metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 12 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián
Včelař Augustin Uváčik (vlevo) a zástupci společnosti při instalaci úlů. | foto: MERCEDES-BENZMetro.cz

Medonosné včely z Alp sídlí nečekaně na Jižním Městě

  5:32
Celkem šest nových úlů si nechal v areálu své chodovské prodejny umístit prodejce automobilů.

Včelám je v Praze dobře. Na tomto faktu se odborníci shodují již několik let. Ve velkých městech se totiž do jejich medu paradoxně dostává méně pesticidů a jiné chemie ze zemědělství, následkem čehož je lepší nejen med, ale i zdraví hmyzu. Městské včelaření proto například na střechách zažívá v současnosti velký rozmach. Šest nových úlů je nově k vidění přes plot areálu tuzemského sídla Mercedes-Benz na Chodově.

„Tímto krokem chceme v první řadě ukázat, že k ochraně přírody a rozvoji ekologických aktivit může přispět skutečně každý. Pobočka v Praze na Chodově nabízí včelám vynikající prostředí: v okolí se nachází několik parků a zelených ploch, kde je dostatek květů pro zdravý

vývoj včelstev. Nedaleko od naší firmy se rozkládá dokonce rozlehlý sad,“ říká generální ředitel společnosti Mercedes-Benz Česká republika Wolfgang Karl Bremm von Kleinsorgen.

Med bude do roka
První stáčení medu z úlů automobilka očekává již příští rok a vedení společnosti plánuje sesbíraný med využít k další propagaci ochrany přírody nejen mezi svými zaměstnanci. Výběr vhodných včelstev, instalaci úlů a péči o včely svěřila společnost do rukou zkušeného specialisty Augustina Uváčika, který má s chovem včel v městském prostředí dlouholeté zkušenosti. Odborné analýzy podle něj v minulosti potvrdily, že med od včel z Prahy plně vyhovuje všem hlediskům stanoveným příslušnými vyhláškami.

„Chování včel ve městě však má svá pravidla, například je třeba zajistit, aby hmyz neobtěžoval v době rojení, vhodné je zvolit i horský druh, který je mírný a pracovitý,“ vysvětluje včelař Uváčik. Mladé včely v chodovských úlech mají z tohoto důvodu alpský původ, „V každém úlu jich je zpočátku 25 až 30 tisíc,“ dodává včelař.

Na střechách i komunitně
V Praze se včelaří také na vršcích městských staveb. Úly naleznete v hlavním městě také na střeše Národního divadla, na vršku budovy magistrátu, hotelu i řadě dalších komerčních budov. Zaměstnanci Lesů hlavního města Prahy dokonce v květnu letošního roku zřídili na kraji Kbel komunitní včelín. Do chuti místního medu se prý pozitivně promítá také fakt, že se zde mohou včely pást na mnoha ovocných stromech, lesních dřevinách i na lučních porostech.

Za pronájem úlu se včelstvem v produkční síle zaplatí zájemce deset tisíc korun. V ceně je vybavený úl s náhradními nástavky a vybavení na získávání medu. Pokud se včelaři nebude dařit, přesto neodejde s prázdnou. Do celkové čásky je totiž již započítáno pět kilogramů vlastnoručně vytočeného medu navíc. 

Návrat včel do pražských lesů

  • Včelařství v pražských lesích má bohatou minulost. Dříve bylo samozřejmostí mít u každé hájovny také několik úlů.
  • S útlumem včelařství v minulosti a postupným vymíráním zkušených včelařů úly z pražských lesů takřka vymizely. Přitom se ukazuje, že právě Praha, díky výhodné poloze, mírným teplotám i díky městským parkům s bohatou druhovou rozmanitostí dřevin je výbornou včelařskou oblastí.
  • Lesy hlavního města Prahy zahájily v roce 2011 projekt Návrat včel do pražských lesů, v jehož rámci se organizace snaží obnovovat a zakládat včelnice v pražské přírodě.
  • První úly byly poté zbudovány v Kunratickém lese. O rok později pak v lokalitě Milíčovského lesa a také v Ďáblicích.
  • Kromě včelnice v ekocentru Prales, kde je možné komunitně včelařit, vybudovaly Lesy například před čtyřmi lety zázemí včelařského provozu Medárna. Zde poté započalo zpracovávání vosku. Prostor vyrostl v Pračské ulici na Praze 10, kde dříve stála oprýskaná budova nepoužívaných dílen.

Komentáře

Hlavní zprávy

Novinky v Podolí. Vyhřívaný je teď delší bazén a v areálu je také „nový“ tobogán

vydáno 25. března 2023  10:49

Stadion v Podolí je kulturní památka. Plavala tu například také princezna Diana a oproti minulým letům tu najdete několik novinek. Málokdo si jich ale...  celý článek

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek