metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 25 °C

Sobota 2. července 2022. Svátek má Patricie

Dalších 8 fotografií v galerii
Průvod masek na Staroměstském náměstí | foto: Pavel Tůma

Metropole zažije téměř čtrnáct dní masopustních rejů a bujarých oslav

  15:55
O víkendu začnou v Praze masopustní veselice, některé ve stylu staročeských tradic, jiné italského karnevalu. Chystají se defilé masek včetně sedmimetrového anděla nebo povozu s koněm, ochutnávky tradičních dobrot, akce pro děti, ale také například běh O zlaté prase pražské. Do konce února bude v metropoli masopustních akcí přes dvě desítky.

Tradici italského karnevalu přináší už devátý ročník masopustních slavností Carnevale Praga. Téma toho letošního je Na vlnách blankytných. Průvod masek v sobotu odpoledne dorazí na Staroměstské náměstí. Připojí se k němu také masky z Letné, které budou mít navíc vstup zdarma na výstavu Jede traktor do Národního zemědělského muzea, Muzea kávy nebo Galerie Scarabeus.

V sobotu se chystají masopustní oslavy také ve Kbelích, Hlubočepích, Dubči nebo Karlíně, kde půjde v čele průvodu povoz s koněm. Hlavním motivem tamních oslav budou letos klobouky.

Slavit se bude téměř ve všech částech města

V neděli se účastníci festivalu Carnevale utkají na Staroměstském náměstí o Zlaté prase pražské. Běh je dovednostní soutěž v masopustních disciplínách. „Oblíbenou součástí pražských karnevalových oslav jsou také různé masopustní hody, ať už v tradičním vesnickém, či moderním městském stylu,“ uvedla mluvčí festivalu Zlatuše J. Müller. Součástí festivalu jsou i divadelní a hudební představení. V neděli ožije masopustní obchůzkou také zámecký areál Ctěnice nebo Praha-Slivenec.

O týden později se k masopustním oslavám připojí i Malá Strana. Průvod masek se vydá v sobotu 14. ledna po poledni z Loretánského náměstí na Kampu. V sobotu začne i Žižkovský masopust, na 15. hodinu je připraven koncert kapely Kašpárek v rohlíku, na neděli se chystají masopustní hody, koncert Pavlíny Filipovské a Karla Štědrého a speciální představení v kině Aero.

Masopustní průvod v sobotu projde i starou Hostivaří. Slavit se bude i v střížkovském parku Václavka. V neděli pak masopustní program chystá i pražská zoologická zahrada nebo chvalský zámek.

Masopustní veselí v Praze skončí v úterý 17. února. Žižkovský masopust uzavře průvod z náměstí Jiřího z Poděbrad. Loutkáři v něm povedou sedmimetrovou loutku Anděla, zakončí ho ohňová show. Carnevale Praga zakončí koncert barokní hudby v Clam-Gallasově paláci. Slavit se bude také na Tylově náměstí na Vinohradech, program slibuje kromě původu masek také například malování na obličej. Průvod maškar projde také Břevnovem. V úterý a ve středu budou masopustní dobroty prodávat i stánkaři na farmářských trzích na Smíchově.

Komentáře

Hlavní zprávy

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek

Je Orville lepší než Star Trek? MacFarlane i potřetí servíruje komediální poctu sci-fi žánru

Strážce streamu
vydáno 1. července 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že máme v tuzemsku konečně legálně možnost koukat na kousky ze streamovací platformy Disney+, je jednoduše skvělé. Jedním z důkazů budiž sci-fi...  celý článek

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek

Na pražském Újezdě nahlédnete do hlavy umělkyně

vydáno 30. června 2022  11:49

V malostranském sklípku se dnes večer odehraje Vernisáž jako víno.  celý článek