metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -2 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina
PattPaulStudio | foto: Shutterstock.com

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Metro neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Metro.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Kde lze v Praze zdarma dobít elektromobil?

Komerční sdělení Elektromobily jsou, zdá se, budoucností automobilového průmyslu. Pokud nějaký vlastníte, nebo nad ním uvažujete, jistě přemýšlíte o možnostech dobíjení. Jak to celé funguje a kde získat energii zdarma? Poradíme vám.

Elektromobily jsou specifické

V základním principu se elektromobily neliší od vozů s klasickým spalovacím motorem. Prostě vás po silnici odvezou z bodu A do bodu B. Při jejich provozování se rovněž neobejdete bez pojištění vozidel. Když se ale zaměříte na detaily, zjistíte, že se elektromobily od „tradičních“ vozů liší v mnohém. V některých případech budete velice příjemně překvapeni, jindy si budete muset zvykat na určité kompromisy.

Energie je uložena v bateriích

Tím zásadním rozdílem je zdroj energie. Zatímco do klasických spalovacích motorů (resp. do nádrží) musíme tankovat pohonné hmoty. Oproti tomu mají elektromobily energii uloženou v bateriích. A jak jistě víte, baterii je nutné dobíjet. I malá baterie v mobilním telefonu se přitom dobíjí až desítky minut. Jak na tom bude elektromobil s baterií tisícinásobně větší? Záleží na tom, jakým výkonem disponuje dobíjecí stanice. V domácích podmínkách budete elektromobil dobíjet několik hodin, u komerčních rychlonabíjecích stanic půjde řádově o desítky minut.

Ať tak či onak, dobíjení elektromobilu je ve srovnání s tankováním paliva výrazně pomalejší. Při jízdě na delší vzdálenosti tak musíte dobíjení spojit se zastávkou na toaletu, kávu či občerstvení. Případně budete zkrátka muset sedět v autě a pracovat nebo sledovat filmy, hrát hry apod.

Dojezd elektromobilů je omezený

Díky rychlosti tankování vás u klasických automobilů příliš netrápí jejich dojezd. Sleduje se tak především jejich spotřeba. Také u elektromobilů lze sledovat spotřebu. Zásadnějším ukazatelem je ale dojezd. Proto se výrobci u elektromobilů chlubí především tím, jak daleko vůz dojede na jedno nabití. Zejména při provozu ve městě vás ale tento ukazatel možná zajímat zas tak moc nemusí. Proč?

Dobíjet můžete i při nakupování

Princip elektromobilů má i své výhody. Pauzu na dobíjení lze spojit i s jinou činností a ve výsledku tak čas vlastně ušetříte. Žádná cesta na čerpací (resp. dobíjecí) stanici nebude nutná. Dobíjecí stanici na elektromobil lze totiž postavit prakticky kdekoliv. Stavějí se tak v okolí obytných zón, na parkovištích a u obchodů.

Na některých místech – zejména u vybraných obchodů – lze přitom využít možnosti dobíjení vozu zdarma. Taková možnost vám přitom může pomoci ušetřit značné množství peněz. Pár takových se nachází i na území Prahy. Které to jsou?

Kde dobíjet v Praze elektromobil zdarma?

Dobíjecí stanice zdarma vznikají u obchodů z mnoha důvodů. V první fázi šlo zejména o marketing. O dobíjecích stanicích zdarma se začalo psát v médiích a pro obchody to byla skvělá reklama. Druhým důvodem jsou dotace. Poskytnutí dotace na zřízení dobíjecí stanice je často doprovázeno povinností poskytovat po určitý čas energii zdarma.

S rozvojem elektromobility bohužel oba důvody postupně odeznívají. A tak zůstává už jen snaha přilákat na parkoviště nové zákazníky, kteří v obchodě nakoupí. Proto na území Prahy zbývají už jen jednotky stanic, kde lze dobíjet zdarma. V době psaní článků jde zejména o stanice v okolí obchodů Bauhaus. Aktuální mapu najdete například na webu projektu Kdenabit.cz.

Hlavní zprávy

Karlův most byl až do roku 1841 jediným mostem v Praze. Tramvaje přes něj jezdily jen tři roky

vydáno 29. listopadu 2023  6:15

Na slavnou památku se před lety vrátily plynové lampy. V současnosti je má na starost nejvyšší muž v oboru. Do ulic metropole vyráží 205 centimetru vysoký...  celý článek

Naším cílem je, ať jsou lidé tady šťastní, říkají architekti k nové tváři hlavního nádraží

vydáno 28. listopadu 2023  17:01

Hlavní nádraží a jeho okolí projdou velkou proměnou. Architektonická soutěž určila, že těžký úkol dostane na svá bedra kodaňské studio Henning Larsen...  celý článek

Jsme ve vesmíru sami? Odpoví na to chystaná česká komedie Franta mimozemšťan?

vydáno 28. listopadu 2023  15:26

Na Jakuba Prachaře čekal úkol zhostit se dvou postav – reálného Franty a mimozemšťana Franťana. Mají něco společného? „Je tam určitá podoba. Jinak jsou...  celý článek

Světové časy u Florence i chytré displeje na zastávkách MHD. Praha vstupuje do budoucnosti

vydáno 28. listopadu 2023  5:46

„U ikonických hodin ukazujících světový čas na Florenci se finišuje s pokládkou dlažby, aby vše bylo, jak má být. V době, kdy jsem monument fotila, na...  celý článek