metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 9 °C

Sobota, 7. prosince 2019. Svátek má Ambrož, Benjamin.
Povodeň v pražském metru.
Povodeň v pražském metru. | foto: iDNES.cz

Metro nelze před případnou povodní zcela ochránit

15. července 2012  14:33 ČTK
Protipovodňová ochrana pražského metra spoléhá především na to, že by se voda ke stanicím metra vůbec nedostala. Živlu do cesty se mají postavit hráze nebo valy. Praha je prý na ještě větší povodeň připravena, ikdyž vše není stroprocentní.

"Na základě zkušeností v roku 2002 se udělalo maximum," řekl šéf správy vozidel metra pražského dopravního podniku Josef Němeček, který povodeň před deseti lety zažil.

Praha ale nikdy stoprocentně připravena být nemůže

Podle něj ale na některé katastrofy pražská MHD nikdy stoprocentně připravena být nemůže. "Dát ruku do ohně za to, že kdyby byla opět taková povodeň, že by nikam nevnikla třeba i spodní voda, to nemůžeme," konstatoval. Podle něj by navíc v případě obrovské povodně mohla spodní voda stanice poničit. "Když zabráníte tomu, aby voda do stanice natekla, tak ten obrovský tlak spodní vody může způsobit to, že by stanice vztlakem spodní vody mohla 'vyplavat nahoru', to znamená, že by mohla být zcela zničena," poznamenal Němeček. Do metra se voda před deseti lety dostala vrchem. Zda do některých stanic protekla i spodní voda, není podle něj jasné, neboť voda zaplavila podzemní dráhu velice rychle.

Vodu z metra pumpovali dva měsíce

"Povodňové plány tehdy počítaly se stoletou vodou. Základní problém byl v tom, že hladina vody byla tehdy ještě asi o 1,8 metru vyšší," uvedl Němeček. Mezi prvními byla zaplavena stanice metra Invalidovna v Karlíně.

Voda pak provalila stěnu na Palmovce a na trase B vyřadila z provozu úsek až ke stanici Smíchovské nádraží. Skrz přestupní stanici Můstek voda natekla rovněž do trasy A v úseku od Muzea až před stanici Dejvická. A do trasy C voda podle Němečka přitekla seshora stanicí Florenc. Celkem bylo zasaženo 18 stanic metra.

"Byla to největší katastrofa metra v historii vůbec, vodu z metra jsme pumpovali dva měsíce," řekl Němeček. Poničeny byly veškeré technologie infrastruktury metra a všechny stroje v dílnách, které jsou v pražském metru uloženy dole ve stanicích. Metro totiž bylo původně stavěno tak, aby mohlo sloužit jako protiatomový kryt pro stovky tisíc Pražanů.

Jak povodeň ničila

  • Velká voda postupně zaplavila 18 z tehdejších 51 stanic pražského metra a 19,6 kilometru tunelů, což je asi 39 procent z tehdejší celkové délky.
  • Poškozeno bylo 107 ramen eskalátorů a 23 výtahů.
  • Celkem se muselo z podzemí vyčerpat 1,2 milionu metrů krychlových vody.
  • Ve stanici Florenc zůstaly "utopené" dvě soupravy metra, které tam byly odstaveny bez cestujících, připraveny k rannímu výjezdu.
  • Menší škody byly také na tramvajovém a autobusovém provozu. Zaplaveno bylo asi 30 kilometrů tramvajových tratí, tedy asi čtvrtina z tehdejší sítě.
  • Povodeň způsobila v pražské MHD škody ve výši sedm miliard korun, jejich odstraňování trvalo osm měsíců.
  • Způsobila v Praze škodu za celkem 27 miliard korun, evakovány byly desítky tisíc obyvatel.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pohádka o bahně, mlze a plachetnicích

Zámek s pohnutou historií
vydáno 7. prosince 2019  14:00

Jedeme na sever! Do drsného kraje permoníků. Do země průzračných jezer. Do míst, kde jsou mlhy hustší, než by bylo i Rákosníčkovi milé. Míříme na zámek s...  celý článek

Česko je černá díra na hliníkové plechovky

Zájem o pivo v plechovce je podle pivovarů stále větší.
vydáno 7. prosince 2019  8:07

Češi si zamilovali pití z plechovek. Jsou snadno přenosné, dají se lehce vyhodit. Navíc se do nich stále víc a víc plní jejich oblíbené pivo. Česko je ale...  celý článek

Při psaní se vybavují i smutné události, zároveň se i čistí hlava, říká hasič

Roman Kutálek (vpravo) se synem Ondrou a mluvčím HZS Praha Martinem Kavkou
vydáno 6. prosince 2019  13:32

Třiačtyřicetiletý hasič Roman Kutálek napsal knížku Hasiči. V ní se můžete dočíst, s čím vším se ve své profesi setkává. Když byl malý kluk, říkával mu...  celý článek

Z nedodělaného fantasy je v reálu nekonečný krimi příběh

Filip Cíl a Jana Pidrmanová v ukázce z filmu
vydáno 6. prosince 2019  5:03

Nejdražší český film Poslední z Aporveru nezamířil do kin, ale k soudu. Jak dopadne?  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám