metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 18 °C

Úterý 24. května 2022. Svátek má Jana

Větší foto
Včelař Augustin Uváčik (vlevo) a zástupci společnosti při instalaci úlů. | foto: MERCEDES-BENZMetro.cz

Medonosné včely z Alp sídlí nečekaně na Jižním Městě

  5:32
Celkem šest nových úlů si nechal v areálu své chodovské prodejny umístit prodejce automobilů.

Včelám je v Praze dobře. Na tomto faktu se odborníci shodují již několik let. Ve velkých městech se totiž do jejich medu paradoxně dostává méně pesticidů a jiné chemie ze zemědělství, následkem čehož je lepší nejen med, ale i zdraví hmyzu. Městské včelaření proto například na střechách zažívá v současnosti velký rozmach. Šest nových úlů je nově k vidění přes plot areálu tuzemského sídla Mercedes-Benz na Chodově.

„Tímto krokem chceme v první řadě ukázat, že k ochraně přírody a rozvoji ekologických aktivit může přispět skutečně každý. Pobočka v Praze na Chodově nabízí včelám vynikající prostředí: v okolí se nachází několik parků a zelených ploch, kde je dostatek květů pro zdravý

vývoj včelstev. Nedaleko od naší firmy se rozkládá dokonce rozlehlý sad,“ říká generální ředitel společnosti Mercedes-Benz Česká republika Wolfgang Karl Bremm von Kleinsorgen.

Med bude do roka
První stáčení medu z úlů automobilka očekává již příští rok a vedení společnosti plánuje sesbíraný med využít k další propagaci ochrany přírody nejen mezi svými zaměstnanci. Výběr vhodných včelstev, instalaci úlů a péči o včely svěřila společnost do rukou zkušeného specialisty Augustina Uváčika, který má s chovem včel v městském prostředí dlouholeté zkušenosti. Odborné analýzy podle něj v minulosti potvrdily, že med od včel z Prahy plně vyhovuje všem hlediskům stanoveným příslušnými vyhláškami.

„Chování včel ve městě však má svá pravidla, například je třeba zajistit, aby hmyz neobtěžoval v době rojení, vhodné je zvolit i horský druh, který je mírný a pracovitý,“ vysvětluje včelař Uváčik. Mladé včely v chodovských úlech mají z tohoto důvodu alpský původ, „V každém úlu jich je zpočátku 25 až 30 tisíc,“ dodává včelař.

Na střechách i komunitně
V Praze se včelaří také na vršcích městských staveb. Úly naleznete v hlavním městě také na střeše Národního divadla, na vršku budovy magistrátu, hotelu i řadě dalších komerčních budov. Zaměstnanci Lesů hlavního města Prahy dokonce v květnu letošního roku zřídili na kraji Kbel komunitní včelín. Do chuti místního medu se prý pozitivně promítá také fakt, že se zde mohou včely pást na mnoha ovocných stromech, lesních dřevinách i na lučních porostech.

Za pronájem úlu se včelstvem v produkční síle zaplatí zájemce deset tisíc korun. V ceně je vybavený úl s náhradními nástavky a vybavení na získávání medu. Pokud se včelaři nebude dařit, přesto neodejde s prázdnou. Do celkové čásky je totiž již započítáno pět kilogramů vlastnoručně vytočeného medu navíc. 

Návrat včel do pražských lesů

  • Včelařství v pražských lesích má bohatou minulost. Dříve bylo samozřejmostí mít u každé hájovny také několik úlů.
  • S útlumem včelařství v minulosti a postupným vymíráním zkušených včelařů úly z pražských lesů takřka vymizely. Přitom se ukazuje, že právě Praha, díky výhodné poloze, mírným teplotám i díky městským parkům s bohatou druhovou rozmanitostí dřevin je výbornou včelařskou oblastí.
  • Lesy hlavního města Prahy zahájily v roce 2011 projekt Návrat včel do pražských lesů, v jehož rámci se organizace snaží obnovovat a zakládat včelnice v pražské přírodě.
  • První úly byly poté zbudovány v Kunratickém lese. O rok později pak v lokalitě Milíčovského lesa a také v Ďáblicích.
  • Kromě včelnice v ekocentru Prales, kde je možné komunitně včelařit, vybudovaly Lesy například před čtyřmi lety zázemí včelařského provozu Medárna. Zde poté započalo zpracovávání vosku. Prostor vyrostl v Pračské ulici na Praze 10, kde dříve stála oprýskaná budova nepoužívaných dílen.

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Druhý Top Gun rozbuší divákovo srdce. A vrátí vám víru v trháky

vydáno 24. května 2022  17:14

Pokračování militaristické pohádky přilétá zítra po 36 letech i do tuzemských kin. Důvodů, proč na něj vyrazit, je nespočet.   celý článek

Klánovické školní ulice přinášejí také nemalé zmatky

vydáno 24. května 2022  5:27

Mamataxíky klánovických žáků to mají kvůli novému zákazu těžší. Problém s provozem se totiž přesunul do okolních uliček.  celý článek

Ve stínu oscarového dramatu. Elektrošoky nejsou za trest

vydáno 23. května 2022  18:13

Vzdorný pacient se upoutaný zmítá v těžkém třesu. Elektrody mu vpouštějí do těla silné výboje.  celý článek

Před sto lety získaly kaktusy množství příznivců, v minulosti byly doménou jen zámožnějších rodin

vydáno 23. května 2022  11:21

Málokterý spolek oslaví stoleté výročí. Spolku pěstitelů kaktusů a sukulentů se to letos povedlo. Proč se sběratelé začali družit a jak se jubileum...  celý článek