metro.cz

Počasí v Praze

-9 °C / -2 °C

Středa, 23. ledna 2019. Svátek má Zdeněk.
U šedesátky číslice zčervená.
Větší foto
U šedesátky číslice zčervená. | foto: Marek Peška, Metro.cz

Měřič hluku byl hurá akce, tvrdí radní Prahy 1

20. prosince 2018  14:48 Filip Jaroševský Metro.cz
Kdo víc zařve či zaburácí motorem? Opatření, jež mělo utišit centrum, způsobilo pravý opak.

„Dáme výzvu? Kdo bude mít nejhlasitější výfuk?“ Tohle prohlášení provází na Facebooku ve skupině s názvem Tuning není zločin fotografie z Dlouhé ulice. Je na nich vidět měřič hluku, právě ten, kterým se bývalé vedení první městské části snažilo vyřešit problémy s decibely.

O tom, že mělo opatření zcela opačný efekt a přitáhlo do Dlouhé, ale také Kozí či Masné ulice více hlasitých vtipálků, deník Metro čtenáře informoval již v září. Vedení Prahy 1 tehdy tvrdilo, že si novinku se zelenými číslicemi, které se při překročení hlukového limitu změní na červené, nemohou místní vynachválit. Nové vedení městské části však přiznává, že se měřič hluku dvakrát neosvědčil.

„Samotná myšlenka sbírání dat o hluku je zajímavá, ale momentální provedení není úplně šťastné, neboť viditelný měřič se spektakulárním displejem akorát vybízí k testování, kdo víc zakřičí nebo vytúruje motor. V tomto se tedy pokračovat nechystáme. Nechceme už žádné hurá akce, jakou byla například instalace v Dlouhé ulici,“ říká pro deník Metro nový radní Prahy 1 Petr Kučera.

Ambice bývalého vedení první městské části umístit někam k Ovocnému trhu ještě jeden měřič s displejem tak pravděpodobně zůstanou nevyslyšeny. O dalším přístupu ke sběru decibelů se však bude na jedničce brzy jednat. „Nyní je toto téma předmětem rodícího se koaličního přístupu k celkovému přetížení centra Prahy hlukem a dalšími činnostmi,“ doplňuje radní Kučera

Měřiče hluku mohou podle Kučery efektivně fungovat jedině skrytě, zcela bez veřejného displeje. Zabránilo by se tak zkreslení výsledků vtipálky. „Mohly by pak fungovat třeba jako signál pro provozovatele hostinských zařízení, upozornily by je, že jejich hosté pokuřující na ulici jsou příliš hluční. Každý správný hostinský by si měl umět své hlučné hosty umírnit,“ vysvětluje Kučera.

V okolí ulice V Kolkovně nebo zmiňované Dlouhé žijí podle tiskového odboru Prahy 1 lidé, kteří kvůli nadměrnému hluku dlouhodobě nemohou spát. 

Zneužívání měřičů

Překročí-li hladina šedesát decibelů, přístroje sbírají data. Kdyby nebylo vtipálků, mohly Praze 1 do budoucna přinést cennou statistiku.

  • Podobný měřič už je delší čas také v baru Steampunk v ulici V Kolkovně. 
  • V baru měří nejen hluk v interiéru, ale také zaznamenává počet návštěvníků. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Obchod se strachem. Rodiče platí dětem tisíce za kurzy

Ilustrační snímek
vydáno 22. ledna 2019  12:27

Pět set korun, ale i devět tisíc. O přípravy na středoškolské přijímačky je velký zájem.  celý článek

V paneláku mají zkušebnu a dokonce nahrávací studio. Sousedům to nevadí

Zkouška kapely klíč v panelákovém studiu.
vydáno 22. ledna 2019  10:58

V obyčejném panelovém domě na okraji Prahy si manželé Marianovi z bytu 5+1, ve kterém bydlí, vytvořili profesionální nahrávací a masteringové studio Klíč....  celý článek

Proměnu průduchu na droida R2D2 z Hvězdných válek mapuje nový dokument

Filip Brouk a jeho R2D2 na Folimance.
vydáno 22. ledna 2019  6:52

Když se před rokem a půl prakticky přes noc přeměnila betonová větrací šachta v parku Folimanka na třímetrový model robota z filmové série Star Wars,...  celý článek

Sloupek Mardoši: Zvonky dveří

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 21. ledna 2019  10:15

V našich představách nám spílali z oken, házeli věci, smáli se, zuřili, píše Mardoša pro deník Metro ve svém sloupku.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám