metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Úterý, 3. srpna 2021. Svátek má Miluše.

Větší foto
Včelař Augustin Uváčik (vlevo) a zástupci společnosti při instalaci úlů. | foto: MERCEDES-BENZMetro.cz

Medonosné včely z Alp sídlí nečekaně na Jižním Městě

  5:32
Celkem šest nových úlů si nechal v areálu své chodovské prodejny umístit prodejce automobilů.

Včelám je v Praze dobře. Na tomto faktu se odborníci shodují již několik let. Ve velkých městech se totiž do jejich medu paradoxně dostává méně pesticidů a jiné chemie ze zemědělství, následkem čehož je lepší nejen med, ale i zdraví hmyzu. Městské včelaření proto například na střechách zažívá v současnosti velký rozmach. Šest nových úlů je nově k vidění přes plot areálu tuzemského sídla Mercedes-Benz na Chodově.

„Tímto krokem chceme v první řadě ukázat, že k ochraně přírody a rozvoji ekologických aktivit může přispět skutečně každý. Pobočka v Praze na Chodově nabízí včelám vynikající prostředí: v okolí se nachází několik parků a zelených ploch, kde je dostatek květů pro zdravý

vývoj včelstev. Nedaleko od naší firmy se rozkládá dokonce rozlehlý sad,“ říká generální ředitel společnosti Mercedes-Benz Česká republika Wolfgang Karl Bremm von Kleinsorgen.

Med bude do roka
První stáčení medu z úlů automobilka očekává již příští rok a vedení společnosti plánuje sesbíraný med využít k další propagaci ochrany přírody nejen mezi svými zaměstnanci. Výběr vhodných včelstev, instalaci úlů a péči o včely svěřila společnost do rukou zkušeného specialisty Augustina Uváčika, který má s chovem včel v městském prostředí dlouholeté zkušenosti. Odborné analýzy podle něj v minulosti potvrdily, že med od včel z Prahy plně vyhovuje všem hlediskům stanoveným příslušnými vyhláškami.

„Chování včel ve městě však má svá pravidla, například je třeba zajistit, aby hmyz neobtěžoval v době rojení, vhodné je zvolit i horský druh, který je mírný a pracovitý,“ vysvětluje včelař Uváčik. Mladé včely v chodovských úlech mají z tohoto důvodu alpský původ, „V každém úlu jich je zpočátku 25 až 30 tisíc,“ dodává včelař.

Na střechách i komunitně
V Praze se včelaří také na vršcích městských staveb. Úly naleznete v hlavním městě také na střeše Národního divadla, na vršku budovy magistrátu, hotelu i řadě dalších komerčních budov. Zaměstnanci Lesů hlavního města Prahy dokonce v květnu letošního roku zřídili na kraji Kbel komunitní včelín. Do chuti místního medu se prý pozitivně promítá také fakt, že se zde mohou včely pást na mnoha ovocných stromech, lesních dřevinách i na lučních porostech.

Za pronájem úlu se včelstvem v produkční síle zaplatí zájemce deset tisíc korun. V ceně je vybavený úl s náhradními nástavky a vybavení na získávání medu. Pokud se včelaři nebude dařit, přesto neodejde s prázdnou. Do celkové čásky je totiž již započítáno pět kilogramů vlastnoručně vytočeného medu navíc. 

Návrat včel do pražských lesů

  • Včelařství v pražských lesích má bohatou minulost. Dříve bylo samozřejmostí mít u každé hájovny také několik úlů.
  • S útlumem včelařství v minulosti a postupným vymíráním zkušených včelařů úly z pražských lesů takřka vymizely. Přitom se ukazuje, že právě Praha, díky výhodné poloze, mírným teplotám i díky městským parkům s bohatou druhovou rozmanitostí dřevin je výbornou včelařskou oblastí.
  • Lesy hlavního města Prahy zahájily v roce 2011 projekt Návrat včel do pražských lesů, v jehož rámci se organizace snaží obnovovat a zakládat včelnice v pražské přírodě.
  • První úly byly poté zbudovány v Kunratickém lese. O rok později pak v lokalitě Milíčovského lesa a také v Ďáblicích.
  • Kromě včelnice v ekocentru Prales, kde je možné komunitně včelařit, vybudovaly Lesy například před čtyřmi lety zázemí včelařského provozu Medárna. Zde poté započalo zpracovávání vosku. Prostor vyrostl v Pračské ulici na Praze 10, kde dříve stála oprýskaná budova nepoužívaných dílen.

Komentáře

Hlavní zprávy

Průzkum deníku Metro. Zeptali jsme se vás, co říkáte na zdražení lístků na MHD

vydáno 3. srpna 2021  5:00

Od 1. srpna zdražily některé jízdenky. Zeptali jsme se vás, co si o tom myslíte. Šest nebo osm korun si nově připlácejí ti cestující, kteří byli zvyklí v...  celý článek

Brašnář z Dobrušky: Vyučil jsem se také u prvorepublikových mistrů

vydáno 2. srpna 2021  16:34

Na vlastní triko jede brašnář Pavel Matouš z Dobrušky už třináct let. Začínal aktovkami, postupně přidával opasky, peněženky a další kožené výrobky....  celý článek

Mimořádný úvodník: Jdeme za vámi do ulic!

vydáno 2. srpna 2021  15:54

Nebojte, to není výzva k revoluci. I když vlastně trochu ano. Začátkem července jsme vstoupili do 25. sezony vydávání deníku Metro, posílali jste nám...  celý článek

Deník nastávajícího otce? Ze zdánlivé banality se může vyklubat jeden z nejtěžších článků

vydáno 2. srpna 2021  14:06

Komedie Deníček moderního fotra zamíří do kin příští týden. O své „předotcovské“ postřehy se zatím na stránkách Metra dělí jeho redaktor Filip...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám