metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 1 °C

Sobota, 25. ledna 2020. Svátek má Miloš.
Autobus MHD (ilustrační foto)
Větší foto
Autobus MHD (ilustrační foto) | foto: DPP

Méně busů, nové linky i školní spoje. Jízdní řády se opět mění

6. ledna 2020  13:13 Filip Jaroševský Metro.cz
Ode dneška bude až do konce února omezena hromadná doprava. Chybí totiž cestující.

V průběhu ledna „kulatého“ roku 2020 dochází k drobným změnám v provozu pražské hromadné dopravy. Deník Metro se je rozhodl prozkoumat a upozornit na ty nejvýznamnější.

K jedné takové došlo například na lince 117, která bude nyní nabírat cestující na nově zbudované zastávce Nové Komořany v zástavbě podél ulice Do Koutů. „Prodloužená linka 117 rozšíří obsluhu Komořan, doveze cestující k tramvajím na Čechově čtvrti či k linkám 139 a 165 a zajistí přímé spojení s úřadem Městské části Praha 12 či s Poliklinikou Modřany,“ informuje na Facebooku mluvčí organizátora pražské dopravy Filip Drápal.

Pražská doprava se rozrůstá do středních Čech

  • Díky aktivitám organizátora dopravy bude již brzy součástí metropole celý Středočeský kraj.
  • V roce 2019 se Pražská integrovaná doprava (PID) rozšířila o několik dalších oblastí Středočeského kraje. Na Nymbursku, Kolínsku, Příbramsku, Benešovsku, Slánsku, Kladensku a Rakovnicku vyjelo 45 nových linek PID. 
  • Nově je linkami PID obsluhováno dalších cca 150 středočeských měst a obcí. Zapojeni byli také dva další dopravci a stovky autobusů.
  • V průběhu prvního pololetí letošního roku plánuje Ropid zapojení dalších autobusových linek v oblastech Zásmucka (letos na jaře), Voticka, Kokořínska, Dobrovicka, Berounska, Hořovicka a Rakovnicka. Naopak nejsou dosud v plánu další části Kutnohorska.
  • Železnice je zaintegrována do systému pražské dopravy kompletně na celém území Prahy a Středočeského kraje již od roku 2018.

Všechny změny týkající se MHD v metropoli ale nebudou pro Pražany příjemné. Kvůli nízké vytíženosti se jako každý rok ode dneška až do konce února plošně omezí všechny spoje. Autobusům prostě chybějí pasažéři.

„Na vybraných městských autobusových linkách budou mírně prodlouženy intervaly. Některé autobusy budou mít také upraveny trasy,“ uvádí Ropid.

Novou linkou do Satalic
V pražské integrované dopravě budou také zavedeny zbrusu nové linky. Jedna taková s číslem 186 poprvé vyjede od zastávky Bazén Hloubětín v Praze 14 a přes Lehovec a Hutě bude jezdit až k Satalické oboře. V provozu bude v pracovní dny do dvaceti hodin. Do zastávky Satalická obora naopak nebude v pracovní dny do asi 20 hodin zajíždět linka 201, kterou nahradí autobus 186.

Od dnešního dne přibude na lince číslo 164 v pracovní dny ráno ze Sobína nový spoj, který bude prodloužen z původní konečné Sídliště Řepy. Trasu změní noční spoj 908, který pojede nově přes zastávku Nádraží Klánovice-sever.

Klánovický busík
Prodloužený interval bude naopak mít na začátku a konci odpolední špičky pracovních dnů také linka 212, a to z patnácti na třicet minut. Místní řidiči totiž prakticky neměli vůbec žádný čas na odpočinek a bylo pro ně komplikované dodržovat odjezdové časy. V budoucnu navíc podle starostky Klánovic Zorky Starčevičové není vyloučeno, že se omezí čerstvě zavedený víkendový provoz této linky.

Omezení provozu

55

Tolik dní bude v Praze z důvodu nižší vytíženosti plošně omezena MHD. Od 15. ledna se naopak pro vytíženou linku číslo 194 zřizuje ve směru Florenc zastávka Malostranská a naopak ruší zastávka Nerudova ve směru Nemocnice pod Petřínem. Další informace o mimořádné události či dopravním omezení poskytne Infolinka Dopravního podniku na čísle 296 19 18 17. 

Autobusy pro školáky
V hlavním městě vznikne také několik školních autobusových linek. Bus 268 pojede ze zastávky Na Pískách přes Macharovo náměstí a Vozovnu Střešovice do zastávky Vojenská nemocnice. Další nová školní linka, číslo 273, pojede od Depa Hostivař přes Donatellovu na Sídliště Skalka. Nový takzvaně posilový školní spoj 326 pojede v pracovní dny ráno také ze středočeského Vestce na Opatov.

Příměstské linky
V rámci příměstské dopravy proběhne také několik změn. V pracovní dny přibude například jeden pár spojů na lince 363. Naopak se zkrátí linka číslo 396, a to o úsek Bazén Hloubětín – Nádraží Satalice a bude mít prodloužen interval v pracovní dny ráno z třiceti na šedesát minut.

Komentáře

Hlavní zprávy

Mezi Prahou a Dobříší možná přestěhují zastávky do obcí

Ze zastávky Řitka, hlavní silnice je výjezd příliš krátký.
vydáno 25. ledna 2020  5:53

D4 je jedinou tuzemskou dálnicí, u níž už čtyři roky protizákonně stavějí autobusy. Jiné řešení zatím neexistuje.  celý článek

Na Černém Mostě si můžete zalézt v ledu

Aneta Loužecká
vydáno 24. ledna 2020  16:14

Máte rádi adrenalin? Pokud ano, tak lze již od zítřka doporučit 10 metrů vysokou ledovou stěnu, kterou postavili před Centrem Černý Most. Své ledolezecké...  celý článek

Dvojnásobný ministr Karel Havlíček může oprášit morseovku

Budova dnešního ministerstva dopravy se pro veřejnost otevře poprvé od sametové
vydáno 24. ledna 2020  12:58

Někteří ministři a ministryně ve své nové kanceláři nestačí vybalit z aktovky ani rodinnou fotku a už zase odcházejí. Jejich životnost se totiž v...  celý článek

Holí všude. U domu ztraceného chlapce, v nákupáku i v pasáži

Kolem holičství v pasáži mohou lidé chodit z obou stran.
vydáno 24. ledna 2020  5:51

Pánských holičství alias barber shopů vzniká v Praze pomalu více než kaváren. Sídlí i na zvláštních místech.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám