metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 13 °C

Úterý 15. října 2024. Svátek má Tereza

Příběhy zachráněných mokřadů dávají naději

– KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Malé přírodní ráje, ve kterých se daří ohroženým živočichům i rostlinám, to je výsledek sedmileté spolupráce Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) a Nadačního fondu Veolia (NF Veolia) na projektu Vraťme vodu přírodě. Pojďme se podívat na některé z nich.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Příběhy zachráněných mokřadů dávají naději | foto: ČSOP)

Cílem tohoto programu je pomoct vykupovat, revitalizovat a dlouhodobě chránit cenné přírodní lokality, zejména mokřady. Patří totiž k ekosystémům s největší biodiverzitou, jsou zásobárnou vody ve volné krajině a domovem mnoha ohrožených druhů rostlin a živočichů,“ vysvětluje Vendula Valentová, ředitelka Nadačního fondu Veolia, který dosud daroval na tyto účely více než 9,3 milionu korun. Kam konkrétně pomoc směřovala? Nadační tým se v doprovodu ochránců přírody z ČSOP vyrazil koncem léta na několik lokalit podívat.

Z bývalé cihelny přírodní ráj

Jedním z příkladů je mimořádně cenný mokřad v bývalé cihelně Chmeliště nedaleko Uhlířských Janovic. „Zásah pomohl obnovit ideální podmínky pro řadu zde žijících vzácných druhů živočichů a rostlin. Na části plochy došlo ke stržení drnu a vyřezání náletových dřevin v okolí tří největších tůní,“ vysvětluje přímo na místě Jan Moravec z Českého svazu ochránců přírody (ČSOP).

Mokřad si oblíbilo velké množství různých vážek – mimo jiné devět druhů z červeného seznamu ohrožených druhů. Hnízdí zde také motáci, rostou masožravé bublinatky či nenápadná vlhkomilná blatěnka vodní. Území o velikosti 700 m2 je dnes ve vlastnictví ČSOP a péče o něj tak bude dlouhodobě zachovaná.

Příběhy zachráněných mokřadů dávají naději

Zachráněná přírodní památka u Šimanova

Velký kus práce je vidět i na mokřadu Hajnice u Šimanova. Díky spolupráci vznikla mozaika luk, remízků, rybníků, tůní a pramenišť, kde se daří mnoha chráněným a ohroženým rostlinám i živočichům.

Pozemkový spolek Gallinago, který je součástí Českého svazu ochránců přírody, se o střední část tohoto území stará již od roku 2006 a fakticky jej zachránil před zánikem. O tom, že se jedná o mimořádné místo, není pochyb. Od roku 2012 byla tato lokalita vyhlášena přírodní památkou.

Jak se do ochrany mokřadu Hajnice zapojil Nadační fond? Poskytl finanční prostředky na výkup čtyř pozemků o celkové výměře 5580 m2, o něž se pozemkový spolek dosud staral na základě souhlasu předchozích vlastníků. Na většině vykoupené plochy jsou kvalitní vlhké ostřicovomechové a pcháčové louky se solitérními keři. Pozemky jsou lemovány krásným potůčkem se vzrostlými olšemi.

„Výkup proběhl pod hlavičkou Místa pro přírodu do vlastnictví Českého svazu ochránců přírody a následně místní pozemkový spolek zajistí dlouhodobou péči o vykoupené pozemky,“ vysvětluje proces Petr Stýblo, ředitel ústřední kanceláře ČSOP.

Příběhy zachráněných mokřadů dávají naději

Rozšíření cenného mokřadu Pod Trojanem

Posledním navštíveným místem a zároveň příkladem úspěšné spolupráce jsou tůně Pod Trojanem, kde nadační fond pomohl vykoupit dva pozemky o rozloze 0,62 hektaru, které navazují na dříve udržovanou část. Zhruba polovina nově vykoupené plochy patří k nejcennější části se silně podmáčenými ostřicovými a zrašelinělými loukami.

Pod Trojanem najdeme mozaiku různých mokřadních biotopů – rašeliniště, rašelinné a podmáčené louky, mechová slatiniště, přechodové rašeliniště, vysoké ostřice, vlhké pcháčové louky a smilkové trávníky. Vše podél přirozeně meandrujícího potoka s desítkami chráněných a ohrožených druhů rostlin a živočichů.

Zatímco západní část vykoupených pozemků patří k botanicky nejcennějším, východní část tvoří degradovaná louka – ideální k vybudování nových tůní, které v lokalitě chybějí.

„Revitalizace této plochy už je také naplánována. Na podzim letošního roku dojde k částečnému stržení drnu na šesti samostatných plochách s celkovou výměrou 1280 m2 a vybudování tří nových tůní,“ doplňuje Jan Moravec z ČSOP.

Příběhy zachráněných mokřadů dávají naději

14 let spolupráce

V roce 2010 začal NF Veolia spolupracovat s Českým svazem ochránců přírody v oblasti ekologické výchovy a osvěty, stal se partnerem a později generálním partnerem projektu Ukliďme svět, ukliďme Česko (do roku 2020). Od roku 2015 se spolupráce rozrostla o mapování a podporu biodiverzity vodárenských a teplárenských areálů skupiny Veolia. Od roku 2018 NF Veolia a ČSOP společně realizují program Vraťme vodu přírodě zaměřený na záchranu mokřadů u nás. NF Veolia doposud daroval na tyto účely více než 9,3 milionu korun. Tyto prostředky posloužily na výkup pozemků v 17 lokalitách, na zajištění následné péče – kosení luk, sečení, průřezy náletů, ale opakovaně také na jarní transfery obojživelníků.

Pomozte chránit mokřady

Jak na to? Projekt podpoříte nákupem dárku v nadačním e-shopu (eshop.nfveolia.cz). Minimálně 20 % z ceny každého předmětu jde do veřejné sbírky projektu a stejnou částku pak do sbírky věnuje i NF Veolia. Další možností je i poslat finanční dar přímo na konto veřejné sbírky projektu. Děkujeme!

Hlavní zprávy

Ne každá matka, která sdílí úspěchy, přizná, co vše ji stály, říká zakladatelka organizace Úsměv mámy

vydáno 15. října 2024  4:08

Zakladatelka a předsedkyně organizace Úsměv mámy Veronika Kubrichtová se již pěknou řádku let věnuje podpoře žen s psychickými potížemi během těhotenství...  celý článek

Od ledních medvědů k vombatovi jen za šest minut. Vyzkoušeli jsme novou aplikaci Zoo Praha

vydáno 14. října 2024  16:53

Počasí sice výletní úplně není, přesto jedeme do zoo. Teple oblečení a s deštníky při ruce plánujeme, co chceme vidět. Nějaký pátek jsme v Troji nebyli,...  celý článek

Hlídač. Deník Metro opět odměňuje nejvěrnější čtenáře za jejich zdařilé víkendové fotoúlovky

vydáno 14. října 2024  11:00

Ne nadarmo se o čtenářích deníku Metro říká, že jsou jedni z nejpodnikavějších. Od celé řady aktivit je neodradilo ani podzimní počasí. Nejčastějším...  celý článek

Pouštní liška vyslyšela Adolfa Hitlera a chladnokrevně polkla dvě ampule cyankáli

vydáno 14. října 2024  5:06

Neobyčejný Erwin Rommel, jenž napochodoval 15. března 1939 do okupované Prahy, se vyšvihnul mezi Hitlerovy oblíbence. Maršál, který vešel do dějin pod...  celý článek