metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 17 °C

Úterý, 19. října 2021. Svátek má Michaela.

Větší foto
Prach v bytě je všudypřítomný. | foto: MAFRA

Mazlíčci, vzpomínky, závěsy. Čím méně, tím pro plíce lépe

  18:40
Poličky plné suvenýrů z výletů a dovolených. Vázičky, svícny, modely autíček nebo letadel. Lapače prachu, kterými oplývá nejedna domácnost.

Na starý prach si restaurátor Petr dává dobrý pozor. Naráží na něj třeba v historických objektech, které se připravují k rekonstrukci. „Pokud někdo třeba neuklízel na zámecké půdě sto let, nedivil bych se, kdyby tam byl v prachu někde i mor,“ říká s nadsázkou. Do podobných prostředí si vždy bere respirátor a brýle, samozřejmostí jsou i rukavice, někdy si ale vezme i pláštěnku.

„Před lety jsme vyklízeli starý objekt, teď je z něho penzion. Byly tam krabice po zkrachovalé firmě, plné prachu. Bohužel jsem si nedal pozor, pracoval jsem bez rukavic a pak jsem si půl roku léčil ekzém mezi prsty,“ vzpomíná restaurátor na nepříjemný následek mnohaletých vrstev prachu.

Roztomilá andulka jako prachový vírník
Ale i „obyčejný“ domácí prach může, zvláště nemocnému člověku, způsobit závažné komplikace. Zejména tam, kde si lidé vystavují kdejaký hrneček nebo ozdůbku na nábytku a nezvládají každodenní oprašování. Jen vysávání podlahy a koberců nestačí. I když se leckdo pochlubí, že za něho doma likviduje prach robotický vysavač, prach z otevřených polic knihoven či z horních skříněk v kuchyni nebo ze skříní zatím ani ty nejdokonalejší roboty nevyčistí. Například pro astmatiky představují veškeré zvířené nečistoty problém.

Svět mrtvého prachu

  • V domácím prachu byste pod mikroskopem našli až dva tisíce odlišných mikrobů.
  • Nechte dýchat nejen lidi, ale i rostliny. Chemický lesk na listy sice vypadá efektně, ale ucpává dýchací póry rostlin.
  • Každé místo, které vysáváte, přejeďte alespoň třikrát po sobě. Jeden pohyb sací trubicí je málo.
  • Zastlaná postel je pastvou pro oči, ale rájem pro roztoče. Nezastlaná sice neladí jemnocitu, ale je zdravější.

„U dospělých s alergickým astmatem jsou příznaky vyvolány, kromě prašného pracovního prostředí či ovzduší, například alergeny roztočů v domácím prachu nebo alergeny z domácích mazlíčků,“ vypočítává Petr Pohunek, předseda České společnosti dětské pneumologie. Někdy stačí, když děti vypustí v pokoji z klece na chvíli andulku. Ta se párkrát proletí a všechen „horní“ prach rozmetá do prostoru.

Na pravidelný úklid jako prevenci před dýchacími problémy upozorňuje i Milan Sova, předseda České aliance proti chronickým respiračním onemocněním a současně přednosta Kliniky nemocí plicních a tuberkulózy fakultní nemocnice Brno.

Rovná podlaha lepší než hustý koberec
„Určitě se setkáváme s tím, že pacienti trpící některou plicní chorobou si své potíže znásobují právě tím, že mají byt plný lapačů prachu,“ připomíná Milan Sova. V prachu se drží například roztoči. „Doporučujeme pravidelné vysávání, odstraňování prachu, přimlouváme se za rovné podlahy bez koberců, určitě není na škodu zbavit se i závěsů, kde se mohu například právě roztoči udržovat a alergiky to pak dráždí,“ doplňuje přednosta plicní kliniky. Astmatikům a alergikům se obvykle stav zlepšuje, když současně s intenzivní léčbou nemoci začnou doma víc uklízet a zbaví se všech pracholapek, byť pro ně představují přehlídku nostalgických vzpomínek. Ve spojení s horšími klimatickými podmínkami na podzim, především ve městech.

Hodně větrejte
Plicní lékař Sova ale zdůrazňuje, že ke komplikacím přispívá i to, že s podzimem a zimou lidé tráví více času v uzavřených prostorách. „Máme moderní plastová okna, která sice mají odvětrávání, ale nemusí to stačit. Pravidelné větrání by mělo být samozřejmé i pro lidi, kteří jsou zcela bez dýchacích obtíží, nejen pro alergiky či astmatiky,“ říká Sova

Pro lidi s respiračními chorobami nedoporučují lékaři třeba klimatizaci. Z ní se mohou šířit, na rozdíl od prachu, kde se vyskytují minimálně, plísně. I když se to může týkat spíše klimatizace v kancelářích, pokud neprochází pravidelným čištěním. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Plevel z Břevnovských sadů vymycují dobrovolníci zdarma

vydáno 18. října 2021  14:57,  aktualizováno  15:42

Aby ovocné stromky starých odrůd dobře prospívaly, je třeba jim věnovat celoroční péči.   celý článek

V MHD přibývá lidí bez respirátorů. Na podzim je větší riziko přenosu virů, varuje epidemiolog

vydáno 18. října 2021  5:35,  aktualizováno  15:28

Kýchání a kašlání se ozývá stále častěji. Kde jsou strážníci, ptá se čtenář. Tím, jak se zhoršuje celková covidová situace, to není mnoha lidem jedno.  celý článek

Chléb náš vezdejší má sice kvalitu, ale je podle českých pekařů prý moc levný

vydáno 18. října 2021  9:38

Zdražíme! Pekaři avizují, že jejich výrobky už levné nebudou. Kupodivu za to může i špatná úroda tolik nenáviděné řepky. Jenže není to všechno zase tak...  celý článek

Vaše fotky z Prahy