metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Úterý, 31. března 2020. Svátek má Kvido.
Opencard (ilustrační foto)
Opencard (ilustrační foto) | foto: Metro.cz

Město už ví, jak se dá naložit s Opencard. Detaily nabídky ale tají

8. ledna 2015  9:11,  aktualizováno  15:47 ČTK
Zástupci hlavního města si dnes vyslechli nabídku firmy eMoneyServices (EMS), majitele práv k Opencard, ohledně dalšího rozvoje projektu. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) po jednání řekla, že detaily jsou neveřejné. Město se k nim vyjádří v průběhu ledna. Mluvčí EMS Martin Opatrný uvedl, že firma představila vize týkající se možné budoucnosti projektu. O tom, kolik by další provoz karty město stál, prý dnes nejednali. Za bezchybný provoz Opencard firma ručí do konce ledna.

Krnáčová řekla, že v průběhu příštího týdne nabídku probere s dotčenými organizacemi - dopravním podnikem, organizátorem dopravy Ropid a správcovskou firmou Operátor. „Těch informací je strašně moc, musíme se s nimi nejprve seznámit,“ uvedla primátorka. Teprve poté se vedení Prahy znovu sejde s EMS. Konkrétní termín naplánován není. „Nabídka není veřejná, takže se k ní v tuto chvíli nechceme vyjadřovat,“ řekla.

Město má i jiné varianty než Opencard

Zastupitel Jakub Michálek (Česká pirátská strana), který se dnešního jednání zúčastnil, řekl, že nabídka EMS vyžaduje v budoucnu „masivní zapojení komerčního sektoru“, což podle něj přináší celou řadu otázek. Na dotaz médií zopakoval, že město má celou řadu dalších variant, jak situaci řešit. V uplynulých dnech mimo jiné zmínil možnost částečného přechodu na papírové kupony.

Mluvčí EMS Opatrný po jednání řekl, že praha dosud neřekla, zda v projektu opencard chce pokračovat, či nikoli. A politici dnes na dotazy novinářů nebyli schopni říct, kdy takové rozhodnutí zazní. Praze v průběhu loňského roku vypršely smlouvy na provoz projektu a nové uzavřeny nejsou. Nová pražská rada po nástupu do funkce zrušila plánovanou arbitráž s EMS. Dál trvá soud kvůli dluhům Prahy vůči EMS. Firma podle mluvčího požaduje zhruba 170 milionů. Další líčení je naplánováno na únor.

Problémová karta

  • Kartu Opencard si dosud vyzvedlo asi 1,2 milionu cestujících.
  • Projekt, který vyšel zhruba na 1,35 miliardy korun, je spojen s řadou problematických smluv, město se s nimi dlouho neúspěšně vyrovnává.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jak je v době pandemie složité přivést na svět dítě? Matky podepisují revers

Ilustrační snímek
vydáno 31. března 2020  11:37

Rodí se v rouškách a bez otců, kteří chtěli být oporou.  celý článek

Pandemická situace je jako zdvižený prst přírody lidstvu, varuje epidemiolog

Milan Tuček je přednostou Ústavu hygieny a epidemiologie 1. lékařské fakulty...
vydáno 31. března 2020  5:10

Milan Tuček je přednostou Ústavu hygieny a epidemiologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice Praha. Má za sebou bohatou...  celý článek

Brazilské zadečky se u nás neujaly, říká plastický chirurg

ilustrační snímek
vydáno 30. března 2020  18:41

V Americe přibývá plastických operací, které mají „změnit“ slečny tak, aby měly hezká selfie na sociálních sítích. Dorazí tento trend i k nám?  celý článek

Na úřadech byla československá vlajka dlouhou dobu bílou vránou

Symbolická akce má podpořit národní hrdost a připomenout významné výročí naší...
vydáno 30. března 2020  14:16

Česká vlajka slaví kulaté jubileum, přesně před sto lety, 30. března 1920, schválili poslanci Národního shromáždění lehce extravagantní návrh s modrým...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám