metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 9 °C

Čtvrtek, 21. listopadu 2019. Svátek má Albert.
Tunel Blanka
Tunel Blanka | foto: Miroslav Belančin

Město bude kontrolovat práci správcovské firmy IDS v tunelovém komplexu Blanka

7. dubna 2015  11:22 ČTK
Necháme je zkontrolovat! Tak se dnes rozhodli radní a najmou poradenskou kancelář, která posoudí a zkontroluje kvalitu práce firmy Inženýring dopravních staveb (IDS) při stavbě tunelového komplexu Blanka. Chtějí jí za to nabídnout přes milion korun.

Radní dnes na svém jednání vyčlenili více než milion korun na zakázku, jejímž prostřednictvím chtějí vybrat kontrolora. Hodnotu zakázky schválili ve výši téměř 1,1 milionu korun.

Firma IDS je správcem problematické stavby, kterou se několik let nedaří dokončit. Vedení města vede s firmou  kvůli nezaplaceným fakturám arbitráž . Společnost žádá asi 300 milionů korun.

Město nechce platit podmáčené kabely

Tunel Blanka, který vyjde na zhruba 37 miliard korun, se po řadě odkladů neotevře ani letos na jaře. Poslední problém se týká podmáčených kabelů, kvůli jejichž výměně se vedení města pře s dodavateli. Radní odmítají poničené kabely zaplatit a firmy podle primátorky Adriany Krnáčové (za ANO) prý přehazují zodpovědnost jedna na druhou. Schyluje se kvůli tomu k arbitráži i s dodavatelem technologií, firmou ČKD Praha DIZ.

Plánované otevření strategické dopravní stavby nabralo už zhruba čtyřleté zpoždění a správce stavby tvrdí, že mu město za práci na Blance několik let neplatí. Na konci loňského roku proto Inženýring dopravních staveb pohrozil odchodem ze stavby. Spor se nakonec dostal až k rozhodčímu soudu. Firma původně žádala 150 milionů, poté požadavek zvýšila. Arbitři letos v únoru rozhodli, že má na peníze nárok. Částku ale neurčili a dali stranám čas na případný smír. Ten se ale dojednat nepodařilo. Soud tak pokračuje. Radní si nyní nechají vypracovat posudek, ze kterého má vyplynout, zda IDS vykonávala dozor na stavbě tak, jak měla.

Rozhodčí soud vloni řešil spory Prahy se stavební firmou Metrostav. Šlo o částky v řádu miliard korun. Kdy bude tunel otevřen, nyní není jasné. Primátorka v uplynulých dnech několikrát zopakovala, že by se tak mohlo stát ještě letos.

Komentáře

Hlavní zprávy

Příští stanice: nákupák. Linka 156 staví před OC Stromovka

Busy do Europarku jezdí ze Zbraslavic, Zruče a Žlebu.
vydáno 21. listopadu 2019  13:54

Vlastní autobus má štěrboholský Europark či Ikea na Černém Mostě. Do obchoďáku v Michli zákazníci jezdí na proud.  celý článek

Kouříš? Tak plať do zdravotního pojištění víc než nekuřáci! V Česku zatím bez šance

Ilustrační snímek.
vydáno 21. listopadu 2019  11:34

Ti, co dbají na zdraví, platí za hříšníky miliardy korun ročně.  celý článek

Pražské kachny umírají zbytečně. I kvůli pečivu

Zachráněná kachna
vydáno 21. listopadu 2019  5:02

Lidé z Modřan chtějí u rybníka varovnou ceduli. Ve Stromovce však nepomohla.  celý článek

Češi, mistři v odkládání řešení problémů. Televizní tma přijde za týden

Ještě jednou Hřebeny, jak se nazývá nejsevernější výspa Brd, jež dosahuje až do...
vydáno 20. listopadu 2019  14:47

Konec starého vysílání nastane nejdřív v Praze a jejím okolí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám