metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 17 °C

Úterý, 19. října 2021. Svátek má Michaela.
Kříže pro setkání | foto: Taizé - 2014

Metropole bude hostit setkání mladých křesťanů. Do Prahy jich přijede až 30 tisíc

  12:00
Do Prahy přijíždějí tisíce mladých křesťanů z více než šesti desítek zemí, aby se zúčastnili společných modliteb a rozhovorů. Evropské setkání mládeže pořádá ekumenická komunita Taizé, v Praze se koná podruhé po 24 letech. Pořadatelé očekávají až 30 tisíc mladých lidí, první společné modlitby je čekají dnes večer.

Na programu jsou ale i četné workshopy, které se budou věnovat tématům spirituality, vzájemnému porozumění mezi náboženstvími, odkazu Jana Husa či bitvy na Bílé hoře, obecněji pak solidaritě, menšinám nebo paliativní péči.

Účastníci setkání pocházejí ze 65 zemí

Dnes v 19 hodin se pro účastníky setkání otevře katedrála sv. Víta, ve stejný čas také bude připravena ke společnému rozjímání část výstavního areálu v pražských Letňanech. Tam se budou lidé k večerním modlitbám scházet i v dalších třech dnech. Ve svatovítské katedrále se v úterý a ve středu mladí křesťané sejdou ve 13 hodin k polední modlitbě. K té bude v historickém centru Prahy otevřeno 17 kostelů. V každém z nich bude kříž Taizé, který v posledních týdnech speciálně namaloval tým umělců pod vedením Matěje Formana.

Ve středu se večerní modlitby v Letňanech zúčastní i pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka a bude ji přenášet Česká televize. Účastníci setkání pocházejí ze 65 zemí a nejvíc jich přijede z Polska, Ukrajiny, Německa, Itálie, Francie, Chorvatska a Běloruska. Ubytování jim nabídli i Pražané, přihlásilo se na 2500 rodin, které poskytnou nocleh a snídani až čtyřem mladým lidem.

Podporu setkání vyjádřil i papež František

Komunita Taizé je křesťanské ekumenické společenství klášterního typu. Sídlí ve vesnici Taizé v Burgundsku. Založil ji v roce 1940 bratr Roger, původně Roger Schutz-Marschau, který se na počátku druhé světové války usadil ve Francii. Po okupaci celé Francie strávil dobu do konce války v Ženevě. Do Taizé se vrátil v roce 1944 a během let se k němu přidalo několik mladých mužů. Na Velikonoce 1949 se zavázali k životu v celibátu, ve společenství a prostotě. Dnes komunita čítá stovku bratří z různých zemí i církví.

Snaha komunity Taizé o smíření a mír ve světě získala četná uznání a bratr Roger, který zemřel v roce 2005, několik prestižních ocenění, mimo jiné Templetonovu cenu. Podporu setkání pořádaných komunitou Taizé vyjádřil při své nedávné návštěvě Istanbulu papež František.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na schovávanou si značky hrají v Michli, Záběhlicích i Modřanech

vydáno 19. října 2021  5:00

Na zelení pokryté zákazy je třeba upozornit včas. Čtenáři deníku Metro v tomto směru nelení.   celý článek

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Plevel z Břevnovských sadů vymycují dobrovolníci zdarma

vydáno 18. října 2021  14:57,  aktualizováno  15:42

Aby ovocné stromky starých odrůd dobře prospívaly, je třeba jim věnovat celoroční péči.   celý článek

V MHD přibývá lidí bez respirátorů. Na podzim je větší riziko přenosu virů, varuje epidemiolog

vydáno 18. října 2021  5:35,  aktualizováno  15:28

Kýchání a kašlání se ozývá stále častěji. Kde jsou strážníci, ptá se čtenář. Tím, jak se zhoršuje celková covidová situace, to není mnoha lidem jedno.  celý článek

Vaše fotky z Prahy