metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Středa 29. března 2023. Svátek má Taťána
Někteří sebevrazi skočí přímo na kabinu. Metro pak v depu prohlíží pohřební služba. | foto: HZS DPP

Metro ničí i kamínky, ve dveřích jsou zahozené peněženky, říká šéf údržbářů

  8:17
Představte si, že si koupíte nové auto. Postavíte se s ním na okraj Prahy, rozjedete se na maximální rychlost a po kilometru a půl zastavíte a ­pak otevřete a zavřete všechny dveře. A ­to děláte celou cestu do Brna. "Tak jste zvládnul jeden den provozu soupravy metra. Dělejte to měsíc, rok a ­pak mi přijďte říct, jak bude vaše auto vypadat," přibližuje provoz souprav metra Marek Herbst, ředitel společnosti Full servis Praha Škoda Transportation, která pro dopravní podnik uklízí a opravuje soupravy metra na trase A a B.

Kolik úklid stojí?
Hodně. Hovoříme o řádech tisíců, až desetitisíců. Ročně to jsou stovky tisíc na soupravu. Závisí to na míře poškození. Praha má díky tomu jedny z nejčistějších souprav v Evropě. Pokud mohu porovnávat se zeměmi, kde jsem metro navštívil, tak máme asi nejčistší. Říkají to i zástupci světových dopravních podniků.

Jak vypadá souprava po střetu s člověkem?
Vlny sebevrahů přichází většinou  na podzim, pak před Vánoci nebo na jaře. Lidi skáčou dolů, na koleje. Na kraji tunelu, kde má souprava největší rychlost. Stávají se i případy, kdy vyskočí do výšky a skočí na sklo a souprava je odhodí a ­přejede. Vždycky tam přijedou hasiči, to oni většinou vyprostí osobu či její ostatky. Pak policie zdokumentuje místo činu.

Jak dáváte soupravu do pořádku?
Souprava po střetu zamíří do depa, kde následují dvě fáze úklidu. Nejdříve přijíždí pohřební služba, která prohlédne vůz a postará se o zbytek ostatků, pak přichází na řadu úklid. Souprava projede myčkou, pak se prohlédne, zkontroluje možné poškození – jestli nedošlo k porušení třeba elektrického vedení. Horší než střet se sebevrahem je střet se živým člověkem, vandalem.

VIDEO: Spadli jsme pod kola metra. Jak přežít?

Kdy k nim dochází?
Nejčastěji po fotbale. Třeba když někdo hodí do soupravy dýmovnici.

Neposíláte na trať starší soupravy, když víte, že se hraje problémový zápas?
Všechny soupravy mají stejnou hodnotu, něco takového nejde.

Co to odnese nejčastěji?
Vykopnuté okno, vystříkané hasicí přístroje, ulámaná madla… To jsou oblíbené kratochvíle fanoušků, pak taky počmáraná skla a potrhané reklamy. Naštěstí se to neděje tak často. Většinou se vybouří už na stadionu.

Marek Herbst, ředitel Full servis Praha Škoda Transportation, a. s., která pro dopravní podnik uklízí a-opravuje soupravy metra na trase A a B.

Co v metru opravujete nejčastěji?
Dveře jsou hodně citlivé na chování cestující. Máme 4500 dveří a skoro denně jsou některé rozbité. Mimochodem, víte, co je nejčastější závadou dveří v­ metru?

Netuším...
Kamínky, které si lidé přinesou z posypu. Lidé je na botách nanesou do metra a pak se dostanou do dveří a zablokují je. Dost často taky nacházíme ve dveřích vykradené peněženky s doklady. Kapsáři se snaží zbavit "předmětů doličných" po krádeži co nejrychleji a nacpou je do štěrbiny vedle dveří.

Každý den jsou v provozu všechny soupravy?
Máme 93 souprav. Každý den máme tři až čtyři soupravy kompletně rozebrané a kontrolují se všechny díly soupravy. Další jsou v záloze.

Kdy se souprava v provozu nahrazuje zálohou?
Většinou když je znečištěná – stane se třeba, že někdo znečistí vagon, strojvedoucí to nahlásí a souprava se okamžitě odstavuje, místo ní vyráží záloha a souprava se stahuje do depa. Tam se uklidí, třeba se i vyměňují sedáky.

Co se děje se soupravou metra, když zrovna není na trati?
Poslední souprava zajíždí do depa po půl jedné v noci. Ne všechny se tam dostanou, některé zůstávají na odstavných plochách. Pak začínají opravy, údržba, ať už ty plánované nebo neplánované.

Může ráno vyjet souprava třeba s prasklou zářivkou?
Do provozu může vyjet jen stoprocentní souprava – nemůže se stát, že by měla prasklou žárovku, nesvítilo nějaké světýlko na dveřích, i­ maličký detail znamená, že souprava nemůže vyjet. Dopravní podnik na to dbá a nepustí do provozu soupravu se sebemenší závadou, byť by to bylo banální podsvícení nějakého displeje nebo jenom ta jediná zářivka.

A co úklid?
Souprava každý den prochází úklidem – od zametení, vytření, přes odstranění graffiti, až po povrchový  úklid: otření rámů oken, madel a­ podobně. To probíhá každý den. Zhruba každé tři dny se pak souprava mechanicky omývá zvenku.

Předpokládám, že v depu máte něco jako automyčku?
V depu je speciální myčka pro soupravy. Každé tři až čtyři týdny se dělá úklid větší, vytře se každý kout, umyje každé světlo.

Jak je to se znečištěnými sedáky?
Ty se mění okamžitě. Tam se na nic nečeká. Je to kus za kus – znečištěný sedák nahradí čistý. To platí v případě, že je znečištěný, potrhaný nebo že na něm najdeme jakékoliv známky poškození či vyblednutí.

Co je nejčastější důvod k ­výměně sedáku? Cestující si někdy stěžují, že jsou sedačky pomočené od opilců nebo bezdomovců...
Většinou jsou to různé skvrny. Často někomu upadne jídlo, ale většina skvrn je neidentifikovatelná. To, že je nějaká sedačka opravdu pomočená, to jsou naprosté výjimky. To je asi častější problém v tramvajích než v metru.

Jak často sedáky v soupravách měníte?
Každých šest až osm měsíců probíhá kompletní výměna sedáků. Sundáme všech 220 sedáků, vypereme je, vyřadíme poškozené nebo znehodnocené a nandáme další sadu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek

Putin je hráč pokeru, který prohrál a nemá co ztratit, říká fotoreportér Dárvík Máca

vydáno 29. března 2023  11:00

Válka na Ukrajině se propadá do bahna a krve. Deníku Metro je ctí, že již od samého začátku konfliktu spolupracuje s Vojtěchem Dárvíkem Mácou,...  celý článek

Chytří holubi z ulic. Poznají sami sebe v zrcadle, nebojí se ani umělého dravce

vydáno 29. března 2023  4:05

Podle odborníků panuje kolem holubů řada mýtů. Věděli jste ale, že holubi jsou velmi inteligentní. Dokáží trénovat kognitivní dovednosti a dokonce...  celý článek

Komerční sdělení

Novoveský přespolák s napětím vyhlíží předpověď počasí

vydáno 29. března 2023

Nejsledovanější informací pro organizátory Novoveského přespoláku v Ostrožské Nové Vsi je nyní předpověď počasí. A není divu. Před rokem je totiž dokázala...  celý článek