metro.cz

Počasí v Praze

21 °C / 33 °C

Čtvrtek 18. srpna 2022. Svátek má Helena
Tak v červnu probíhala evakuace klientů Domova Sue Ryder. | foto: Domov Sue Ryder

Město staví hráze, ty ale běsnící potok Botič zastavit nedokáží

  15:36
"Máme vysušeno," hlásí postižené městské části měsíc po řádění Botiče. Michle, Hostivař, nebo Křeslice jsou jen některé čtvrti, které o letošních červnových povodních potok Botič pořádně potrápil. Jak vypadá situace o měsíc později? Oslovené městské části tvrdí, že situace se u nich už vrátila do normálu.

"Škoda na majetku městské části byla milion korun, dostali jsme dotaci z magistátu," říká mluvčí Prahy 10 Jan Charvát. V klidu je i situace v Praze 4, kde muselo být stovka obyvatel evakuována, dočasně odejít musela i padesátka klientů Domova Sue Ryder.

Výstavba v Průhonicích musí přestat, říká místostarosta

 Dotaci z magistrátu dostaly na protipovodňová opatření také Křeslice. "Firma staví protipovodňovou hráz, která tam dříve byla, ale odplavila ji voda. Teď bude z kamene a z betonu," říká místostarosta Křeslic Martin Trefný. Dalším opatřením v této městské části je zvýšení hráze v ulici Pod mostem asi o 40 centimetrů, radnice chce také vybudovat nové lávky přes potok. Jenže jako Trefný připouští, ani tato opatření nezabrání, aby se potok nevylil ze břehů. Muselo by se totiž častěji čistit jeho koryto, a hlavně by musela přestat výstavba v nákupní zóně v Průhonicích. 

"Chtějí hypermarkety v Průhonicích rozšiřovat, proti čemuž dlouhodobě bojujeme. Pokud bude probíhat masivní výstavba, tak voda nebude mít kam odtékat a ty naše zídky tomu nezabrání," dodává místostarosta Trefný.

I je Botič vyplavil

Přestože dosud ještě nejsou zcela v suchu, provoz už domov pro seniory v Praze 4 nebo zvířecí záchranka v Michli dávno obnovily.

  • "Přerušili jsme provoz jen na jediný den. Měli jsme podmáčené zázemí, nešla elektřina a teplá voda. Stále vysoušíme, provoz ale plně funguje, jen je to takové divočejší," říká David Zítek z Českého svazu ochránců přírody, který provozuje pražskou záchranku.
  • "Řada věcí se povedla opravit, další závady se ale objevují. Na zahradě jsou třeba chodníčky vysypané štěrkem a zjišťujeme, že to někteří klienti nemohou projet. Máme také lékařku, která doteď působí v náhradních prostorech," říká Radka Kulhánková z Domova Sue Ryder, kde bylo 52 klientů evakuováno.

Komentáře

Hlavní zprávy

Budvar se spojil s hravými sládky. Vznikl pšeničný Kraťas

vydáno 18. srpna 2022  5:51

Tuhle příležitost si nenechte ujít. Národní pivovar Budvar úplně poprvé uvařil pšeničné pivo. Letní limitka Kraťas vznikla ve spolupráci s minipivovarem...  celý článek

Komerční sdělení

Festival netradičních sportů zve na atraktivní program

vydáno 18. srpna 2022

NEfestival neboli Festival netradičních sportů bude v sobotu 20. srpna velkým lákadlem v Heřmanově Městci na Chrudimsku.   celý článek

Sexting může dítěti zničit vztah, dovést ho k sebevraždě

vydáno 17. srpna 2022  19:29

Nemluv s cizími, neber od nich dárky, netoulej se, kde to neznáš. Rodičovské pokyny děti dodržují. Na internetu se ale chovají jinak.  celý článek

Vítejte v ráji ředkví, Tří sester a vil od Václava Šindeláře

vydáno 17. srpna 2022  14:57

Divadlo Sklep, ředkvičky, hospoda U Báby. Dobeška. Co všechno může skrývat tahle kouzelná vilová osada, vklíněná do Braníka? Odpověď přináší kniha...  celý článek