metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 22 °C

Středa 7. června 2023. Svátek má Iveta, Slavoj

Další 1 fotografie v galerii
Viktorie Štěpánová (vlevo) a Sabina Jurásková | foto: Metro.cz

Medvídci z Kolína, Big Joy a Švejk se potkali na tričku. Kreslený příběh má už pět pražských čtvrtí

  17:59
V době koronavirové nudy se rozhodla, že sobě a svému muži navrhne a nechá vyrobit trička, která jim umožní vyjádřit velmi vřelý vztah k Nuslím. Nápad Sabiny Juráskové se ale líbil i patriotům z jiných čtvrtí, proto se s výtvarnicí Viktorií Štěpánovou rozhodly, že budou v projektu pokračovat.

Hospoda U Bansethů, kde popíjí pivo Jaroslav Hašek. O stůl vedle salutuje jeho Švejk. Slavný pražský vzpěrač Big Joy podpírá Nuselský most a z hotelu Corinthia koukají dva medvídci. Sice se potkali u Kolína, s Nuslemi jsou ale spjatí. Však tu sídlilo filmové studio Bratři v triku.

Sedíme v kavárně a prstem jezdíme po obrázku na tričku. Průvodkyněmi při expedici po nuselských „pamětihodnostech“ jsou mi Sabina Jurásková a Viktorie Štěpánová. První jmenovaná chtěla pro svého muže vytvořit triko s motivem jejich milované čtvrti. Druhá je výtvarnice, která nápady své kolegyně převedla na papír.

Znají se už přes rok, dnes se ale vidí teprve podruhé. Dosud většinu nápadů řešily po e-mailech nebo při videohovoru. Přesto si sedly. „Viky úplně skvěle zachytila atmosféru čtvrti,“ chválí výtvarnici Jurásková. Jejich společný výtvor měl natolik velký ohlas, že se rozhodly nezůstat jen u Nuslí. Začala tak vznikat trika pro patrioty také z jiných čtvrtí.

„Bestsellerem je například Žižkov,“ odhaluje Jurásková. To už je na stole kavárny obrázek, na kterém mytický hrdina Pérák visí z ohnuté žižkovské věže. Tu za špičku drží jezdecká socha Jana Žižky. O kus dál trojice mužů tlačí velorex směrem ke Kinu Aero. Že by se snad panu vrchnímu něco stalo s autem?

Takhle Nusle vidí výtvarnice Viktorie Štěpánová.

Příběhů je na kresbě spoustu. „Některé jsme musely dát i pryč,“ vzpomíná na tvorbu Štěpánová. Sama není z Prahy, na kreslení čtvrtí se ale důsledně připravila. „Hodně jsem si o místech, lidech a jejich příbězích načetla. Hrozně mě to ale bavilo,“ dodává výtvarnice, která je momentálně studentkou FAMU. Projekt Tričko z čtvrti ale není zdaleka jejím prvním klientem. Kresby mladé výtvarnice můžete vidět i na zdech kaváren. Třeba i v Café Fara na jihu Moravy. Záběr má daleko větší. Loni putoval po festivalech například její autorský film Vevnitř. „Moc neposedím,“ krčí rameny Štěpánová. To už ale její kolegyně ukazuje kresbu Letné.

Tenhle obrázek je trochu jiný, celá čtvrť je jakoby na kopečku. Když se ale podíváte blíž, zjistíte, že kopec je ve skutečnosti kolotoč. Ve středu kresby právě hrají Rolling Stones, kolem nich dovádějí skejťáci a OC Stromovka je tu prostě jen Kárák. A co asi dělá ten přikrčený pejsek? Aha! Fuj. Inu Letná.

Své tričko mají už i Vršovice a Vinohrady. Nyní se pracuje na Starém Městě. Nápadů je spoustu a zájem veliký.

Perlička na závěr. Ačkoliv zákazník dostane v balíčku také brožurku s příběhy z trika, musí počítat s tím, že každá postavička na obrázku svou vysvětlivku nemá. Autorky sice vědí, co ten který motiv znamená, nechávají si to ale pro sebe jako takové malé tajemství. „Mám od zákazníků zpětnou vazbu, že se často jejich triko stane hlavním motivem debaty v hospodě. Celý stůl se snaží přijít na to, kdo je ta či ona postava,“ těší Juráskovou.

Na hrudi můžete mít i drahou šunku nebo Mazačku

  • Motiv hlavního města mají i další trička. Svůj merch vytvořili třeba také Kluci z Prahy nebo dopravní podnik.
  • Hlavní tváří projektu Kluci z Prahy je Janek Rubeš. Reportér a dokumentarista se proslavil investigativními videi a reportážemi, ve kterých odhaluje podvodníky či turistické pasti v české metropoli i dalších městech. Není to tak dlouho, co představil trička s motivem pražských mostů, náplavky nebo předražené pražské šunky.
  • Prahu a její symboly najdete také na tričkách dopravního podniku. Prim na nich hrají hlavně dopravní prostředky. Třeba slavná Mazačka nebo tradiční tramvaj T3. Podnik také vytvořil merche ve spolupráci s různými výtvarníky. Oblíbené je například oblečení s motivem linek MHD, které tvoří mladý autista a milovník veřejné dopravy Matěj Hošek. Originální jsou také trika s obrázky od malujícího právníka Ondřeje Casky.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zajímavé aleje najdete na hřbitovech i na Spořilově, říká dendrolog Aleš Rudl

vydáno 7. června 2023  4:20

Kniha Aleše Rudla je zdarma. Zavede vás do tajuplných stromořadí.  celý článek

Největší festival tvořivosti, technologií a inovací přiveze veselé miniroboty z Japonska

vydáno 6. června 2023  16:11

Maker Faire Prague – název tohoto festivalu, který proběhne o nadcházejícím víkendu, zná každý, komu jsou blízké inovace, kutilské výrobky a různé...  celý článek

Pronájmy hausbótů i lodí v Česku zažívají boom. Nahrává tomu i drahé Chorvatsko

vydáno 6. června 2023  8:00

Ruku na srdce, je to tak! Kdejaký muž se aspoň jednou za život viděl jako pirát nebo přinejmenším nebojácný námořník, ženy si zase představují samy sebe...  celý článek

Táta mě naučil nedělat si hlavu z drobných nezdarů, říká Jiřina Anna Jandová

vydáno 6. června 2023  6:00

Už zhruba za měsíc se na jednom pódiu opět potkají otec s dcerou. V největším zábavním parku na Vysočině totiž v rámci dvoudenního hudebního festivalu,...  celý článek