metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 22 °C

Úterý, 20. srpna 2019. Svátek má Bernard.
Bývalý ředitel dopravního podniku Martin Dvořák
Bývalý ředitel dopravního podniku Martin Dvořák | foto: ČTK

Město převzalo kontroverzní audit, Dvořák podá trestní oznámení

17. července 2012  10:43,  aktualizováno  15:12 ČTK
Výsledky analýzy, která zkoumala deset velkých kontraktů pražského dopravního podniku, zveřejní město zhruba do 14 dnů. Informoval o tom pražský primátor Bohuslav Svoboda. Podle některých médií byly zakázky předražené asi o půl miliardy korun. Primátor řekl, že přesnou částku nezná, pohybuje se prý ale "v těchto řádech". Město dnes závěry analýzy převzalo.

Bývalý ředitel podniku Martin Dvořák tvrdí, že vedení města dopravní podnik poškodilo, a chce proto podat trestní oznámení.

Audit v podniku nařídilo vedení hlavního města. Auditoři pod vedením advokáta Václava Lásky kontrolovali desítku velkých zakázek, u sedmi údajně našli chyby. "Mám informaci, která říká, že tam pravděpodobně je suma, která je okolo půl miliardy a která byla vyúčtována nebo proplacena neoprávněně. Jsou to smlouvy uzavřené na vyšší částky, než by bylo potřebné. Chápal jsem to tak, že se jedná o předražené zakázky," řekl minulý týden bez dalších podrobností primátor Svoboda.

Dvořák bere audit jako útok na svoji osobu

Podle bývalého ředitele Dvořáka se nejedná o forenzní audit, ale o právní analýzu. Až se s výsledky materiálu seznámí, chce reagovat. "Už jsem se rozhodl, že se nenechám dál zastrašovat," řekl dnes Dvořák, který byl ředitelem podniku v době uzavření některých údajně předražených zakázek.

Kromě toho se objevují také informace, které mají zdiskreditovat přímo advokáta Lásku, který dříve pracoval u policie a také u bezpečnostní agentury ABL (nyní Mark2 Corporation Czech). Tam působil v době, kdy firmu spoluvlastnil nepravomocně odsouzený poslanec Věcí veřejných Vít Bárta. Tehdy měla ABL mimo jiné kontroverzní zakázku od Prahy 11 na sledování politických odpůrců a opozičních zastupitelů.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kolečko: Režírování bylo, jako když řídíte kajak a nejste Hilgertová

Scenárista a režisér Petr Kolečko s herečkami Petrou Hřebíčkovou a Denisou...
vydáno 19. srpna 2019  15:33

Proslavil se jako scenárista. Na konci srpna ale vstoupí do kin komedie Přes prsty, pod kterou je Petr Kolečko podepsán také jako režisér. V rozhovoru pro...  celý článek

Ceny pozemků rostou, výměra pro jeden domek se zmenšuje

Pozemek v okolí Mladé Boleslavi hledala rodina čtyři roky. Oblíbenou lokalitu...
vydáno 19. srpna 2019  10:22

Ubírání obytné plochy se netýká jenom bytů. Lidem stačí stále menší pozemky i pro rodinný dům.  celý článek

Musel jsem takříkajíc objevit domov skrze pobyty v zahraničí, říká umělec

Mladý umělec Josef Zlamal má do 1. září výstavu svých obrazů v Galerii U...
vydáno 18. srpna 2019  6:06

Mladý umělec Josef Zlamal má do 1. září výstavu svých obrazů v Galerii U Betlémské kaple. Rozpovídal se i o netradiční technice a materiálech.  celý článek

Autobusy na Zličíně čekají škatulata. Může za ně děravá vozovka

Dopravní omezení během první etapy oprav na autobusovém nádraží Zličín.
vydáno 17. srpna 2019  6:00

V pondělí se začnou v prostorách autobusového terminálu na Zličíně dít nemalé změny. Kvůli opravě povrchu, který je podle dopravního podniku již ve velmi...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám