metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 26 °C

Neděle 14. července 2024. Svátek má Karolína

Elektromobil a jeho cesta z města

  11:26
Taky nahlížíte na elektrické auto jako na nákupní tašku na kolech či vozítko na popojíždění po městě? Není divu, vždyť ještě před pár lety se prodávaly elektromobily s dojezdem do 200 kilometrů. Dnes je ale situace úplně jiná. Můžete si pořídit třeba velké elektrické SUV Peugeot 3008 s dojezdem až 680 kilometrů na jedno nabití. To je pro představu přibližná vzdálenost z Prahy do Varšavy, Benátek nebo do Basileje. Na elektromobil docela slušná porce kilometrů, co říkáte?

Další 3 fotografie v galerii
Peugeot 3008 | foto: Peugeot

Ano, s elektromobily už se bez problémů můžete vydat i za hranice Česka, nicméně stále se jedná o vozy, které se nejlépe cítí ve městě. Tam totiž přinášejí nejvíc užitku svému okolí. Jezdí bez hluku, bez zplodin a bez emisí CO2. V prostoru, kde obvykle burácí spalovací motor, jen potichoučku vrní elektromotor. Ty může mít Peugeot 3008 hned dva – jeden vpředu a druhý vzadu. Logicky se tak jedná o čtyřkolku. Kromě těchto variant se model 3008 prodává i v dalších, například s menším či větším dojezdem (524 nebo 680 km) a v různých výkonových odnožích (210, 320 nebo 230 koní).

Baterie vozu Peugeot 3008 je pochopitelně velká. Na porci bezemisních kilometrů o velikosti skoro 700 kilometrů potřebuje pořádnou sílu. Díky nové platformě STLA Medium je však baterie optimálně uložená v podlaze vozu, a neubírá tak prostor ani cestujícím ani zavazadelníku. Přestože se jedná o velkou vysokonapěťovou baterii, jejíž nabití netrvá o nic déle než u menších baterií. Z 20 na 80 procent se dá pomocí rychlodobíječky dobít za necelou půlhodinku. Nabídku elektrických motorů doplňují i hybridní verze. Můžete mít buď plug-in hybrid, který je třeba pravidelně dobíjet, nebo mild-hybrid, který se obejde zcela bez nabíjení a spokojí se s rekuperací energie za jízdy. Cenově je navíc mnohem příznivější než verze spoléhající na zásuvku. Pořídíte ho již za 749 000 Kč.

A jaké další trumfy má nový Peugeot 3008 v rukávu? Největší pozornost zasluhuje nepochybně Peugeot Panoramic i-Cockpit®. Tento systém posouvá požitek z jízdy na vyšší úroveň díky velkolepé jednadvacetipalcové zakřivené plovoucí panoramatické obrazovce s vysokým rozlišením, která v sobě spojuje vyvýšený přístrojový panel a centrální dotykový displej. Zajímavý je také kompaktní sportovně laděný volant. A pochvalu si zaslouží i ergonomicky tvarovaná sedadla, která mohou být odvětrávaná a masážní. Vyhřívání předních sedadel dnes u moderních aut není nic zvláštního, ovšem vyhřívání zadních sedadel, jako nabízí nový Peugeot 3008, to se hned tak nevidí. Úplnou novinkou v rámci modelové řady Peugeot jsou adaptivní boční opěrky předních sedadel, které se elektricky nafukují nebo vyfukují, aby se dokonale přizpůsobily tvaru těla cestujícího.

Peugeot 3008

Na závěr nahlédněme do seznamu asistenčních systémů. Ten má model 3008 tak komplexní, až oči přecházejí. Jmenujme například systém sledování mrtvého úhlu s dosahem až 75 metrů, funkci Hill Assist Descent Control a Advanced Grip Control pro jízdu v náročném terénu, adaptivní tempomat s funkcí Stop & Go či poloautomatickou změnu jízdního pruhu. O váš dokonalý přehled se pak postará systém Peugeot VisioPark 3 s jeho čtyřmi kamerami zabírajícími 360° a s dvanácti senzory.


Vše o elektromobilech a nové éře automobilismu, světových trendech v této oblasti a měnící se legislativě. Prohlédněte si nejnovější modely elektromobilů a podívejte se, jak dopadly v testovacích jízdách redaktora Technetu, Václava Nývlta, který za volanty aut do zásuvky objevuje krásy i strasti elektromobility.

Občerstvená Dacia Spring v akci. Teď už je víc autem a vejde se do půl milionu


VIDEO Málokteré auto schytalo po svém uvedení takový posměch jako Dacia Spring v roce 2021. Výkon pouhých...

Dálnice jsou v ČR pro elektroauta zdarma, cizinci však prohrávají s byrokracií


Petra, Pražanka vdaná do Nizozemska, se jako každé léto chystá navštívit příbuzenstvo v Česku, s...

Turecká klička kolem cel EU na elektroauta z Číny. BYD přivítal Erdogan


VIDEO Největší čínský výrobce elektromobilů BYD se dohodl s tureckou vládou, že v Turecku postaví továrnu...

Skoro polovina majitelů elektromobilů v USA už auto na baterky nechce


Na oblíbenou značku nářadí nebo piva nedáme dopustit. Kvalita nepotřebuje reklamu, chválí se totiž...

Škoda prodlouží život Fabii, Kamiqu a Scale. Elektromobilizace totiž vázne


VIDEO Škoda Auto prodlouži výrobu modelů Fabia, Kamiq a Scala do konce desetiletí. Důvodem je i pomalejší...

Elektrická party na vinici. Byli jsme na exkurzi mezi kabelové hvězdy Mercedesu


Značka Mercedes-Benz a její dealeři pravidelně pořádají speciální akce pro zákazníky, aby si na...

Krach elektrického snu. Fisker požádal o soudní ochranu před věřiteli


VIDEO Americký výrobce elektromobilů Fisker v pondělí požádal o bankrotovou ochranu, zkrachovalo mu totiž...

Hlavní zprávy

Zrodil se nový Donald Trump – mučedník a možná i „nesestřelitelný“ vítěz prezidetských voleb

vydáno 14. července 2024  17:49

Měla to být jen další zastávka v úspěšné kampani Donalda Trumpa. V pensylvánském městečku Butler přivítali svého oblíbence bouřlivým potleskem. Po 15...  celý článek

Chcete důkladně poznat Krušné hory? Zkuste to třeba s běžcem a spisovatelem Štěpánem

vydáno 13. července 2024  12:57

Není asi místo v Krušných horách, kam by noha Štěpána Javůrka nevstoupila. Úspěšný spisovatel je má prochozené, proběhané, projet na lyžích i na kole i...  celý článek

Trička a mikiny s logem kapel mají fanoušci rádi. Na festivalu se většinou vše vyprodá

vydáno 14. července 2024  5:26

Trička a mikiny s logem oblíbené kapely nebo akce, hrneček, tužka... To všechno se skrývá pod anglickým slovem merchandising. „Poslední tři kolekce byly...  celý článek

Tradici českých jadranských dovolených založily už Šulcovy lázeňské vlaky

vydáno 14. července 2024  6:18

Vybrat dovolenou a její zaplacení lze zvládnout díky internetu za pár minut. Na této planetě není téměř místo, kam by se nedalo cestovat, pokud se tam...  celý článek