metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 8 °C

Neděle 2. dubna 2023. Svátek má Erika
Tunel Blanka | foto: Miroslav Belančin

Město bude kontrolovat práci správcovské firmy IDS v tunelovém komplexu Blanka

  11:22
Necháme je zkontrolovat! Tak se dnes rozhodli radní a najmou poradenskou kancelář, která posoudí a zkontroluje kvalitu práce firmy Inženýring dopravních staveb (IDS) při stavbě tunelového komplexu Blanka. Chtějí jí za to nabídnout přes milion korun.

Radní dnes na svém jednání vyčlenili více než milion korun na zakázku, jejímž prostřednictvím chtějí vybrat kontrolora. Hodnotu zakázky schválili ve výši téměř 1,1 milionu korun.

Firma IDS je správcem problematické stavby, kterou se několik let nedaří dokončit. Vedení města vede s firmou  kvůli nezaplaceným fakturám arbitráž . Společnost žádá asi 300 milionů korun.

Město nechce platit podmáčené kabely

Tunel Blanka, který vyjde na zhruba 37 miliard korun, se po řadě odkladů neotevře ani letos na jaře. Poslední problém se týká podmáčených kabelů, kvůli jejichž výměně se vedení města pře s dodavateli. Radní odmítají poničené kabely zaplatit a firmy podle primátorky Adriany Krnáčové (za ANO) prý přehazují zodpovědnost jedna na druhou. Schyluje se kvůli tomu k arbitráži i s dodavatelem technologií, firmou ČKD Praha DIZ.

Plánované otevření strategické dopravní stavby nabralo už zhruba čtyřleté zpoždění a správce stavby tvrdí, že mu město za práci na Blance několik let neplatí. Na konci loňského roku proto Inženýring dopravních staveb pohrozil odchodem ze stavby. Spor se nakonec dostal až k rozhodčímu soudu. Firma původně žádala 150 milionů, poté požadavek zvýšila. Arbitři letos v únoru rozhodli, že má na peníze nárok. Částku ale neurčili a dali stranám čas na případný smír. Ten se ale dojednat nepodařilo. Soud tak pokračuje. Radní si nyní nechají vypracovat posudek, ze kterého má vyplynout, zda IDS vykonávala dozor na stavbě tak, jak měla.

Rozhodčí soud vloni řešil spory Prahy se stavební firmou Metrostav. Šlo o částky v řádu miliard korun. Kdy bude tunel otevřen, nyní není jasné. Primátorka v uplynulých dnech několikrát zopakovala, že by se tak mohlo stát ještě letos.

Komentáře

Hlavní zprávy

Žhavé sklo, slabé pivo, rychlé čevabčiči a šachoví mistři. Vyrazili jsme na sever

vydáno 2. dubna 2023  5:28

Měl to být takový malý výlet do Lindavy. Zdejší sklárna je totiž vyhlášená. Nakonec se reportáž trošku protáhla. Člověk pak litoval, že se na sever Čech...  celý článek

Úklidové čety vyráží od pondělka do pražských ulic. O Velikonocích se čištění přeruší

vydáno 1. dubna 2023  8:51

Pozor! Stačí v těchto dnech přehlédnout přenosnou červeno-modrou značku ve vaší ulici a už jste jako nepozorný motorista o pár set korun chudší. Technická...  celý článek

Komerční sdělení

S Rentou z nemovitosti se senioři nečekaných výdajů bát nemusí

vydáno 1. dubna 2023

Už 7 let hovoříme se seniory na téma finanční gramotnosti, děláme přednášky a radíme jim, když jsou v úzkých. Pro mnohé z nich je těžké vyjít s důchodem....  celý článek

Spotlight, Zodiac a teď i Bostonský škrtič. Novináři nemusejí být ve filmech jen za idioty

Strážce streamu
vydáno 31. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Poctivá a po všech stránkách sympatická detektivní práce z novinářského prostředí se na plátnech kin či malých obrazovkách už moc neobjevuje. Dívat se na...  celý článek