metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 14 °C

Čtvrtek 30. března 2023. Svátek má Arnošt
Budova dostala novou fasádu i nápis nad vchod. | foto: LHMPMetro.cz

V pražských Záběhlicích teď bydlí taky včely

  17:28
Nový prostor pro stáčení medu, takzvaná medárna, stál pražské lesy 1,8 milionu korun.

Dříve v Pračské ulici na desítce stála jen oprýskaná budova nepoužívaných dílen, dnes se tu mají ročně vytočit stovky kilogramů medu. Pražští lesníci zde před pár dny otevřeli takzvanou medárnu, novou místnost pro stáčení medu ve velkém. Podle jejich mluvčí Petry Fišerové bude prostor sloužit jako základna projektu Návrat včel do pražských lesů, na kterém lesy pracují již několik let. Doteď jejich pracovníci museli pro stáčení používat provizorní prostory.

Včelstva

675

Tolik tisíc včelstev se v tuzemsku loni nacházelo. Se svými padesáti včelstvy tak pražské lesy hrají, co do množství, stále jen nízkou ligu.

„V současnosti se staráme o dvanáct včelnic. Nacházejí se v Kunratickém lese, v Divoké Šárce, v Prokopském údolí, v Divoké zahradě Hostivař nebo v našem nově otevřeném ekocentru Prales ve Kbelích. Zde se nachází více než padesát kmenových včelstev,“ řekla deníku Metro Fišerová.

Novou medárnu zaplatil magistrát, stavební úpravy bývalé dílny vyšly na zhruba jeden a čtvrt milionu, nákup vybavení včetně zařízení na zpracování vosku na dalších půl milionu korun. „Většinu medu z naší produkce prodáme přímo konečným odběratelům, část spotřebujeme při našich programech se školami a veřejností. V roce 2015 naši včelaři vytočili skoro 750 kilogramů medu, loni dokonce překonali tunu,“ dodává Fišerová.

Lesy nyní zvažují i pořádání letních kurzů včelaření.

Pražané si med vyrobený v Pračské ulici mohou v budoucnu koupit v Záběhlicích nebo v okrasném zahradnictví v Ďáblicích. Podle Fišerové však lesům zdaleka nejde jen o vydělávání peněz, ale také o ekologickou výchovu. „Naše včelnice slouží především k tomu, aby zvyšovaly povědomí obyvatel Prahy o nezastupitelné úloze hmyzu v krajině a ke zlepšování jejího životního prostředí prostřednictvím kvalitního opylení vegetace a zachování její druhové rozmanitosti,“ vysvětluje Fišerová.

Ekologická osvěta je hlavním důvodem, proč lesy s programem včelaření v roce 2011 začaly. Zatímco doposud pořádaly prohlídky pro školy pouze na včelnicích, tedy místech, kde jsou rozmístěny úly se včelstvy, nyní mají možnost vzít mladé i tam, kde se dozvědí něco o dalších etapách zpracování medu.

Kvalitou je podle Fišerové pražský med naprosto srovnatelný s tím z jiných částí Česka. Díky minimální zemědělské činnosti v metropoli včely navíc nejsou ohroženy zemědělskými postřiky, které jsou pro ně velmi nebezpečné.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nahlédněte do velkolepé barokní knihovny. Ráno je to jenom za polovinu

vydáno 29. března 2023  20:20

Prague City Tourism rozšiřuje svou nabídku o turistickou trasu v Klementinu.  celý článek

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

vydáno 29. března 2023  18:10

Péči porodní asistentky si ženy musí platit samy.  celý článek

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek

Putin je hráč pokeru, který prohrál a nemá co ztratit, říká fotoreportér Dárvík Máca

vydáno 29. března 2023  11:00

Válka na Ukrajině se propadá do bahna a krve. Deníku Metro je ctí, že již od samého začátku konfliktu spolupracuje s Vojtěchem Dárvíkem Mácou,...  celý článek