metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 10 °C

Středa 24. dubna 2024. Svátek má Jiří

Klimatizace na rostoucí teploty nestačí. Využívejte pasivní chlazení

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Rok 2023 se s velkou pravděpodobností stane celosvětově nejteplejším rokem v historii měření. V Česku jsme podle ČHMÚ do poloviny září zaznamenali 14,5 tropických dní, což je 8. největší číslo v historii. V Doksanech na Ústecku jich naměřili dokonce 38.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Klimatizace na rostoucí teploty nestačí. Využívejte pasivní chlazení | foto: Futurino s.r.o.

Oteplovat se bude i nadále a spoléhat v létě pouze na klimatizaci není dobré finančně ani z hlediska zdraví. Řešením je pasivní chlazení.

Klimatizace sice v létě chrání domácnosti před tropickými vedry, ale s několika nepříjemnými následky. Ten první pocítí majitelé klimatizací v peněženkách. Vychlazení 30metrové místnosti během horkého léta vyjde až na 100 Kč denně. I proto je klimatizace jedním z nejméně úsporných spotřebičů na světě.

Zadruhé intenzivní klimatizace negativně působí na lidské zdraví. Vysušuje sliznice, takže je člověk náchylnější na nemoci dýchacích cest. Vysušuje také spojivky a rohovky, což vede k syndromu suchého oka, který se projevuje pocitem písku v očích a řezáním. V neposlední řadě jsou pak klimatizace hlučné a jejich ventilační jednotky neestetické.

Co je to pasivní chlazení domácnosti

Náklady na provoz klimatizace snížíte pasivním ochlazováním domu. Základním principem pasivního chlazení je, že funguje nonstop a nemusíte ho zapínat jako například klimatizaci.

Nejčastější způsoby pasivního chlazení, jsou:

dostatečná izolace domu (zateplené zdivo, izolace střechy nebo izolační skla),

venkovní stínění (venkovní žaluzie nebo screenové rolety),

● dostatek trávy a stromů kolem domu nebo na střeše (trendem jsou zelené střechy a fasády),

světlá fasáda a světlá barva střechy,

přesah střechy nad velkými prosklenými plochami,

● případně vodní plochy v blízkosti domu (např. jezírko na zahradě).

V dobře izolovaných a orientovaných domácnostech se díky pasivnímu chlazení často obejdete bez klimatizace úplně. V ostatních domácnostech pak díky pasivnímu chlazení náklady na klimatizaci alespoň výrazně snížíte.

Jak na správnou izolaci

Základem příjemné teploty v domě bez klimatizace jsou izolační materiály s vysokou hodnotou fázového posunu teplotního kmitu. Lidsky řečeno – fázový posun udává, za jak dlouho izolační materiál nasaje tolik tepla, že ho začne propouštět do budovy.

Ideální je materiál, který vydrží bez propouštění tepla 9 hodin. V létě totiž slunce nejvíc pálí od 10 do 19 hodin. Náročnější podmínky panují pod střechou, do které se ostré slunce opírá zpříma. Na bočních stěnách může být fázový posun teplotního kmitu nižší. Pokud se chystáte izolaci řešit, fázový posun materiálu si u stavební firmy ověřte.

Venkovní stínění sníží teplotu průměrně o 5 stupňů

Kromě střechy a stěn propouští do interiéru spoustu tepla prosklené plochy. Nejúčinnější ochranou proti pronikání tepla do interiéru přes sklo jsou předokenní žaluzie a rolety.

Hlavním rozdílem mezi venkovním a vnitřním stíněním je, že exteriérové žaluzie či rolety odrazí sluneční paprsky dřív, než proniknou do místnosti. Například zatemněná venkovní žaluzie ve světlé barvě odrazí zpět až 96,3 % dopadající sluneční energie. Vnější žaluzie tak sníží teplotu v místnosti průměrně o 5 stupňů Celsia.

Na velké prosklené plochy nad 20 m2, jako jsou například francouzská okna, lze externí žaluzie vyrobit pouze v několika kusech, které se následně spojí dohromady. Můžete je také nahradit venkovními screenovými roletami.

Nezapomeňte na správné větrání

Kromě pasivního chlazení pamatujte v letních vedrech i na správné větrání. Část domácností totiž přes léto zbytečně zapíná klimatizaci jen kvůli nedostatečnému nebo naopak nadměrnému větrání. Doporučujeme větrat nárazově a otevřít okna dokořán na zhruba 5 až 10 minut, ať doma rychle vyměníte vzduch.

Pro udržení příjemné teploty dobře funguje také noční větrání. Je-li v noci maximálně 18 stupňů, otevřete okna dokořán a domácnost přes noc vychlaďte. Hned ráno okna zavřete a žaluzie či rolety zatáhněte.

Tuto techniku samozřejmě praktikujte, jen pokud to neohrozí vaše bezpečí. Například v přízemí bytu v centru města to není dobrý nápad. V takových případech intenzivně větrejte pouze časně ráno a večer před spaním.

Hlavní zprávy

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek

Ve čtvrtek vše předvedeme lidem a já se už nemůžu dočkat, těší se Anna K.

vydáno 23. dubna 2024  12:30

Čerstvá držitelka Ceny Anděl za píseň Údolí včel Anna K. zve své fanoušky na dva koncerty. V pražském Foru Karlín ve čtvrtek a o dva dny později v...  celý článek

Braník ve víru změn. Nový biotop hlídá tučňáčí rodinka. Z ohořelé ostudy bude park

vydáno 23. dubna 2024  5:30

Kouř na obloze a zvuk sirén. V Braníku v poslední době evergeen. Opuštěný areál bývalých stavebnin hoří několikrát do roka. Objekt na začátku Vrbovy ulice...  celý článek

U sebe doma vyrobím, na chalupě si pak posvítím? Jenže je to trochu jinak

vydáno 22. dubna 2024  18:30

České obecné fotovoltaické prostředí srší optimismem, ale současně v něm vládne mezi lidmi hodně legend. Jednou z nich je třeba možnost sdílení energie...  celý článek