metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 22 °C

Sobota 3. června 2023. Svátek má Tamara
Parkovací Robin Hood ve Zlatnické ulici | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

Město fantomů. Legendární Pérák má dnes pokračovatele

  7:53
Identita osoby, která v centru varuje řidiče před pokutami, je strážníkům dodnes neznámá.

Jsou to už dva roky, co se na obrubníku ve Zlatnické ulici poprvé objevil nápis „Místo častých pokut“. Červeným sprejem nastříkaný text přes šablonu odtud pak několikrát téměř zmizel a znovu se objevoval. Místní si tak vytvořili legendu o neznámém sprejerovi, kterého patrně přestalo bavit pozorovat pokutování nepozorných řidičů a vzal situaci do vlastních rukou.

Identita „parkovacího Robina Hooda“, jak mu místní začali krátce po nasprejování prvních nápisů přezdívat, zůstala dodnes utajena nejen jim, ale i strážníkům.

„Dle našich informací strážníci z Prahy 1 o nápisu vědí, ale jeho původce a vlastní důvod zůstávají neznámé,“ řekla deníku Metro mluvčí strážníků Irena Seifertová, podle které Zlatnická, co se parkovací kázně týče, mezi okolními ulicemi nijak nevybočuje. „Ačkoliv v uvedené části ulice platí zákaz zastavení, stává se, že v místě řidiči svá vozidla zaparkují. V případě větší dodávky pak nastává problém s průjezdností autobusů či větších vozidel a vzniká pak dopravní zácpa v celém okolí,“ dodala Seifertová.

Podle místních má nápis skutečně výchovný charakter a na řidiče platí. Spousta těch, kteří by chtěli parkování přes zákaz risknout, si dle zjištění deníku Metro po přečtení varování opravdu raději přejede jinam. Parkovací Robin Hood se však dle Seifertové pohybuje na hraně zákona. Pokud by ho totiž strážníci chytili při činu, měl by na krku přestupek proti veřejnému pořádku. „Jde o podezření z protiprávního jednání poškození cizí věci,“ doplňuje Seifertová.

Parkovací Robin Hood není jediným fantomem, který se v hlavním městě kdy pohyboval. Typickým příkladem je příběh SuperVáclava, muže, který se před sedmi lety převlékal za komiksového hrdinu trestajícího bezpráví. Mezi jeho činy zachycené na mobil patřilo například pomazání exkrementem pejskaře, který neuklidnil po svém mazlíčkovi. Jak se však vzápětí ukázalo, šlo pouze o reklamní kampaň.

Že život legendárních pražských fantomů nemusí skončit ani po letech, nejlépe dokládá Pérák – fiktivní český hrdina druhé světové války, který podle legend zatápěl nacistům. Před časem jeho příběh oprášila Antifa, která jeho symbol vylepovala po městě. „Městské legendy jsou stále aktuální. Antifa Péráka využívá jako bojovníka proti novým formám nacismu,“ říká folklorista Petr Janeček, který o Pérákovi nedávno napsal knihu.

Obrovským fenoménem se stal také muž přezdívaný Lord Hoven, který znečišťoval prostory vysoké školy ekonomické na Jižním Městě výkaly, které rozmazával po stěnách. Jeho příběh měl šťastný konec alespoň pro uklízečky. Dotyčný po dvou měsících přestal a škole se dokonce omluvil dopisem. Své chování vysvětlil tím, že byl ve špatné životní situaci.

Komentáře

Hlavní zprávy

Arnie is back! Netflixovská hitovka FUBAR je rutinní komedie s občasnou akcí

Strážce streamu
vydáno 2. června 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jean-Claude Van Damme je na seriálovém poli sebeparodický Van Johnson, Sylvester Stallone je chlapácký Král Tulsy a Arnold Schwarzenegger má teď svůj...  celý článek

V holubníku jsou obydlené zatím jen čtyři „ložnice“. Vajíčka tu z hnízd odebírají pravidelně

vydáno 2. června 2023  5:52

„Tohle je umělé a tohle teplé je pravé,“ ukazuje mi dvě vajíčka Kateřina Brabencová ze spolku Holubi v nouzi. Ta pomáhá Záchranné stanici hl. m. Prahy se...  celý článek

Komerční sdělení

Blades se představí v tv zápase Snapbacks ligy proti Bratislavě Monarchs

vydáno 2. června 2023

Na městském stadionu v Ústí nad Labem přivítají v rámci 8. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu domácí hráči Blades soupeře z Bratislavy. Zápas od 16:10...  celý článek

Jičínský pivovar vypustil Řáholeckou sojku. V Olomouci vám nově načepují i Fridu a Sherlocka

vydáno 1. června 2023  12:29

Zatímco před deseti lety bylo na našem území zhruba 100 minipivovarů, momentálně jich je 507. Kvůli pandemii a jiným těžkostem sice některé v posledních...  celý článek