metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 3 °C

Sobota, 23. února 2019. Svátek má Svatopluk.
Rami Malek (Freddie Mercury), Gwilym Lee (Brian May)
Větší foto
Rami Malek (Freddie Mercury), Gwilym Lee (Brian May) | foto: CinemartMetro.cz

Mercury ve společnosti Avatara, Pyšné princezny a Babinčákové

30. ledna 2019  16:31 Filip Jaroševský Metro.cz
Bohemian Rhapsody je nejúspěšnější film. Nejvýdělečnějším se v tuzemských kinech stane až za pár dní.

Freddie Mercury a jeho parta přitáhli do českých kin ke včerejšímu dni 1 369 462 diváků. Ti zanechali v pokladnách více než 213 milionů korun. V obou kategoriích tak snímek Bohemian Rhapsody trumfl sci-fi Avatar režiséra Jamese Camerona a stal se tak nejvýdělečnějším filmem v historii Česka. Jak ale správně upozornil web Kinomaniak.cz, biografie skupiny Queen se označuje za novodobého šampiona tak trochu předčasně. „Platí to, jen když ponecháme stranou tržby a zůstane pouze u diváků,“ uvádí Tomáš Vyskočil na webu Kinomaniak.cz.

V posledních sedmi letech se totiž úspěšnost filmů v tuzemských kinech měří jinak než v dobách premiéry Avatara. Podle nového metru se počítá pouze čistý zisk zbavený daní a odvedeného poplatku do fondu kinematografie. Kdybychom tedy Avatara s Bohemian Rhapsody braly jako rovnocenné, zjistili bychom, že má Cameronova sci-fi plná modrých mimozemšťanů ještě pár milionů náskok. Podle filmových odborníků však Bohemian Rhapsody dotáhne tento drobný náskok během následujících dní. „Jeho tempo ukazuje, že zdaleka ještě nekončí a může klidně pomýšlet i na metu 1,5 milionu diváků. Neskutečné,“ dodává Kinomaniak.cz.

Pokud zahrneme i filmy, jež vznikly před rokem 1989, pořadí se ještě změní. Tuzemský snímek z období Československa Tankový prapor navštívily svého času více než dva miliony diváků, podobně laděné Černé barony pak necelý milion a půl. Se zajímavými čísly přišel také web Moviezone.cz. Podle něj je totiž králem návštěvnosti náčelník Apačů Vinnetou. „Věděli jste třeba, že na Vinnetoua v půlce 60. let přišlo deset milionů lidí? Ano, Poklad na Stříbrném jezeře je s deseti miliony nejnavštěvovanější československou premiérou všech dob. Na ostatní díly přišlo už jen devět milionů,“ dodává Moviezone s tím, že čtvrté místo má Pyšná princezna s 8,2 miliony v letech 1952 a 1953. „Tenkrát se prostě do kina chodilo jinak,“ vysvětluje obratem Moviezone.

Na Freddieho vyrazilo zhruba osm procent Čechů

  • Bohemian Rhapsody nejvíce zaujalo obyvatele Jižní Korey. Na snímek tu vyrazilo 18,2 procent populace.
  • Druzí jsou Australané s 11,64 procenta, třetí Nizozemci s 9,67 procenta. „Lepší“ než Češi jsou ještě obyvatelé Velké Británie (8,73 procenta) a Slovinska (8,69 procenta). Česko má 7,83 procenta.
    Na dalších místech se umístilo Slovensko (7,17 procenta), Maďarsko (5,74 procenta), Polsko (3,66 procenta) a Německo (3,27).
  • Skupina Queen, o které snímek pojednává, vznikla roku 1970. Mezi členy patřili Freddie Mercury (zpěv a klavír), Brian May (kytara, zpěv), Roger Taylor (bicí, zpěv) a John Deacon (basová kytara).

Filmoví odborníci se nyní nemohou shodnout na tom, kdy se úspěch životopisu Freddieho Mercuryho podaří vtuzemských kinech překonat. Z nárůstu celkové meziroční návštěvnosti o celých sedm procent, v případě tržeb dokonce o třináct procent, se však radují nejen oni, ale také kinaři samotní. Na podobnou notu jako Bohemian Rhapsody, se chystá v budoucnu zahrát třeba snímek Rocketman, vyprávějící o životě zpěváka Eltona Johna. Zda bude podobně úspěšný se dozvíme v květnu tohoto roku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Schindler tu zachraňoval Židy, nyní zde vzniká muzeum

V areálu bývalé textilní továrny v Brněnci se bude v novém muzeu promítat také...
vydáno 23. února 2019  14:05

Zanedbaný areál, kde dříve stála továrna na textil, obnovuje potomek rodiny Löw-Beerů.  celý článek

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám