metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 18 °C

Čtvrtek 23. března 2023. Svátek má Ivona

Dalších 5 fotografií v galerii
Slavnostní přestřižení pásky u 46. bezbariérové stanice. | foto: Metro.cz

Metro jako kryt a stavba bez trhacích prací. Prošli jsme novou chodbou pod Prahou 2

  18:53
Symbolickým přestřižením pásky byl dnes zahájen provoz výtahů do stanice metra Karlovo náměstí. Ta je už 46. bezbariérovou stanicí metra v metropoli. Výtahy jsou zároveň desátým vstupem do této stanice na trase B. Deset bude i zajímavostí týkajících se nového přístupu do metra.

Stavba 
Náročné práce na systému výtahů trvaly více než dva roky. Hloubení a ražby šachet a přestupní chodby byly prováděny téměř výlučně strojně, bez možností plného využití trhacích prací odstřelem, jak bylo původně plánováno v projektu. Odstoupení od rychlejší metody ražby způsobily komplikované geologické podmínky. 

Těžba 
Během hloubení šachet a ražby přestupní chodby zhotovitelé vyvezli 5200 metrů krychlových materiálu, což představuje zhruba 520 kontejnerových nákladních aut. 

Hloubka
První dvojice výtahů se zdvihem 7,42 metru začíná uprostřed nástupiště. Cestující se jimi dostanou do přestupní chodby dlouhé 80 metrů. Ta je dovede k další dvojici výtahů se zdvihem 33,81 metru. Ty cestující vyvezou až do uliční úrovně. 

Výtahy poslouží vozíčkářům a matkám s kočárky.

Kapacita
Každý výtah má nosnost 1000 kilogramů a kapacitu 13 osob. 

Varování
V případě, že některá dvojice výtahů nebude fungovat, dozví se to cestující už před prvními dveřmi. Díky světelné signalizaci se tak nemůže stát, že do přestupní chodby půjde někdo zbytečně. 

Těžké dveře
Součástí chodby je 3,5 tuny těžký tlakový uzávěr. Stanice totiž patří do ochranného systému metra. To znamená, že v případě ohrožení je možné podzemní část systému uzavřít a zajistit její fungování jako krytu civilní obrany. Podobně může sloužit například metro v Moskvě, Minsku či Pchjongjangu. Prvky ochranného systému pražského metra slouží také například k ochraně před šířením vody při povodních. 

Dlažba
Výtahy ústí do Václavské ulice. Zdejší vozovka je nově předlážděna žulovou dlažbou. Do takzvané pražské mozaiky byly předlážděny i zdejší chodníky. 

Je 25. května 2021 10:06. Do zastávky Václavská přijel úplně poprvé autobus.

Nová zastávka
Součástí projektu byl i vznik úplně nové autobusové zastávky Václavská. Do té včera úplně poprvé přijel autobus linky 148 v 10.06. Při své premiéře měl minutové zpoždění. Zmíněný midibus cestující doveze kolem Všeobecné fakultní nemocnice a Porodnice Apolinář na I. P. Pavlova. 

Zbývá poslední 
Na území Prahy 2 jsou tři stanice metra. Své zastoupení tu má áčko, béčko i céčko. Karlák i Pavlák jsou stanicemi bez bariér. Náměstí Míru teprve na výtahy čeká. 

Cena
Celkové náklady na stavbu bezbariérového zpřístupnění stanice Karlovo náměstí činí zhruba 270 milionů

Komentáře

Hlavní zprávy

Je tu jaro. Pojďte si hrát. Zveme vás na zajímavá pražská dětská hřiště

vydáno 22. března 2023  14:49

Ověřené tipy o Praze pro děti i rodiče. To je web Pražské zkratky. Jeho autorka Růžena Jeleneková tentokrát čtenářům poradí, kde v metropoli najdete...  celý článek

Akce představí také nezničitelné želvušky, popularizuje vědu a její přístroje

vydáno 22. března 2023  13:25

Právě probíhá týden plný akcí zaměřených na elektronovou mikroskopii. Zajímavá je pro malé i velké.  celý článek

„My skláři máme k vesmíru blízko, je to naše inspirace,“ říká výtvarnice

vydáno 22. března 2023  10:16

Křestní jméno dostala po Alici Masarykové, dceři Tomáše Garrigua Masaryka. Se sklářkou Alicí Dostálovou se setkáváme v kavárně Louvre v Praze. „Dětství...  celý článek

Datové schránky jsou pro mnohé lidi „strašákem roku“, o život určitě nejde

vydáno 22. března 2023  5:59

Hurá do toho a pak honem hurá od toho. Vztah občana a státu je někdy jako tobogán. Některé novoty se ani neohřejí a mizí.  celý článek