metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 30 °C

Neděle, 18. srpna 2019. Svátek má Helena.
V Mahónu je také největší přístav na Baleárech.
Větší foto
V Mahónu je také největší přístav na Baleárech. | foto: Iveta Benáková, Metro.cz

Menorca – ne tolik objevené kouzlo Baleár

23. června 2018  14:22 Iveta Benáková Metro.cz
Do hlavního města Mahónu létají z Prahy přímé spoje.

Mallorca, Menorca, Ibiza a pak menší ostrůvky patřící ke Španělsku. To byla očekávaná odpověď, pokud se někdo ve škole tázal, co jsou to Baleárské ostrovy. Zatímco o Mallorce a Ibize slýcháme jako o destinaci letní dovolené celkem často, Menorca zůstává trochu v pozadí.

Na ostrově žije 91 tisíc stálých obyvatel, ačkoliv se v létě jejich počet díky turistům zněkolikanásobí, pořád jich tu není tolik jako v jiných místech. „Proto tu také proti turistům nejsou žádné protesty, kterými jsme byli svědky loni na některých místech Španělska. Naopak, turisty tu vítáme,“ říká místní průvodkyně Isabella.

Co ochutnat

  • Vyrábí se zde gin, z něj se přimícháním citronové limonády dělá i koktejl Pomáda.
  • K místním delikatesám patří jemně pikantní vepřová klobása sobrasada či kravský sýr.

Pokud se na Menorcu vydáte, můžete po vlastní ose letadlem z Prahy přímo do Mahónu, hlavního města, kterému místní říkají Maó. Využít také můžete organizovaný zájezd. „V naší nabídce máme ostrov Menorca dvakrát týdně, odlétáme ve středu a v sobotu,“ upřesňuje Martina Fisková z cestovní kanceláře Firo Tour s tím, že jejich klienti pro pobyt nejradši využívají vícehvězdičkové hotely na západním pobřeží v oblasti druhého velkého města Ciutadella.

Majonéza

  • Věděli jste, že recept na majonézu pochází z Menorcy?
  • Při cestách prasynovce kardinála Richelieua po Baleárech narychlo kuchař umíchal bílou omáčku ze žloutku, olivového oleje, soli a citronového džusu, aby překryl ne příliš povedenou rybu. Ta ale zachutnala, a tak se recept dostal do Francie. Zde dodnes mají majonézu za svou.

A jak si krásy ostrova nejlépe prohlédnout? Hned na letišti je k vidění místní turistická agentura. Ta nabízí jak výlety s průvodcem, tak i zapůjčení auta. „Rozhodně doporučujeme půjčení auta za poznáním krásných opuštěných pláží – ve Středomoří nenajdete ostrov, kde je tolik nádherných pláží bez okolní zástavby. Rozmanitá krajina a starobylé památky, o které doslova zakopáváte. Příroda je tak vzácná, že byl ostrov, organizací UNESCO v roce 1993, prohlášen za biosférickou rezervaci s nejvyšším stupněm ochrany,“ přibližuje své zkušenosti Fisková. Ne ke všem plážím, kterých je na ostrově skoro dvě stě, se autem dostanete úplně. Často musíte z parkoviště buď dojet kyvadlovým autobusem, nebo dojít pěšky.

Pokud jste milovníky poznávání historie, určitě si prohlédněte obě výše zmíněná města.

Ciutadella, která je na západním pobřeží, byla až do 18. století hlavním městem ostrova. Dodnes místní obyvatelé pro něco uchovávají vlastní názvy. „Když ve vás podle přízvuku poznají obyvatele Mahónu, umí pořádně zažertovat, ale někteří to možná myslí i trochu vážně. Turisté se ale bát nemusí,“ dodává s úsměvem Isabelle, ciutadellská rodačka.

Zatímco její město dlouhá léta žilo pod nadvládou Maurů a odolávalo napadení Turků, hlavní město Mahón bylo součástí Byzantské říše, než jej ve 13. století připojil Alfons Aragonský do Mallorského království a poté si jej oblíbili Britové, kteří z něj právě udělali hlavní město. Také se zde nachází velký přístav a záliv, po kterém se můžete projet lodí.

Co ještě vidět

  • Po celém ostrově můžete vidět zídky, které jsou dělané speciální technikou kladení kamenů už po staletí. Tento způsob stavby můžete vidět u zbytků zbořené vesnice Trepucó nebo u starodávné hrobky Naveta d’Es Tudons.
  • Za návštěvu stojí také mytická hora Monte Toro. Se svými 342 metry nad mořem se jedná o nejvyšší bod ostrova.
  • Romantici i milovníci tance mohou zajet do klubu Cova d’en Xoroi, který je umístěn ve skále a je z něj vidět západ slunce.
  • Za vidění také stojí město Es Mercadal ve vnitrozemí či město Fornells a maják Faro de Cavallería na severu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Musel jsem takříkajíc objevit domov skrze pobyty v zahraničí, říká umělec

Mladý umělec Josef Zlamal má do 1. září výstavu svých obrazů v Galerii U...
vydáno 18. srpna 2019  6:06

Mladý umělec Josef Zlamal má do 1. září výstavu svých obrazů v Galerii U Betlémské kaple. Rozpovídal se i o netradiční technice a materiálech.  celý článek

Autobusy na Zličíně čekají škatulata. Může za ně děravá vozovka

Dopravní omezení během první etapy oprav na autobusovém nádraží Zličín.
vydáno 17. srpna 2019  6:00

V pondělí se začnou v prostorách autobusového terminálu na Zličíně dít nemalé změny. Kvůli opravě povrchu, který je podle dopravního podniku již ve velmi...  celý článek

Stojící autobus se spuštěným motorem? Je to na pokutu

Ilustrační snímek
vydáno 17. srpna 2019  5:34

Česká města dusí autobusy čekající na turisty. Za to hrozí pokuta 2500 korun.  celý článek

Do spící metropole jsme vyrazili s odhodláním nikoho nepotkat

Hradčanské náměstí bez turistů je zážitek nejen pro fotku.
vydáno 16. srpna 2019  17:07

Představa prázdného Staroměstského náměstí, Karlova mostu nebo snad nádvoří Pražského hradu se zdá jako absolutní nesmysl. Věřte, že se to však každodenně...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám