metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Neděle, 23. ledna 2022. Svátek má Zdeněk.

Dalších 6 fotografií v galerii
Výstava graffiti a street artu | foto: ČTK

Městská knihovna hostí mezinárodní výstavu graffiti a street artu

  15:37
Galerie hlavního města Prahy připravila velkou výstavu věnovanou graffiti a street artu. Otevře se ve středu v Městské knihovně pod názvem Městem posedlí a kurátor Radek Wolmuth na ni představí tvorbu 26 autorů z mnoha zemí.

Fotogalerie

Výtvarnému projevu, který je ve své původní podobě skoro všude trestný, avšak existuje všude po světě, se říká různě - graffiti, street art, street deco, urban art. Také každý z autorů na výstavě zastoupený se vyjadřuje jinak, spojuje je ale město, které je pro ně inspirací i výstavní síní zároveň.

Přestože přezdívky vystavujících tvůrců většině lidí nic neřeknou, podle pořadatelů patří k tomu nejlepšímu, co jednotlivé komunity nabízejí. I když mají kořeny v nezávislé zóně, skoro všichni vystavení autoři už spolupracují i s galeriemi. "V galeriích se street art vystavuje od 70. let, není to nic neobvyklého," řekl kurátor.

Protože graffiti provedené na plátno v galerii podle pořadatelů výstavy ztrácejí na autenticitě, vznikala většina monumentálních děl těsně před výstavou přímo na zdi galerie. Výstava ale zahrnuje také instalace, projekce, fotografie hotových děl, nebo i videa a televizní záznamy zpravodajství informujícího o graffiti.

Doprovodný program

  • Součástí výstavy bude bohatý doprovodný program, který zahrne i malování na nových i tradičních i legálních zdech v Praze, pořadatelé mají zatím potvrzena čtyři místa: na Vítězném náměstí, pod Vítkovem, na galerii Trafačka a v Meet Factory.
  • Lidé budou moci přijít na besedy s autory, té první ve středu se zúčastní i zahraniční autoři.
  • Připraveny jsou procházky po jednotlivých lokalitách s tvůrci či teoretiky, pro děti jsou workshopy s vyprávěním o vývoji graffiti.

Komentáře

Hlavní zprávy

Tady býval ráj netuzexových československých hifi nadšenců

PRAHA? AHA!
vydáno 22. ledna 2022  23:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Youtuberská limuzína stojí. Žáci buštehradské školy se vozí raději ve svém

vydáno 22. ledna 2022  8:46

Na „buštěhradském hrádku“ se studenti učí nejen točit videa, ale také hrát a vytvářet počítačové hry. Pro některé to je splnění velkého snu.  celý článek

Nejen Hra na oliheň. Jižní Korea umí pro Netflix točit i kvalitní reality show

Strážce streamu
vydáno 21. ledna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Už jste stihli zkouknout všech osm dílů seznamovací reality show Peklo pro nezadané, která měla na Netflixu premiéru kolem vánoc? Pokud ne, tak to...  celý článek

Chcete-li jezdit autem s ELkovou SPZkou, musíte mít kde dobíjet. Teď je to však snazší

vydáno 21. ledna 2022  12:27

SPZka s písmeny EL vám zajistí spoustu výhod. Od parkování zdarma na modrých zónách, přes umožnění vjezdu tam, kam se ostatní vozy nedostanou, až po...  celý článek

Vaše fotky z Prahy