metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 19 °C

Pátek 7. října 2022. Svátek má Justýna
Petr Dolínek | foto: MHMP

Město bude muset u Evropské komise obhájit dotaci na prodloužení metra

  12:15
Hlavní město žádalo Evropskou unii o dotaci na prodloužení metra A. Ačkoliv z více než sedmimiliardové dotace nevyčerpalo zatím ani korunu, bude muset před Evropskou komisí obhájit sliby uvedené v žádosti. Kromě jiného se to týká snížení emisí a nehodovosti.

Prahu čeká jednání s Evropskou komisí o více než sedmimiliardové dotaci na stavbu nových stanic metra A. „Zadal jsem pokyn, aby byly vypracovány materiály, které ukážou, do jaké míry jsou splněny podmínky, za jakých jsme žádali o dotaci,“ uvedl náměstek primátorky Petr Dolínek.

Podle něj jde jen o „preventivní opatření“. „Nemám žádný signál, že by mohla být dotace ohrožena,“ doplnil. V ohrožení podle něj není ani zahájení zkušebního provozu, které je naplánováno na 6. dubna. „Myslíme si, že jsme všechna kritéria pro získání dotace splnili,“ tvrdí náměstek.

Problém může vzniknout kvůli terminálu a parkovišti

Na posledním zastupitelském výboru pro dopravu ovšem zaznělo, že plánované otevření tunelového komplexu Blanka může ohrozit splnění jedné z podmínek čerpání dotace na metro, a sice snížení emisí. Magistrátní informace navíc upozorňuje na další rizika projektu. Podmínkou získání EIA (proces posuzování vlivů staveb na životní prostředí) byla totiž výstavba autobusového terminálu a záchytného parkoviště P+R na předpokládané zastávce Dlouhá Míle v rámci takzvané Buštěhradské železniční dráhy. Příprava ale ještě ani nezačala.

Ministerstvo dopravy, které evropské peníze na stavbu metra přerozděluje, v roce 2013 snížilo dopravnímu podniku maximální limit pro čerpání evropských dotací na metro o 25 procent. „Pokud se situace nezmění, pak hrozí, že Praha nevyčerpá všechny peníze ze sedmimiliardové dotace. Nebude mít totiž dostatek uznatelných nákladů,“ uvedl nedávno ředitel podniku Jaroslav Ďuriš.

Projekt kontrolují všichni, kdo mají

Ministerstvo nedávno zahájilo další kontrolu projektu. Stavbu od konce loňského roku prověřuje i Nejvyšší kontrolní úřad a znovu se jí zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Právě na jeho rozhodnutí závisí, zda Praha dostane na dostavbu metra dlouho očekávanou poslední část půjčky z jedenáctimiliardového úvěru od Evropské investiční banky.

Na trase jsou čtyři stanice - Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol. Stavba začala v roce 2009. Plánovaný rozpočet zhruba šestikilometrového úseku je 22,5 miliardy korun. Podle Ďuriše bude konečný účet asi o dvě miliardy nižší. Z magistrátních informací vyplývá, že podnik na stavbu stanic ke konci roku obdržel faktury na více než 16 miliard korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

V hlavním městě řádí lupič stojanový. Uličník krade v metru lidem radost

vydáno 6. října 2022  4:54

Krást se nemá. Ani deník Metro, který je sice zdarma, ale dělá radost.  celý článek

Geny nám předávají moudrost rodičů. Mohou ale přenášet napříč rody i smrt

vydáno 5. října 2022  11:16

Sestavujeme si sáhodlouhé rodové stromy, pátráme po slavných předcích, hrabeme se v archivech, zda jsme náhodou neměli v dávných generacích urozené...  celý článek

Natáčí žraloky i levharty. Teď filmařům nabízí techniku pro natáčení pod vodou

vydáno 5. října 2022  5:37

Je to trochu zvláštní reportáž. Redaktor i respondent jsou na boso. Redaktor má navíc mokré vlasy. Kousek od dvojice se ještě ke všemu vznáší vodní víla....  celý článek

Koleje přebrousí i v Holešovicích. Přinášíme přehled krátkodobých omezení MHD

vydáno 4. října 2022  19:07

Už se v hlavním městě zase dláždí, opravují se troleje a rozbrušují koleje. Menších výluk způsobených nejrůznějšími údržbovými pracemi probíhá v hlavním...  celý článek