metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 14 °C

Úterý, 21. září 2021. Svátek má Matouš.

Další 4 fotografie v galerii
Tiskař kontroluje pasovací křížek. | foto: Metro.cz

Metro je zelené! Barvy i metoda tisku šetří životní prostředí. Nahlédli jsme pod ruce našim kolegům

  15:02
Cvrkot obří mašiny, pás papíru ubíhající okem nepozorovatelnou rychlostí a pánové v montérkách, kteří pobíhají od stroje k počítači. Jsme v Tiskárnách Mafraprint, kde právě vzniká deník Metro.

Kolegové z redakce před chvílí uzavřeli regionální vydání a tady se právě roztočil kotoučový tiskový stroj. Nejprve bylo potřeba protáhnout pás papíru celým tiskovým strojem a pak už to svištělo. A pořádně rychle.

„Co se týká pražského vydání deníku Metro, stroj vytiskne za hodinu průměrně 60 tisíc výtisků,“ říká vedoucí výroby Patrik Matějka. Zrovna když nám ukazuje technologii stroje, proběhne kolem nás jeho kolega, popadne z pásu dva výtisky, běží ke stolu a zde pod lupou zkontroluje pasovací značku. To jsou ty malé křížky na okraji stránek. Pro tiskaře je důležité mít na okraji papíru záchytné body. „Všechny barvové výtažky musí být vůči sobě správně zarovnány,“ vysvětluje Patrik Matějka. Mimochodem, tento srdcař pracuje v tiskárně už 20 let.

Role připravené k tisku

Role připravené k tisku

Při pohledu na stroj a tuny papíru nás napadají i otázky ohledně ekologie výroby. Na ty nám pro změnu odpoví výrobní ředitel tiskáren Martin Staněk. „Metro se tiskne nepřímou metodou, kdy nejprve dochází k přenosu barvy z tiskové formy na přenosový válec, teprve z něj následně na potiskovaný materiál. Do kotoučových strojů je potiskovaný materiál transportován v rolích, z nichž se v průběhu tisku odvíjí. S ohledem na používanou barvu, respektive způsob jejího zasychání na materiálu, hovoříme o takzvaném coldsetu,“ vysvětluje výrobní ředitel a dodává: „Metoda je šetrnější oproti jiným právě způsobem zasychání barev, respektive jejich složením. Neobsahují téměř žádné VOC (těkavé organické látky – pozn. redakce). Rozpouštědlo z barvy migruje do potiskovaného substrátu a zároveň se částečně odpařuje při pokojové teplotě. Není třeba spotřebovávat další energii na sušení a zároveň nevznikají žádné škodlivé výpary ani látky znečišťující životní prostředí.“

Deník Metro se tiskne na stroji od německé firmy Koenig & Bauer. Ta byla založena už v roce 1817.

Deník Metro se tiskne na stroji od německé firmy Koenig & Bauer. Ta byla založena už v roce 1817.

Samotnou kapitolou je i recyklovatelnost papíru. Ten lze využít na množství produktů, jako jsou například plata na vejce, izolace či lepenky. „Samozřejmě jde recyklát využít také na opětovnou výrobu papíru. Papír vzniklý z recyklátu Metra lze tedy opět potisknout. Běžně používané papíry v našich tiskárnách mají poměr recyklátu 70 až 100 procent. V průměru lze vlákna papíru recyklovat zhruba sedmkrát,“ popisuje Staněk.

Mimochodem, noviny vydavatelství MAFRA, tedy i deník Metro, jsou již držiteli nejkomplexnější ekoznačky určené výrobkům – EU Ecolabel.

Video z tiskárny najdete zde.

Šetrné noviny

  • Noviny vydavatelství MAFRA mohou využívat známku European Ecolabel. Toto označení vzniklo v roce 1992, aby motivovalo výrobce a obchodníky nabízet výrobky a služby, které jsou šetrnější k životnímu prostředí. 
  • Kritéria standardu nejsou založena na jednom faktoru, ale na studiích, které analyzují vliv výrobku na prostředí během celého jeho životního cyklu – od získávání suroviny v předvýrobní fázi, během výroby až po distribuci a jeho likvidaci. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Prohlídky jsou důležité. Kromě změření dioptrií dokážou odhalit i závažné choroby

vydáno 21. září 2021  5:29

Zvláště po 60. roce života by vaše kroky měly směřovat k očaři každý rok. Ve skutečnosti ale více než čtvrtina seniorů v posledním roce v oční ordinaci...  celý článek

Nedoceněný vitamin D. Češi ho mají málo a spousta z nich o tom ani neví

vydáno 20. září 2021  15:03

Je to možná překvapivé, ale nedostatek vitaminu D je jedním z důvodů, proč v zimě či na jaře onemocníte chřipkou nebo jinými respiračními onemocněními....  celý článek

Stížnosti byly vyslyšeny. „Hrobečky“ jsou pryč, naopak v Branické přibyly patníky

vydáno 19. září 2021  17:39

Rekonstrukce Branické ulice je v Braníku už několik měsíců velké téma. Nejprve místní řešili nevelké jámy, kam měly být umístěny nové stromy. Díry byly...  celý článek

Od Žižky k Tachovu. Váha nepřežila stavbu tunelu

vydáno 19. září 2021  5:55

Náměstí s váhou a tunelem – nová výstava nejen pro milovníky žižkovské historie.  celý článek

Vaše fotky z Prahy