metro.cz

Počasí v Praze

-5 °C / 7 °C

Neděle, 24. února 2019. Svátek má Matěj.
Environmentální enrichment lze často spojit s enrichmentem potravním. Příkladem...
Dalších 5 fotografií v galerii
Environmentální enrichment lze často spojit s enrichmentem potravním. Příkladem může být vydlabaná dýně, do níž chovatelé surikatám ukryli jejich oblíbený hmyz. | foto: Petr Hamerník, Zoo PrahaMetro.cz

Medvědi mají rádi bazalku, tygři míč

13. února 2019  8:33 Pavel Urban Metro.cz
Aby byla zvířata v trojské zoo v pohodě, dostávají různé zábavné hračky či jídlo v neobvyklém čase a podání.

Zpříjemnit obyvatelům zoologické zahrady pobyt ve výbězích, voliérách či teráriích se snaží chovatelé i kurátoři po celý rok. Na takzvaný enrichment, tedy zpestření či obohacení času pro zvířata, má Zoo Praha i specialistku.

„Pro některé druhy zvířat může být dostatečným enrichmentem samotná existence sociální skupiny, řada jedinců však uvítá větší míru rozptýlení a podnětů a právě na ty se soustředíme,“ říká Markéta Lavická, která se o pohodu zvířat v Troji stará.

Podle ní je nejoblíbenějším typem enrichmentu ten potravní. „Snažíme se to zvířatům ozvláštnit. Když dostávají třeba jablko běžně nakrájené v misce, tak jim ho třeba občas zavěsíme celé do vzduchu nebo naopak nakrájíme na malé kousky a rozházíme po výběhu,“ líčí Lavická.

Doprovodný program

  • Veřejnost bude mít možnost si některé předměty pro zpestření života zvířat vyrobit.
  • První workshop proběhne 24. března od 9 hodin. Půjde o výrobky z vrbového proutí, převážně koule pro kopytníky či šelmy.

Existují ale i další typy zpestření. Třeba smyslový zahrnuje mimo jiné zanechání pachové stopy z krve, moči či trusu. Svůj čich si cvičí někteří ale i příjemnými vůněmi.

„Například u ledních medvědů používáme bazalku, kterou ovoníme některá místa ve výběhu. Oni pak ta místa vyhledávají, očichávají nebo se v nich i válejí,“ nastiňuje kurátor savců v Zoo Praha Pavel Brandl a dodává: „Medvědům připravujeme nový objekt, kde budou mít také torpédo, které vystřelí potravu.“

Pro Brandla a jeho kolegy je údajně největší výzva zabavit šelmy, kterým se snaží suplovat možnost lovit. Proto se jim například dávají figuríny zvířat, takzvané piňaty.

Třeba tygři si ale také rádi hrají s míči, což je další typ zpestření. Tedy ten, kdy se zvířatům poskytují různé hračky. Ať už jde o vory, lana, kmeny, či prolézačky. Dobrovolní hasiči z Kolovrat a Lochkova dodávají do zoo hračku z požárních hadic.

„Něco si vyrábíme i sami. U orangutanů uvidíte zapletené copy z provazů. Šelmy zase dostávají propletené kostky, se kterými si hrají jako s míči,“ přidává Lavická.

Podle ředitele Zoo Praha Miroslava Bobka se zvířata baví i tím, že pozorují návštěvníky. „Někdy si říkám, kdo je při sledování víc pobaven,“ doplňuje Bobek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Schindler tu zachraňoval Židy, nyní zde vzniká muzeum

V areálu bývalé textilní továrny v Brněnci se bude v novém muzeu promítat také...
vydáno 23. února 2019  14:05

Zanedbaný areál, kde dříve stála továrna na textil, obnovuje potomek rodiny Löw-Beerů.  celý článek

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám