metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 11 °C

Pondělí, 25. října 2021. Svátek má Beáta.
Tak v červnu probíhala evakuace klientů Domova Sue Ryder. | foto: Domov Sue Ryder

Město staví hráze, ty ale běsnící potok Botič zastavit nedokáží

  15:36
"Máme vysušeno," hlásí postižené městské části měsíc po řádění Botiče. Michle, Hostivař, nebo Křeslice jsou jen některé čtvrti, které o letošních červnových povodních potok Botič pořádně potrápil. Jak vypadá situace o měsíc později? Oslovené městské části tvrdí, že situace se u nich už vrátila do normálu.

"Škoda na majetku městské části byla milion korun, dostali jsme dotaci z magistátu," říká mluvčí Prahy 10 Jan Charvát. V klidu je i situace v Praze 4, kde muselo být stovka obyvatel evakuována, dočasně odejít musela i padesátka klientů Domova Sue Ryder.

Výstavba v Průhonicích musí přestat, říká místostarosta

 Dotaci z magistrátu dostaly na protipovodňová opatření také Křeslice. "Firma staví protipovodňovou hráz, která tam dříve byla, ale odplavila ji voda. Teď bude z kamene a z betonu," říká místostarosta Křeslic Martin Trefný. Dalším opatřením v této městské části je zvýšení hráze v ulici Pod mostem asi o 40 centimetrů, radnice chce také vybudovat nové lávky přes potok. Jenže jako Trefný připouští, ani tato opatření nezabrání, aby se potok nevylil ze břehů. Muselo by se totiž častěji čistit jeho koryto, a hlavně by musela přestat výstavba v nákupní zóně v Průhonicích. 

"Chtějí hypermarkety v Průhonicích rozšiřovat, proti čemuž dlouhodobě bojujeme. Pokud bude probíhat masivní výstavba, tak voda nebude mít kam odtékat a ty naše zídky tomu nezabrání," dodává místostarosta Trefný.

I je Botič vyplavil

Přestože dosud ještě nejsou zcela v suchu, provoz už domov pro seniory v Praze 4 nebo zvířecí záchranka v Michli dávno obnovily.

  • "Přerušili jsme provoz jen na jediný den. Měli jsme podmáčené zázemí, nešla elektřina a teplá voda. Stále vysoušíme, provoz ale plně funguje, jen je to takové divočejší," říká David Zítek z Českého svazu ochránců přírody, který provozuje pražskou záchranku.
  • "Řada věcí se povedla opravit, další závady se ale objevují. Na zahradě jsou třeba chodníčky vysypané štěrkem a zjišťujeme, že to někteří klienti nemohou projet. Máme také lékařku, která doteď působí v náhradních prostorech," říká Radka Kulhánková z Domova Sue Ryder, kde bylo 52 klientů evakuováno.

Komentáře

Hlavní zprávy

Střelci Alecu Baldwinovi se na place zhmotnila noční můra. Připomněla i filmovou Vránu

vydáno 24. října 2021  18:46

Do natáčení hollywoodského hitu se někdy vloudí tragédie. Které jsou nejznámější?  celý článek

Není to jen radost. O odvrácené straně mateřství si teď můžete přečíst také knížku

vydáno 24. října 2021  9:05

Upřímný mateřský blog si před třemi lety založila Tereza Maroušková. Působí na Instagramu jako Nas*aná máma a poodkrývá odvrácenou stranu mateřství...  celý článek

Pojeďte s námi na výlet. Nádraží Jedlová. Penzion (nejen) pro šotouše

vydáno 23. října 2021  11:43

Poznávat krajinu lze všelijak. Jsou výlety, ke kterým stačí jenom jízdenka na vlak, který vás bez složitého trmácení dopraví rovnou téměř do pokoje.  celý článek

Skoncovat s manželstvím jde i kladivem. Na Netlixu je to navíc zábava

Strážce streamu
vydáno 22. října 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Věčně rozhádaný manželský pár vyrazí na odlehlou chatu s cílem zabít jeden druhého, shrábnout životní pojistku svého protějšku a žít si poklidně dál jako...  celý článek

Vaše fotky z Prahy