metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 25 °C

Úterý, 22. června 2021. Svátek má Pavla.

Větší foto
S muži je to těžké, ale to i s námi, ženami, což je potřeba si uvědomit. Nicméně existují povahy, které se po čase mohou stát nesnesitelné, vy zatoužíte dotyčného změnit. Někdy jde ale jen o ztrátu času a energie. | foto: Profimedia.cz

Méně svateb, ale taky míň rozvodů. Déle než rok trvající epidemie prověřuje odolnost lidí i vztahů

  6:00
Co v kom je, nepoznáš na klidném moři. Během epidemie se výrazně snížil počet rozvodů, to Češi zažili naposledy v roce 1970. Stejně tak se loni narodilo méně dětí, než rok před vypuknutím pandemie.

V tom, že za poklesy v porodních, svatebních o rozvodových tabulkách může covid, se odborníci shodnou jednoznačně. „Setkávám se s tím, že se lidé ze strachu před selháním partnerského svazku bojí mít děti,“ konstatuje Marie Oujezdská, místopředsedkyně Rodinného svazu.

Není se co divit, izolace, v mnoha případech změna nebo ztráta zaměstnání, až na malé přestávky rok trvající výuka dětí na dálku, to vše ovlivňuje nejen rodiny s dětmi, ale i ty páry, které potomky teprve plánují. Navíc jim v současné komplikované situaci hrozí rozpad vztahu. Ale i oni možná čekají, jak se jejich covidem narušené vztahy vyvinou po uvolnění. 

„Mnoho párů přišlo o své přirozené zdroje, které je předtím sbližovaly. Chybí jim kultura, sportovní aktivity, ale i společenské uznání,“ vypočítává pandemické vztahové překážky pro deník Metro párový psychoterapeut Pavel Rataj. 

Babyboom se nekonal

  • „Covidové“ děti jsou, ale jako Husákových dětí jich zřejmě (zatím) tolik nebude.
  • V Česku se v roce 2020 narodilo něco málo přes 110 tisíc dětí.
  • V roce 2019 přibylo okolo 112 tisíc novorozenců.
  • Mezi příčiny nižší porodnosti počítají statistici skutečnost, že do „porodního“ věku se dostávají početně slabší ročníky žen z počátku 90. let.
  • Rozluku manželství ukončily loni soudy v takřka 22 tisících případů (22 700 rozvedených párů). Představuje to asi čtyřicet procent těch párů, které si naopak v roce 2019 řekly „ano“.
  • Celých 23 tisíc dětí přišlo kvůli loňským rozvodům o společné rodinné prostředí.

V prvním období, zvláště loni na jaře, to byla pro většinu lidí nezvyklá a svým způsobem „dobrodružná“ situace. Jenže i ta se transformovala po dalším uzavření společnosti na sklonku roku kvůli epidemii do napětí, které se nemohlo nepodepsat i na vztazích partnerů. Pořád platí moudrost: kdo si hraje, nezlobí „Zájem o terapie je vyšší,“ potvrzuje Zdeněk Nový z pražské terapeutické poradny Vědomé žití. Klienti se podle jeho zkušeností setkávají s pocity bezmoci, nejistoty a strachu. „Někteří reagují na tyto pocity určitou formou vzdoru, například vzteklostí, workoholismem, zvýšenou konzumací alkoholu či jiných návykových látek,“ vyjmenovává projevy Nový. 

Obviňování okolí či různé formy zoufalství se pochopitelně promítají i do rodinného a pracovního života. Terapeut Nový si myslí, že tím, že je méně prostoru na odreagování než v minulosti, jen sledování televizních seriálů na potlačení negativních pocitů nestačí. Někdo se proto snaží odreagovávat tvůrčím způsobem zábavy, to se podle něho zcela jistě pozitivně projeví. 

„Byť se doba na první pohled může jevit zoufalá, náročná v mnoha ohledech bezpochyby je, ale každý jedinec z ní může vytěžit pro rozvoj vlastní osobnosti,“ ukazuje světlou stránku doby terapeut Zdeněk Nový. 

Marie Oujezdská z Rodinného svazu nabízí také recept. Nehasit požár, ale předcházet mu. V zahraničí tomu čelí i komunikačními terapiemi, které organizují různé komunikační instituty. U nás je tahle cesta zatím v počátcích, ročně projde „školeními“ v centrech Rodinného svazu asi 2700 párů. 

„Lidé tu kromě jiného sdílejí vlastní zkušenosti z partnerských problémů,“ doplňuje Oujezdská a uvádí, že v rámci blížícího se Týdne pro rodinu lze najít vhodné akce na webu tydenprorodinu.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Chcete vychlazenou MHD? Deník Metro radí, jak předejít horkým chvilkám

vydáno 22. června 2021  6:00

Jako v peci, či naopak v mrazáku. Tak čtenáři Metra v posledních dnech popisují prostředí v pražské hromadné dopravě. Teplotní pohodu si lze přitom...  celý článek

Tmavý ležák bych rád ladil do flekovské třináctky, říká sládek litoměřického pivovaru

vydáno 21. června 2021  16:01

Dvě desetiletí. Tak dlouho se v pivovaru v Litoměřicích nevařilo pivo. Část zchátralého objektu získala předloni do pronájmu rodina místních vinařů a...  celý článek

Škola u Cibulky je znova ve hře. Problém, kam umístit školáky, má vyřešit směna pozemků

vydáno 21. června 2021  10:00

Kvůli masivní výstavbě bude za pár let na území páté městské části nedostatek školních lavic. Zástupci radnice se již několik měsíců přou o to, jak tuhle...  celý článek

Komerční sdělení

Práci u nás bych svým známým doporučila, říká zaměstnankyně Novavax CZ

vydáno 21. června 2021

Rozhovor s Lucií B. o tom, jaké je to pracovat pro globální farmaceutickou společnost Novavax CZ.  celý článek

Vaše fotky z Prahy