metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Pondělí, 29. listopadu 2021. Svátek má Zina.
Vladimíra Koncarová nabízí byt k pronájmu na Starém Městě. | foto: Archiv AirBnB

Autentické zážitky táhnou lidi do ubytování v soukromí, říká hostitelka

  8:28
Na Velikonoce do Prahy míří tisíce turistů. Budou bydlet nejen v hotelích, řada z nich přespí za peníze třeba i u někoho doma. Hostitelství teď jede. Svůj byteček na Starém Městě nabízí turistům z celého světa i Vladimíra Koncarová.

Proč pronajímáte svůj byt?
Ráda poznávám lidi jiných národností, kultur a mentalit. Krom toho je hostitelství zajímavý zdroj příjmu.

Malá statistika

Za tři roky u sebe doma ubytovala už 205 hostů.

Byt Vladimíry Koncarové stojí na noc 2059 korun. Záloha pak činní 2786 korun.

Zvete lidi do svého obydlí, nebo máte byt vyčleněný pouze a jen pro hostitelství?
Do svého obydlí lidi nezvu. Je to určitě jedna z možností hostitelství. K hostitelství využívám byt, který jsem pořídila v době, kdy jsem žila v zahraničí. Bývalo to moje zázemí, když jsem přijela do Čech za rodiči. Když jsem se po patnácti letech vrátila zpět a koupila s rodinou dům na kraji Prahy, tak jsem byt začala pronajímat.

Jaké to bylo poprvé nabídnout svůj byt?
Před příjezdem prvních hostů z Polska jsem měla přirozeně velké ženské obavy. Jestli se hostům bude můj byt líbit, je-li pro ně vše dokonale připravené, zda jsem na něco nezapomněla a tak podobně. Obavy byly ale zbytečné. Hosté byli spokojeni.

Hostitelství jede

V Česku je hned několik služeb, díky kterým mohou turisté sehnat přespání. Například služba AirBnB má jen v Praze přes sedm tisíc nabídek k ubytování. Což je o 82 procent více než loni. Díky této službě mohou lidé nabízet volné pokoje nebo i celé byty a domy k pronájmu turistům. Název služby je zkratkou Air bed and breakfast (nafukovací postel a snídaně).

Společnost AirBnB ale není na našem trhu jediná. Podobné přespávání u „neprofesionálních“ hostitelů nabízí například i projekt CouchSurfing. Díky němu turisté mohou přespat dokonce zdarma.

Asociace hotelů a restaurací odhaduje, že až čtvrtina návštěvníků Česka přespává v soukromých bytech či domech.

Který host vám nejvíc utkvěl v paměti?
Andrea ze San Franciska přijela do rodné Prahy po šedesáti letech. Z Čech odešla s rodiči jako malá holka za dramatických okolností v roce 1948. Její rodiče dávno zemřeli, ale ona si z dětství pamatovala, jak o Praze hezky mluvili, a tak se rozhodla v pokročilém věku do Prahy přijet a najít místa, na která rodiče vzpomínali. Její příběh mě tak dojal, že jsem zorganizovala nahlédnutí do dokumentů a fotografií její rodiny v archivu. Andrea tam našla spoustu odpovědí na otázky o svém dětství.

Kdo jsou lidé, kteří využívají hostitelství?
Jsou to lidé, kteří nechtějí být součástí hotelového běžícího pásu, touží po více autentickém zážitku. Při ubytování v soukromí je větší prostor pro splynutí s životem obyvatel a absorbování místní atmosféry. Lidé, kteří ho využívají, jsou cestovatelé, kteří se nechtějí cítit jako turisté.

Nebyly s pronajímáním nějaké těžkosti?
Nikdy jsem nemusela řešit žádné složité situace. Pokud by ale k nějaké došlo, mohla bych chování hosta zveřejnit v jeho hodnocení, takže by ztratil důvěru.

Jak je to vlastně s daněmi?
K hostitelství je třeba mít živnostenský list na ubytovací služby. Daně platím v rámci OSVČ.

Komentáře

Hlavní zprávy

Někomu stačí železo doplnit krvavým steakem nebo sýrem

vydáno 29. listopadu 2021  10:55

Když je málo kovů, stojí třeba výroba aut a dalších věcí. Jejich nedostatek trápí také zdravotníky. Mnozí lidé mají v těle nedostatek železa.  celý článek

Tady žádné domy nebudou. Paví vrch nezastaví kvůli dubům

vydáno 28. listopadu 2021  11:34

Stavět? Nestavět? Odolávat je pro městské části někdy nesnadné. Za poslední půlrok dala Praha 5 několikrát stopku výstavbě v zeleni.  celý článek

„Hadí směs je tajná, hlídáme si složení jako recept becherovky“

vydáno 28. listopadu 2021  8:24

Český sklářský design má novou značku. Anna Jožová a Vlastimil Šenkýř, spolužáci z pražské UMPRUM, si řekli, že společné nápady zrealizují ve společné...  celý článek

„Většinu bytů kupujeme pro sebe. Virus mění trh“

vydáno 27. listopadu 2021  7:26

Činnost developerské firmy Sekyra Group sahá daleko za hranice hlavního města. U budoucí pražské čtvrti Smíchov City v páté městské části stavějí a budou...  celý článek

Vaše fotky z Prahy