metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír
Jaká reklama Pražanům vadí nejvíce: průzkum přinesl zajímavé informace | foto: Magistrát hl. Města Prahy

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Metro neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Metro.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Jaká reklama Pražanům vadí nejvíce: průzkum přinesl zajímavé informace

Komerční sdělení V Praze se vyskytuje velké množství reklamních ploch. O jejich regulaci se snaží Magistrát hl. m. Prahy, který proto vytvořil vyhlášku č.20/2020 Sb. Ta by logicky měla reflektovat potřeby samotných Pražanů. Bohužel se ale Praha zaměřila na typ reklamy, který jejím obyvatelům vadí nejméně.

Podle nezávislého průzkumu „Jak Pražané vnímají reklamu ve veřejném prostoru“, který realizovala agentura Ipsos pro Sdružení českých firem venkovní reklamy (SČVR), vyplývá, že Pražanům překvapivě nejvíce vadí video reklamy na internetu (obtěžují 80 % Pražanů), dále pak reklamy v televizi (74 %) a reklamní příspěvky na sociálních sítích (60 %). Je zajímavé, že venkovní reklama (OOH) je až na konci a vadí nejméně (29 %).

Pokud se zaměříme na jednotlivé formáty OOH reklamy, nejvíce Pražanům vadí billboardy/bigboardy a také reklamy na sloupech veřejného osvětlení. Reklamní plachty a malby na fasádách obtěžují jen 28 % Pražanů. Více než čtyři pětiny Pražanů (83 %) by tak uvítaly regulaci OOH reklamy. Nejčastěji by se podle nich měla vztahovat na billboardy, bigboardy a reklamy na sloupech veřejného osvětlení.

Magistrát však svojí vyhláškou zakázal jen reklamní plachty, kterých je nejméně a Pražanům zásadně nevadí. Zákaz reklamních plachet pobouřil také majitele domů, kteří z jejich příjmů své domy rekonstruují. „Kvůli hluku a prašnosti nemůžete v domě na frekventované ulici otevřít okna. Reklamní plachta je tak pro naše obyvatele vhodnou ochranou. Navíc nájemníci, kteří jsou většinou sociálně slabší, mohu mít díky reklamní plachtě snížený nájem,“ říká pan Janikovič, předseda SVJ jednoho z domů, který je již 18 let využívám pro reklamu.

Výsledkem nekoncepčního jednání města je diskriminační nařízení č. 20/2020 Sb. na regulaci reklamních plachet, které je nyní předmětem správního řízení ÚOHS. Současné vedení Prahy by si tak mělo vzít příklad ze získaných dat a názorů občanů a začít s regulací především u sebe. Není tajemstvím, že právě na městských pozemcích a infrastruktuře je nejvíce reklamních ploch.

„Reklamní plachty jsou většinou v místech, kde je velký hluk a výrazně se tam práší. Navíc sociálně slabším skupinám občanů velmi pomáhají příjmy z těchto reklam, které poté kompenzují pro ně vysoký nájem. Proto se ptám, proč se vyhláška zaměřila zrovna na reklamní plachty, které Pražanům nevadí,“ říká Josef Soušek ze SČVR.

V kontextu boje magistrátu proti vizuálnímu smogu je nepochopitelné, že je to sám magistrát, který nově buduje síť digitálních obrazovek na zastávkách MHD. Přitom digitální reklama je mnohem agresivnější a zvyšuje jak vizuální, tak světelný smog.

Cílem tohoto výzkumu bylo získat informace o tom, do jaké míry různé typy venkovní reklamy nejvíce obtěžují Pražany.

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Přerovská padesátka a její varianty lákají širokou veřejnost na túru

vydáno 5. března 2024  13:34

Okolím Přerova projde v sobotu 9. března 42. ročník pochodu Přerovská padesátka neboli Memoriálu Jiřího Caletky, pojmenovaného podle jednoho z jeho...  celý článek

Nejpracovitější filmová herečka Petra Hřebíčková hledá chlapa. Už zase

vydáno 5. března 2024  12:31

Nová komedie od tvůrců hitu Ženy v běhu se blíží do kin. Dostane v ní oblíbená herečka možnost zazářit i jinak než jako obvykle? Tedy jako ztrhaná matka...  celý článek

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek