metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 1 °C

Pátek 2. prosince 2022. Svátek má Blanka

Větší foto
Ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Metropoli v letošním roce navštívilo více než devět milionů lidí.

  13:47
Turistický ruch celosvětově sílí a Praha patří k nejnavštěvovanějším metropolím. S tímhle výsledkem přišla britská analytická společnost Euromonitor International. V těchto dnech zveřejnila odhad počtu návštěvníků světových metropolí pro letošní rok, v němž Praha obsadila dvacátou příčku.

Podle analytické společnosti  hlavní město Česka navštívilo letos přesně 9.038.900 lidí, tedy o zhruba dvě stě tisíc osob víc než loni. „Kontinuální nárůst vidíme prakticky ve všech metropolích a na všech kontinentech. Samozřejmě není možné, a ani to není v našem zájmu, konkurovat velkoměstům, jakými jsou Hongkong, Macao, Londýn či New York,“ říká předseda Výboru pro kulturu, výstavnictví, cestovní ruch a zahraniční vztahy pražského zastupitelstva Jan Wolf.

Nárůst v oblasti turistického ruchu potvrzuje také nejnavštěvovanější město minulého roku, kterým se stal již zmiňovaný Hongkong. Loni do něj za zábavou, ale i prací zavítalo téměř 28 milionů osob, o dva miliony víc než loni. 

Méně je u turistů více

Prioritou vedení metropole je dle jejího tiskového odboru hledat návštěvníky, kteří výrazně nenarušují život obyvatel ve městě.

  • Právě na tento neduh si v minulosti opakovaně stěžovalo vedení první městské části. Na turisty, kteří zde pravidelně narušují noční klid, místní radnice dostává několik stížností denně. 
  • Kritice bývá pravidelně podrobován také levný a masový turismus, který v centru nezřídka řídí ruské či čínské menšiny, podvodné směnárny i přemrštěné ceny řidičů taxislužeb. 

Asijské metropole ostatně žebříčku dominují již řadu let. První pětici vedle zmíněného Hong-kongu tvoří na druhém místě thajský Bangkok, třetí Londýn. Na čtvrtém místě je městský stát Singapur a Macao – zvláštní správní oblast Čínské lidové republiky. „Prioritou Prahy je, po období dramatického růstu návštěvníků, soustředit se na bonitní a kultivovanou klientelu, která bude do města mířit především za kulturou, sportovními událostmi a historickým dědictvím,“ dodává Wolf.

V loňském roce byla Praha čtvrtým nejnavštěvovanějším městem Evropy po Londýně, Paříži a Římě. Podle žebříčku portálu WeekenGO se metropole v minulých letech stala jedním z nejoblíbenějších měst světa pro návštěvníky, kteří sem přijíždějí za kulturou. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek

Nefunguje vám čip v Lítačce? Revizorovi se neospravedlníte, ale pokutu vám vrátí

vydáno 30. listopadu 2022  18:15

Platný doklad o zakoupení příslušného kuponu vás před pokutou nezachrání. Na každý pád zaplatíte nejméně 50 korun.  celý článek