metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 24 °C

Neděle 11. června 2023. Svátek má Bruno
Strážníci (ilustrační foto) | foto: Tomáš Kornienko

Metropoli chybí strážníci. Do uniforem lidi nenalákala ani poslední kampaň

  9:48
Městská policie se potýká s nedostatkem strážníků. V současné době jí chybí k obsazení 259 městských policistů, tedy více než deset procent tabulkových míst. Letošní náborová kampaň ke změně nevedla. Ředitel městské policie Eduard Šuster proto připravuje soubor opatření, které mají počet strážníků navýšit. Oznámit je chce koncem června. Podle kritiků podstav ovlivňuje výkonnost městské policie, Šuster to odmítá.

Podle Šustera může za neobsazenost míst více faktorů. Jedním z nich je loňská reorganizace, která se dotkla 289 pracovních míst. Bylo zrušeno asi 140 vedoucích a kancelářských pozic, naopak byla vytvořena místa ve výkonu služby přímo na ulici. Někteří ze zaměstnanců ale odmítli změnu přijmout a museli odejít. "Dva z odborových předáků se svému odchodu chtějí bránit soudně, " uvedl prezident Svobodných odborů samosprávy Richard Krbek.

Městská policie neměla dostatek peněz na výplaty

Dalšími důvody nízkého stavu strážníků je podle Šustera loňské navýšení počtu tabulkových míst o 77 nebo zastavení náboru nových zaměstnanců v roce 2013. Městská policie totiž na minulý rok dostala peníze na menší počet strážníků, než u ní ve skutečnosti pracovalo, a neměla tak dostatek peněz na výplaty. Vedení organizace se proto rozhodlo spoléhat na přirozený odchod zaměstnanců. Nábor byl obnoven až v říjnu. Strážníci také podle Šustera masově odcházeli po odsouzení bývalého ředitele Vladimíra Kotrouše za braní úplatků.

Další strážníci odejdou na konci příštího roku, kdy přestane platit výjimka ze vzdělání. Tu dosud měli městští policisté bez maturity. Podle Šustera potřebné vzdělání v současné době nesplňuje 185 lidí. Předpokládá, že asi polovina z nich maturitní zkoušku včas složí. Novou náborovou kampaň městská policie spustila na začátku roku, za první tři měsíce se ale podařilo přijmout pouze 27 nováčků. A to přesto, že o práci projevilo zájem téměř 1500 lidí a na pohovor bylo pozváno přes 470. Většina z nich skončila podle Šustera na psychotestech. Úspěch kampaně chce ředitel vyhodnotit až po pěti měsících, již teď ale přiznává, že velkou změnu neočekává.

Šuster je za podstav strážníků kritizován

"Rozhodně se nechceme vydat cestou snižování vstupních kritérií, chceme nabrat kvalitní lidi. Během tří měsíců se musíme rozhodnout, jestli tomu člověku dáme zbraň a pustíme ho mezi lidi," poznamenal Šuster. Koncem června chce proto oznámit opatření, které mají zajistit dostatečné množství strážníků. Blíže je zatím nechce přiblížit, protože je nejprve chce projednat s vedením Prahy. Nastínil pouze, že chce motivovat současné zaměstnance, aby neodcházeli, a plánuje oslovit "jinou cílovou skupinu", která bude mít větší šanci u náročných vstupních testů uspět.

Šuster je za podstav strážníků kritizován. "Výsledek fungování pana ředitele je, že se snížily stavy strážníků o pět procent," řekl bývalý ředitel městské policie a exnáměstek primátora Rudolf Blažek. Personální otázku městské policie proto bude jako opoziční zastupitel chtít projednat na zastupitelstvu. Podle Krbka je nedostatek městských policistů znát na výsledcích celé organizace, kdy městské policii loni klesl počet odhalených přestupků. "Méně lidí prostě udělá méně práce," řekl Krbek. Strážníci jsou pak podle něj více vytíženi a stoupá jejich nespokojenost.

Počet přestupků ovlivnily povodně

Šuster kritiku odmítá. Počet přestupků podle něj výrazně ovlivnily povodně, kdy se strážníci věnovali jiným činnostem, nebo změna zákona o provozu na pozemních komunikacích, podle které například překročení rychlosti, které odhalí úsekové měřiče, řeší správní orgán, tedy pražský magistrát.

Komentáře

Hlavní zprávy

Mistr koloběžek. Nesčetněkrát spadnete, pak se zvednete a jdete to zkusit znovu

vydáno 10. června 2023  9:28

„Na koloběžce se naučíte překonávat překážky a nevzdávat se,“ říká třiadvacetiletý Richard Zelinka, který se může pochlubit trojnásobným titulem mistr...  celý článek

„Méně varlat a víc do šířky!“ Channing Tatum sundává své poslední kalhoty

Strážce streamu
vydáno 9. června 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Rej hordy namakaných sexy chlapáků, taneční čísla se zajímavou choreografií, ale i uvědomělá a inteligentní sociální sonda plná energie. Tím vším byl před...  celý článek

Lidé se na mě dívají lítostivě, říká Petra, která žije se vzácnou nemocí

vydáno 9. června 2023  11:09

Na první pohled vypadá jako normální a veselá žena. Přesto se za úsměvem Petry Pětníkové ukrývá vzácná diagnóza s názvem Fibrodysplasia ossificans...  celý článek

Internetový predátor není žádný starý a ohyzdný chlap v baloňáku, který číhá u školy

vydáno 9. června 2023  5:40

Český dokument V síti o internetových predátorech má vlastní odkaz v jednom z usnesení Evropského parlamentu ohledně kyberbezpečnosti. Promítali ho také...  celý článek