metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 14 °C

Úterý 27. září 2022. Svátek má Jonáš

Větší foto
Parkovací Robin Hood ve Zlatnické ulici | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

Město fantomů. Legendární Pérák má dnes pokračovatele

  7:53
Identita osoby, která v centru varuje řidiče před pokutami, je strážníkům dodnes neznámá.

Jsou to už dva roky, co se na obrubníku ve Zlatnické ulici poprvé objevil nápis „Místo častých pokut“. Červeným sprejem nastříkaný text přes šablonu odtud pak několikrát téměř zmizel a znovu se objevoval. Místní si tak vytvořili legendu o neznámém sprejerovi, kterého patrně přestalo bavit pozorovat pokutování nepozorných řidičů a vzal situaci do vlastních rukou.

Identita „parkovacího Robina Hooda“, jak mu místní začali krátce po nasprejování prvních nápisů přezdívat, zůstala dodnes utajena nejen jim, ale i strážníkům.

„Dle našich informací strážníci z Prahy 1 o nápisu vědí, ale jeho původce a vlastní důvod zůstávají neznámé,“ řekla deníku Metro mluvčí strážníků Irena Seifertová, podle které Zlatnická, co se parkovací kázně týče, mezi okolními ulicemi nijak nevybočuje. „Ačkoliv v uvedené části ulice platí zákaz zastavení, stává se, že v místě řidiči svá vozidla zaparkují. V případě větší dodávky pak nastává problém s průjezdností autobusů či větších vozidel a vzniká pak dopravní zácpa v celém okolí,“ dodala Seifertová.

Podle místních má nápis skutečně výchovný charakter a na řidiče platí. Spousta těch, kteří by chtěli parkování přes zákaz risknout, si dle zjištění deníku Metro po přečtení varování opravdu raději přejede jinam. Parkovací Robin Hood se však dle Seifertové pohybuje na hraně zákona. Pokud by ho totiž strážníci chytili při činu, měl by na krku přestupek proti veřejnému pořádku. „Jde o podezření z protiprávního jednání poškození cizí věci,“ doplňuje Seifertová.

Parkovací Robin Hood není jediným fantomem, který se v hlavním městě kdy pohyboval. Typickým příkladem je příběh SuperVáclava, muže, který se před sedmi lety převlékal za komiksového hrdinu trestajícího bezpráví. Mezi jeho činy zachycené na mobil patřilo například pomazání exkrementem pejskaře, který neuklidnil po svém mazlíčkovi. Jak se však vzápětí ukázalo, šlo pouze o reklamní kampaň.

Že život legendárních pražských fantomů nemusí skončit ani po letech, nejlépe dokládá Pérák – fiktivní český hrdina druhé světové války, který podle legend zatápěl nacistům. Před časem jeho příběh oprášila Antifa, která jeho symbol vylepovala po městě. „Městské legendy jsou stále aktuální. Antifa Péráka využívá jako bojovníka proti novým formám nacismu,“ říká folklorista Petr Janeček, který o Pérákovi nedávno napsal knihu.

Obrovským fenoménem se stal také muž přezdívaný Lord Hoven, který znečišťoval prostory vysoké školy ekonomické na Jižním Městě výkaly, které rozmazával po stěnách. Jeho příběh měl šťastný konec alespoň pro uklízečky. Dotyčný po dvou měsících přestal a škole se dokonce omluvil dopisem. Své chování vysvětlil tím, že byl ve špatné životní situaci.

Komentáře

Hlavní zprávy

Spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek

Famózní premiéra v pražských Arkádách: unikátní Peugeot e-Legend poprvé v Česku!

vydáno 25. září 2022  18:32

V OC Arkády Pankrác se udála nevídaná věc. Ukázal se zde koncepční vůz, který nemá obdoby. Je autonomní, což znamená, že dokáže řídit zcela sám (i když...  celý článek

Až do prosince bez tramvají. Na nábřeží opraví také koleje či vodovod

vydáno 25. září 2022  18:30

Na Bubenském nábřeží od pondělí nepojedou tramvaje. Důvodem výluky mezi Vltavskou a Dělnickou je oprava kolejí, kanalizace, vodovodu, chodníků a vozovky....  celý článek