metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa, 20. října 2021. Svátek má Vendelín.
Tunel Blanka | foto: Miroslav Belančin

Město bude kontrolovat práci správcovské firmy IDS v tunelovém komplexu Blanka

  11:22
Necháme je zkontrolovat! Tak se dnes rozhodli radní a najmou poradenskou kancelář, která posoudí a zkontroluje kvalitu práce firmy Inženýring dopravních staveb (IDS) při stavbě tunelového komplexu Blanka. Chtějí jí za to nabídnout přes milion korun.

Radní dnes na svém jednání vyčlenili více než milion korun na zakázku, jejímž prostřednictvím chtějí vybrat kontrolora. Hodnotu zakázky schválili ve výši téměř 1,1 milionu korun.

Firma IDS je správcem problematické stavby, kterou se několik let nedaří dokončit. Vedení města vede s firmou  kvůli nezaplaceným fakturám arbitráž . Společnost žádá asi 300 milionů korun.

Město nechce platit podmáčené kabely

Tunel Blanka, který vyjde na zhruba 37 miliard korun, se po řadě odkladů neotevře ani letos na jaře. Poslední problém se týká podmáčených kabelů, kvůli jejichž výměně se vedení města pře s dodavateli. Radní odmítají poničené kabely zaplatit a firmy podle primátorky Adriany Krnáčové (za ANO) prý přehazují zodpovědnost jedna na druhou. Schyluje se kvůli tomu k arbitráži i s dodavatelem technologií, firmou ČKD Praha DIZ.

Plánované otevření strategické dopravní stavby nabralo už zhruba čtyřleté zpoždění a správce stavby tvrdí, že mu město za práci na Blance několik let neplatí. Na konci loňského roku proto Inženýring dopravních staveb pohrozil odchodem ze stavby. Spor se nakonec dostal až k rozhodčímu soudu. Firma původně žádala 150 milionů, poté požadavek zvýšila. Arbitři letos v únoru rozhodli, že má na peníze nárok. Částku ale neurčili a dali stranám čas na případný smír. Ten se ale dojednat nepodařilo. Soud tak pokračuje. Radní si nyní nechají vypracovat posudek, ze kterého má vyplynout, zda IDS vykonávala dozor na stavbě tak, jak měla.

Rozhodčí soud vloni řešil spory Prahy se stavební firmou Metrostav. Šlo o částky v řádu miliard korun. Kdy bude tunel otevřen, nyní není jasné. Primátorka v uplynulých dnech několikrát zopakovala, že by se tak mohlo stát ještě letos.

Komentáře

Hlavní zprávy

Primátor Hřib se chlubí, že se daří plnit slib vysázení milionů dřevin. Je tomu tak?

vydáno 20. října 2021  5:49

„Zatím se nám podařilo vysadit více než 370 tisíc stromů a do roku 2026 stihneme splnit náš předvolební závazek milionu nových stromů.“ Tak se začátkem...  celý článek

„Areál v Janově nebyl žádný zlatý důl,“ tvrdí exsprávcová

vydáno 19. října 2021  18:45

Na radnici Prahy 1 bublá problém. Deník Metro 3. září psal o kauze týkající se provozování rekreačního areálu Janov nad Nisou, který patří městské části...  celý článek

Kalafunu na dřevěnou nohu jsme nekupovali, reagoval Hrad na jeden z mnoha kuriózních dotazů

vydáno 19. října 2021  17:05

V roce 2020 dorazilo do Kanceláře prezidenta České republiky přes osmdesát žádostí, kdy se pisatelé dožadovali nejrůznějších informací. Přibližně dvacet...  celý článek

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Vaše fotky z Prahy