metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 23 °C

Středa 7. června 2023. Svátek má Iveta, Slavoj
Eva Kislingerová | foto: praha.euMetro.cz

Metropole se vyhne provizoriu. Praha má rozpočet na příští rok

  13:14
Zastupitelé nadvakrát schválili rozpočet pro rok 2016. Skoro se šedesáti miliardami bude příští rok hospodařit hlavní město. Rozpočet třikrát větší než má Středočeský kraj schválili včera pražští zastupitelé. Jeho příjmy mají být 43,6 miliardy a výdaje 58,7 miliardy korun. Rozdíl město dorovná ze státních příspěvků. Na investice plánuje Praha 12,71 miliardy, což je o 1,6 miliardy víc než letos.

Schválení rozpočtu nebylo bezproblémové. Dosluhující koalice sice našla pro schválení návrhu dost hlasů, ale hned po jeho schválení už se zastupitelé Trojkoalice necítili vázaní jakoukoliv dohodou. Proto podpořili návrh TOP 09, aby byl rozpočet upraven. Zastupitelé pak přesunuli část běžných výdajů do kapitálové rezervy. Celkový rámec rozpočtu se nezměnil.

Pro změnu hlasovalo 35 zastupitelů z řad TOP 09, ODS, Trojkoalice, pirátů a nezávislých, kteří nyní vyjednávají o nové koalici. Proti byly ČSSD a KSČM, zastupitelé z řad ANO nehlasovali. Zastupitel TOP 09 Petr Hrabák ve svém materiálu předložil návrh na přesun 680 milionů korun z běžných výdajů do kapitálové rezervy. Z celkové sumy zastupitelé sebrali nejvyšší částku dopravnímu podniku, a to 250 milionů korun.

Nejvíce peněz z investic půjde do dopravy a rozvoje města a infrastruktury. Společně to bude téměř 8,8 miliardy korun, na dopravu pak 4,72 miliardy. Do dopravy jde nejvyšší částka i v oblasti běžných výdajů, zhruba 17,6 miliardy. Město v oblasti infrastruktury a rozvoje plánuje utrácet zejména za přestavbu čistírny odpadních vod na Císařském ostrově, a to 2,23 miliardy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Testování systému zálohování PET lahví a plechovek. Některé výsledky jsou překvapivé

vydáno 7. června 2023  15:56

Za první tři měsíce vrátili přes čtvrt milionu obalů.  celý článek

Jaderná Vrána už letí. Deník Metro byl u spuštění desátého jaderného reaktoru v Česku

vydáno 7. června 2023  12:41

„Zbraně a výbušniny si do reaktorové haly, prosím, neberte. Pokud jsou některé dámy těhotné nebo právě kojí, prosím, aby se prohlídky nezúčastňovaly,“...  celý článek

Zajímavé aleje najdete na hřbitovech i na Spořilově, říká dendrolog Aleš Rudl

vydáno 7. června 2023  4:20

Kniha Aleše Rudla je zdarma. Zavede vás do tajuplných stromořadí.  celý článek

Největší festival tvořivosti, technologií a inovací přiveze veselé miniroboty z Japonska

vydáno 6. června 2023  16:11

Maker Faire Prague – název tohoto festivalu, který proběhne o nadcházejícím víkendu, zná každý, komu jsou blízké inovace, kutilské výrobky a různé...  celý článek