metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 21 °C

Středa, 4. srpna 2021. Svátek má Dominik.

Větší foto
Nové graffiti u křižovatky U Bulhara | foto: Patrik Fiala

Metropole je poloprázdná. Lákají ulice bez lidí sprejery?

  16:24
Radnice nepozorují výrazný nárůst graffiti a tagů. Jejich čištění probíhá v Praze pravidelně.

Zastávky tramvají, podchody, ale i fasáda restaurace. To jsou místa v centru metropole, kde v posledních dnech vznikly nové malůvky. Patrik Fiala z projektu Lepší město si všímá nepěkných věcí v ulicích Prahy i v období, kdy jsou prázdnější. Občas totiž i při nouzovém stavu musí kvůli práci do kanceláře. Před několika dny umístil na sociální sítě příspěvek, ve kterém si všiml nových výtvorů sprejerů. „Nemusí to nutně znamenat významný nárůst, ale věřím, že prázdné město vytváří pro pouliční umělce příležitost,“ říká Fiala.

Několik nových „děl“ zaznamenal třeba na rušné křižovatce U Bulhara, jež je na rozhraní čtyř městských částí – Prahy 1, 2, 3 a 8. „Ještě nedávno zde jednu stěnu zdobila nelegální reklama. Ta byla odstraněna a vzhledem k zákazu konání akcí se další nevylepují. Nové graffiti je tady očividně nasprejované přes zbytky plakátů,“ popisuje jednu z fotografií Fiala. V jiné části podchodu jsou nedávné výtvory opět přemalované.

Radnice nepozorují, že by se v posledních týdnech objevovalo v ulicích výrazně více graffiti a tagů než v minulosti. „V Praze 3 jsme žádný nárůst nezaznamenali. Osobně si myslím, že lidé, kteří se toulají po ulicích, jsou nyní naopak nápadnější, v ulicích jsou také více vidět hlídky městské policie, které dohlížejí na dodržování vládou vydaných nařízení. Zavřené jsou i obchody, takže sprejerům mohla dojít barva – vidím to tedy spíš v jejich neprospěch. Nová hlášení stále chodí, jedná se ale spíše o menší malůvky,“ nabízí jiný pohled mluvčí Prahy 3 Michaela Luňáčková. Podle ní znemožňovalo čištění mrazivé počasí, které v Česku panovalo před příchodem teplého. „Pokud vznikalo zpoždění s čištěním, bylo zapříčiněné nepřízní počasí,“ dodává mluvčí trojky.

Ani v Praze 8 neevidují znatelný nárůst graffiti. Ale ani pokles. „Tento nešvar stále přetrvává. Čistit tyto plochy budeme průběžně, jako dosud,“ uvedl mluvčí Prahy 8 Martin Šalek.

S nelegálními graffiti a tagy dlouhodobě bojují také v Praze 7. „Za nejúčinnější opatření považujeme rychlé odstranění. Přetrvávající graffiti totiž působí na další sprejery jako spolehlivý magnet,“ myslí si mluvčí sedmičky Martin Vokuš a dodává, že ani zde nezaznamenali v březnu zásadní nárůst výskytu nelegálního graffiti. „Nicméně i za současné situace jsme tagy v poslední době odstraňovali, a to na Řezáčově náměstí a u dětského hřiště Sedmikráska,“ říká Vokuš. 

Vyšší výskyt „malůvek“ se podle mluvčího Prahy 10 Jana Hamrníka nekoná ani v této městské části. „Projekt antigraffiti ale běží pořád, nezávisle na dezinfikování veřejných prostranství, které nyní také provádíme,“ zmiňuje Hamrník.

Právě dezinfekce prostor, kde by mohlo dojít k nákaze novým typem koronaviru, je pro radnice v tomto období důležitá. „V současné době se pochopitelně v první řadě zaměřujeme na opatření proti šíření pandemie. Naše úklidová firma pravidelně dezinfikuje lavičky a jejich okolí. Soustředíme se na budovy navštěvované veřejností, a to nejen na úřad či polikliniku, ale myslíme i na další veřejná místa, jako jsou otevřené obchody a lékárny,“ doplňuje Vokuš. 

Komentáře

Hlavní zprávy

V životě potřebuje pomocnou ruku. Psaní jde však milovníkovi cestování samo

vydáno 4. srpna 2021  6:00,  aktualizováno  15:53

Cestovatel Filip Schiller má své tempo, a využívá proto odborné poradce. Jeho knihy jsou „limitované edice“.  celý článek

Sběratelé autíček se při výběru modelů předhánějí v klikání

vydáno 4. srpna 2021  12:18

Dá se říci, že nadšenci pro modely z Nového Hrádku kupují výjimečně (a svým způsobem) i zajíce v pytli. Objednali si v klubovém členství vozy, které zatím...  celý článek

Virus mění myšlení lidí. Pandemie ukázala zranitelné místo v systému

vydáno 3. srpna 2021  15:36

Čím větší továrna, tím menší sklady, nebo raději vůbec žádné. Díly i suroviny dorazí do fabriky v přesně naplánovaný čas a jdou z kamionu okamžitě na pás.   celý článek

Vyzkoušela si ženskost na třicet způsobů, vzniklé fotografie ukazuje na výstavě

vydáno 3. srpna 2021  11:53

V kavárně a galerii Art-n-Coffee v centru Prahy proběhla v půlce července vernisáž výstavy 30 Shades of Women. Herečka Helena Urban, která za projektem...  celý článek

Vaše fotky z Prahy