metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Sobota 3. prosince 2022. Svátek má Svatoslav
Tak v červnu probíhala evakuace klientů Domova Sue Ryder. | foto: Domov Sue Ryder

Město staví hráze, ty ale běsnící potok Botič zastavit nedokáží

  15:36
"Máme vysušeno," hlásí postižené městské části měsíc po řádění Botiče. Michle, Hostivař, nebo Křeslice jsou jen některé čtvrti, které o letošních červnových povodních potok Botič pořádně potrápil. Jak vypadá situace o měsíc později? Oslovené městské části tvrdí, že situace se u nich už vrátila do normálu.

"Škoda na majetku městské části byla milion korun, dostali jsme dotaci z magistátu," říká mluvčí Prahy 10 Jan Charvát. V klidu je i situace v Praze 4, kde muselo být stovka obyvatel evakuována, dočasně odejít musela i padesátka klientů Domova Sue Ryder.

Výstavba v Průhonicích musí přestat, říká místostarosta

 Dotaci z magistrátu dostaly na protipovodňová opatření také Křeslice. "Firma staví protipovodňovou hráz, která tam dříve byla, ale odplavila ji voda. Teď bude z kamene a z betonu," říká místostarosta Křeslic Martin Trefný. Dalším opatřením v této městské části je zvýšení hráze v ulici Pod mostem asi o 40 centimetrů, radnice chce také vybudovat nové lávky přes potok. Jenže jako Trefný připouští, ani tato opatření nezabrání, aby se potok nevylil ze břehů. Muselo by se totiž častěji čistit jeho koryto, a hlavně by musela přestat výstavba v nákupní zóně v Průhonicích. 

"Chtějí hypermarkety v Průhonicích rozšiřovat, proti čemuž dlouhodobě bojujeme. Pokud bude probíhat masivní výstavba, tak voda nebude mít kam odtékat a ty naše zídky tomu nezabrání," dodává místostarosta Trefný.

I je Botič vyplavil

Přestože dosud ještě nejsou zcela v suchu, provoz už domov pro seniory v Praze 4 nebo zvířecí záchranka v Michli dávno obnovily.

  • "Přerušili jsme provoz jen na jediný den. Měli jsme podmáčené zázemí, nešla elektřina a teplá voda. Stále vysoušíme, provoz ale plně funguje, jen je to takové divočejší," říká David Zítek z Českého svazu ochránců přírody, který provozuje pražskou záchranku.
  • "Řada věcí se povedla opravit, další závady se ale objevují. Na zahradě jsou třeba chodníčky vysypané štěrkem a zjišťujeme, že to někteří klienti nemohou projet. Máme také lékařku, která doteď působí v náhradních prostorech," říká Radka Kulhánková z Domova Sue Ryder, kde bylo 52 klientů evakuováno.

Komentáře

Hlavní zprávy

Trh s ubytování je na vzestupu. V Praze přibydou tisíce nových i staronových hotelových lůžek

vydáno 3. prosince 2022  6:45

Hotelové kapacity Prahy se v době pandemie covidu-19 částečně snížily. I přesto česká metropole stále patří mezi nejatraktivnější hotelové trhy v regionu...  celý článek

Ke zkouknutí Promlčeno mě donutil až algoritmus Netflixu. Ještě, že tak. Viděl to už každý

Strážce streamu
vydáno 2. prosince 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Relativně mladá studentka psychologie Eva (v poslední době všudypřítomná Barbora Bočková) má v rádiu vlastní večerní show o vztazích. Když ji ale osloví...  celý článek

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek