metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 14 °C

Sobota, 16. října 2021. Svátek má Havel.

Větší foto
Prach v bytě je všudypřítomný. | foto: MAFRA

Mazlíčci, vzpomínky, závěsy. Čím méně, tím pro plíce lépe

  18:40
Poličky plné suvenýrů z výletů a dovolených. Vázičky, svícny, modely autíček nebo letadel. Lapače prachu, kterými oplývá nejedna domácnost.

Na starý prach si restaurátor Petr dává dobrý pozor. Naráží na něj třeba v historických objektech, které se připravují k rekonstrukci. „Pokud někdo třeba neuklízel na zámecké půdě sto let, nedivil bych se, kdyby tam byl v prachu někde i mor,“ říká s nadsázkou. Do podobných prostředí si vždy bere respirátor a brýle, samozřejmostí jsou i rukavice, někdy si ale vezme i pláštěnku.

„Před lety jsme vyklízeli starý objekt, teď je z něho penzion. Byly tam krabice po zkrachovalé firmě, plné prachu. Bohužel jsem si nedal pozor, pracoval jsem bez rukavic a pak jsem si půl roku léčil ekzém mezi prsty,“ vzpomíná restaurátor na nepříjemný následek mnohaletých vrstev prachu.

Roztomilá andulka jako prachový vírník
Ale i „obyčejný“ domácí prach může, zvláště nemocnému člověku, způsobit závažné komplikace. Zejména tam, kde si lidé vystavují kdejaký hrneček nebo ozdůbku na nábytku a nezvládají každodenní oprašování. Jen vysávání podlahy a koberců nestačí. I když se leckdo pochlubí, že za něho doma likviduje prach robotický vysavač, prach z otevřených polic knihoven či z horních skříněk v kuchyni nebo ze skříní zatím ani ty nejdokonalejší roboty nevyčistí. Například pro astmatiky představují veškeré zvířené nečistoty problém.

Svět mrtvého prachu

  • V domácím prachu byste pod mikroskopem našli až dva tisíce odlišných mikrobů.
  • Nechte dýchat nejen lidi, ale i rostliny. Chemický lesk na listy sice vypadá efektně, ale ucpává dýchací póry rostlin.
  • Každé místo, které vysáváte, přejeďte alespoň třikrát po sobě. Jeden pohyb sací trubicí je málo.
  • Zastlaná postel je pastvou pro oči, ale rájem pro roztoče. Nezastlaná sice neladí jemnocitu, ale je zdravější.

„U dospělých s alergickým astmatem jsou příznaky vyvolány, kromě prašného pracovního prostředí či ovzduší, například alergeny roztočů v domácím prachu nebo alergeny z domácích mazlíčků,“ vypočítává Petr Pohunek, předseda České společnosti dětské pneumologie. Někdy stačí, když děti vypustí v pokoji z klece na chvíli andulku. Ta se párkrát proletí a všechen „horní“ prach rozmetá do prostoru.

Na pravidelný úklid jako prevenci před dýchacími problémy upozorňuje i Milan Sova, předseda České aliance proti chronickým respiračním onemocněním a současně přednosta Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy fakultní nemocnice Brno.

Rovná podlaha lepší než hustý koberec
„Určitě se setkáváme s tím, že pacienti trpící některou plicní chorobou si své potíže znásobují právě tím, že mají byt plný lapačů prachu,“ připomíná Milan Sova. V prachu se drží například roztoči. „Doporučujeme pravidelné vysávání, odstraňování prachu, přimlouváme se za rovné podlahy bez koberců, určitě není na škodu zbavit se i závěsů, kde se mohu například právě roztoči udržovat a alergiky to pak dráždí,“ doplňuje přednosta plicní kliniky. Astmatikům a alergikům se obvykle stav zlepšuje, když současně s intenzivní léčbou nemoci začnou doma víc uklízet a zbaví se všech pracholapek, byť pro ně představují přehlídku nostalgických vzpomínek. Ve spojení s horšími klimatickými podmínkami na podzim, především ve městech.

Hodně větrejte
Plicní lékař Sova ale zdůrazňuje, že ke komplikacím přispívá i to, že s podzimem a zimou lidé tráví více času v uzavřených prostorách. „Máme moderní plastová okna, která sice mají odvětrávání, ale nemusí to stačit. Pravidelné větrání by mělo být samozřejmé i pro lidi, kteří jsou zcela bez dýchacích obtíží, nejen pro alergiky či astmatiky,“ říká Sova

Pro lidi s respiračními chorobami nedoporučují lékaři třeba klimatizaci. Z ní se mohou šířit, na rozdíl od prachu, kde se vyskytují minimálně, plísně. I když se to může týkat spíše klimatizace v kancelářích, pokud neprochází pravidelným čištěním. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Ian Anderson, hvězda skupiny Jethro Tull: „Čekáme na vinyly“

vydáno 16. října 2021  12:15

Britský skladatel a hudebník Ian Anderson, který se svou skupinou Jethro Tull vystoupí na konci října v Česku, přiznal deníku Metro, že rád posedává v...  celý článek

Figurky z kaštanů umějí být zlověstné. Netflix vyvařil severské detektivky

Strážce streamu
vydáno 15. října 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na místě činu v jednom z dánských lesů se najde ručně vyráběná figurka ze sirek a kaštanů. Na základě téhle snadno přehlédnutelné stopy pak na první...  celý článek

Dva dny, dvanáct jízd zdarma. Zkusil jsem novinku Lítačky

vydáno 15. října 2021  11:12

Rekola i Nexbike nové uživatele v řadě věcí překvapí. Máme pro vás pár tipů. Vyzkoušeli jsme je na vlastní kůži.  celý článek

V potírání hazardu Praha stále tápe. Ten bují na okraji české metropole

vydáno 15. října 2021  10:01

Znamená nulová tolerance gamblingu jeho úplnou nedostupnost? Vyhláška odčerpává z rozpočtů radnic stovky milionů.  celý článek

Vaše fotky z Prahy