metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / -2 °C

Neděle, 17. ledna 2021. Svátek má Drahoslav.
Dobový pohled, vpravo MeetFactory
Další 1 fotografie v galerii
Dobový pohled, vpravo MeetFactory | foto: Museum PortheimkaMetro.cz

MeetFactory, kdysi tam byla sklárna. Vyráběla lampy i zavařovačky

4. února 2019  9:47 Libor Hruška Metro.cz
Do smíchovské MeetFactory se nyní chodí na koncerty a výstavy, ale před sto lety tu fungovala největší pražská sklárna. O příběhu továrny jsme hovořili s historičkou Jitkou Lněničkovou, spoluautorkou výstavy, která je do 17. února k vidění v letohrádku Portheimka.

Kolik se zachovalo z původního areálu?
Velice málo. Pokud se podíváte na starý obrázek sklárny z roku 1898, tak dnešní MeetFactory je ten kousek vpravo na konci (viz foto). Můžete si udělat představu o tom, jak byl původní areál rozsáhlý. Byl to jeden z největších sklářských komplexů v českých zemích.

Ví se, kolik tu v době největší slávy pracovalo lidí?
Sklárna byla založena v roce 1878. Byl to od počátku velký provoz se dvěma sklářskými pecemi a rozsáhlými brusírnami, ryteckými a dalšími dílnami, dále zde byla samozřejmě balírna skla, kanceláře, sklady a mnoho dalších. Počet zaměstnanců se měnil, v posledních desetiletích 19. století se pohyboval kolem 200 až 300 osob.

Kde všude se lidé s výrobky sklárny Josefa Inwalda setkávali?
Produkce byla široká. Byly to luxusní vázy, mísy, poháry a další duté foukané sklo dekorované zejména brusem, rytinou, malbou nebo zlacením. Na Smíchově se ale dělalo od posledních desetiletí 19. století také různé lisované sklo. Další významnou součástí výrobního programu bylo osvětlovací sklo a svítidla a v neposlední řadě sklo zavařovací. Firma dokonce vydávala vlastní publikace o zavařování včetně různých receptů. Takže se lidé se sklem značky Inwald mohli setkat naprosto všude a také se s ní setkávali a dodnes setkávají.

Sklárna už před první světovou válkou využívala služeb designérů. Byla to v té době běžná praxe?
Běžné to až tak nebylo, spolupráce s umělci je doložena, ale rozhodně není ještě zcela zmapována. Jisté například je, že Inwald jako jedna z prvních sklářských firem angažovala v roce 1912 kmenového designéra Rudolfa Schröttera, z jehož tvorby je nejznámější lisované sklo.

Inwald spolupracoval také s Františkem Křižíkem.
Ano, Křižíkovi dodávala firma skleněné komponenty svítidel, patrně i ty velké skleněné koule, které dnes můžeme v replikách vidět v centru Prahy.

Ikonickým výrobkem firmy je „nerozbitná“ sklenička Durit, která se ale nedělala v Praze, nýbrž ve sklárně Rudolfova huť v Dubí. Kdy se z ní napili první lidé?
Durit se jako obchodní značka pro sklo, tedy materiál, objevuje už v roce 1914, ale tvar dodnes známé skleničky Durit je až záležitostí 20. let minulého století. Kdy z ní první lidé pili, to zatím úplně přesně nevíme. Sklenička to byla pro své užitkové vlastnosti zprvu určená zejména do provozů hromadného stravování, ale nakonec se stala běžnou součástí všech domácností. Jediné místo, kde se asi neobjevovala, byla slavnostní tabule.

Komentáře

Hlavní zprávy

S výstavbou moderního terminálu se začne nejdřív za čtyři roky. Nevyužité návrhy v koši neleží

Vítězný návrh na první podobu terminálu vysokorychlostní železnice v Česku.
vydáno 17. ledna 2021  5:56

Poblíž Nehvizd nacházejících se severovýchodně od hlavního města má za několik let začít vznikat jedna z nejmodernějších železničních staveb v Evropě....  celý článek

„Zabíjejte popírače klimatických změn.“ Název nové divadelní hry dráždí

Nápisy nad vchodem divadla oznamují nejbližší hru.
vydáno 16. ledna 2021  5:39

Švandovo divadlo uvede kontroverzní satiru Davida Finnigana on-line. Její název vyvolal velkou vlnu kontroverze i v Austrálii, kde měla hra premiéru.  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Arsène Lupin je černoch z Nedotknutelných. A nosí nový kabát

Omar Sy Strážce streamu
vydáno 15. ledna 2021  15:42

Legendární britský detektiv Sherlock Holmes se dočkal moderního pojetí hned několikrát. Proč by to nemohl u diváků zkusit jeho neméně slavný a všemi...  celý článek

Swingers party, Salátem přátele nezískáš nebo Máš nějaký kámošky? Hledali jsme vtipné wifiny

Vytáhněte mobil a vyrazte na lov! Pobavíte se.
vydáno 15. ledna 2021  9:09

Zapomeňte na pokémony. Vezměte mobil a vyrazte do ulic metropole. Zažijete neuvěřitelnou zábavu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy