metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 25 °C

Pondělí 8. srpna 2022. Svátek má Soběslav

Mezinárodní hudební festival Dobršská brána 2021 / 13. a 14. srpna 2021, Dobrš

  10:39
Dobrš (Prachaticko) 23. června 2021 (PROTEXT) - Mezinárodní hudební festival Dobršská brána ve svém malém jubileu - 5. ročníku opět nabídne osvěžující vhled do světa soudobé hudby bez dramaturgických kompromisů a formálního žánrového zařazení interpretů. Stejně jako v loňském roce se organizátoři rozhodli festival v okouzlujícím prostředí pošumavské Dobrše uspořádat a to tak trochu coronaviru navzdory.

Festival navazuje a zapadá do celosvětového trendu hledání nových souvislostí mezi tradiční, klasickou a soudobou hudbou a vytváří tak svým charakterem jedinečnou hudební událost, která by na české hudební scéně těžko našla srovnání.

V letošním programu jsou zastoupeny evropské hvězdy světového formátu v oboru bicí a perkuse. Jednou z nich je Cyril Atef, bubeník, perkusionista a profesionální skladatel francouzsko íránského původu, jednomyslně uznávaný na mezinárodní scéně. Eklektický hudebník se dlouhodobě pohybuje mezi různými projekty a hudebními vesmíry. Na dobršském festivalu představí projekt Bumcello. Při těchto živých koncertech je dominantní zvuk elektrického violoncella doprovázený ohnivými perkusemi. Na pozadí se pak prolínají nasamplované zvuky ostatních nástrojů. Všechny nástroje jsou navíc zdvojené, což vytváří iluzi jako by na pódiu stál početný orchestr. Do toho se nese téměř hypnotizující zpěv. Pokud jste z toho trochu zmatení, není nic jednoduššího než přijít na koncert a uslyšet Bumcello na vlastní uši.

Další hvězdou festivalu je oceňovaná hráčka na bicí a skladatelka, nositelka ceny Victoires de la Musique Anne Paceo, která přiváží na festival výbušné album s elektrickými vlivy Circles. Francouzská umělkyně, která má na kontě 6 alb, hraje směsici stylů a vyvíjí se na hranici jazzu, popu, elektroniky a world music.

Německý perkusionista a skladatel Bodek Janke s polsko-ruskými kořeny je dnes jedním z nejvyhledávanějších bubeníků a perkusionistů mezinárodních jazzových a world music scén. Vytvořil se svým projektem „Song“ mezižánrový experiment, ve kterém se jednoduchý prvek písní setkává se složitým prvkem improvizace. SONG2 je moderní a akustická reakce 21. století na svět písničkářů, kultury populární hudby a jejích písní - z naší současné doby i 20. století. Silný střet kontrastních hudebních kultur připravuje tvůrčí prostor k novým rytmickým, melodickým a harmonickým strukturám a překvapuje posluchače svěžími a novými, ale chytlavými zvuky výjimečného bubeníka, skladatele a aranžéra.

Z Německa na festival přijíždí s projektem Nevell další hráčka na bicí, Anika Nilles. Anika je skvělým příkladem rozmetání stereotypní skepse k „holce za bubny“. Svou excelentní hrou, kompozičními dovednostmi a přirozenou muzikálností dokázala nadchnout tisíce diváků po té, co publikovala vlastní řemeslně skvěle odvedené skladby Wild Boy, Alter Ego či Queenz. Zvuk Nevell je tavícím kotlem mnoha vlivů od jazzu, funku, rocku, popu a všeho mezi tím, držící pohromadě silným zaměřením na bicí, rytmy a syntetické tóny. Během posledních 3 let cestovala s velkým ohlasem s tímto projektem po Evropě i Číně.

Velmi zajímavý slovensko-polský projekt MabaSo tvoří hráč na elektrický vibrafon (MalletKAT) Bernard Maseli, basista Michal Baraňski a Daniel Šoltis, současný bubeník a příležitostný hráč na vibrafon, který má široké porozumění a komplexní pohled na hudbu. Repertoár uskupení se skládá z vlastních kompozic na pomezí moderního jazzu a fusion, přičemž zvuk vibrafonu i baskytary je obohacen o mnoho elektronických efektů.

Na festival se po třech letech vrací německý bubeník a perkusionista Klaus Kugel, který je jedním z nejzajímavějších a nejnaléhavějších bubeníků ve střední Evropě. Specifickým výrazem jeho projevu je ostrý moderní jazz, vycházející z neomezené představivosti. V projektu Wind Words doprovodí litevská zpěvačka a hráčka na elektronické nástroje Andr? Amiya Pabarči?t?

Českou republiku reprezentují na festivalu například Pavel Fajt s komorním projektem Drumming Alley, Marek Urbánek a JeN Hovorka, uskupení Romanovská Tichý Hrubý & Blažíková nebo Jaroslav Kořán s projektem Orloj snivců.

Dobršská brána přináší do Pošumaví magickou hudbu. Vstupte do ní ve dnech 13 a 14.srpna i vy!

KONTAKTY

PROGRAMOVÝ ŘEDITEL, DRAMATURGIE, HUDBA

Ivo Kraml : info@dobrsskabrana-fest.cz

TISKOVÁ MLUVČÍ, PR, MARKETING

Květa Ćulejová: production@dobrsskabrana-fest.cz

Sdružení pro obnovu Dobrše, z.s. (pořadatel festivalu)

Dobrš č.p.1

384 73 Stachy

e-mail: info@dobrs.cz

IČO: 63293269 / Registrace: Spolkový rejstřík, vedený Krajským soudem v Č. Budějovicích, oddíl L, vložka 2132

Č.ú: Česká spořitelna, a.s., 100341339/0800

e-mail: info@dobrsskabrana-fest.cz

web.: www.dobrsskabrana-fest.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Hlavní zprávy

Pořádně zavřete okna. Je tu čas zbloudilých netopýrů

vydáno 8. srpna 2022  5:35

Invaze nočních návštěvníků potkávají hlavně Plzeňáky. Létající savci se chtějí pářit v jejich bytech.  celý článek

Zpěvačka Pam Rabbit říká nahlas, co si myslí, bez jakéhokoli filtru

vydáno 7. srpna 2022  21:00

Přestože se na hudební scéně pohybuje už několik let, výrazněji se prosadila až letos po vydání EP Mom, I’m lost. Zpěvačka, skladatelka a textařka Pamela...  celý článek

Auta popelářů a poslíčků vybojují sanitkám potřebné místo

vydáno 7. srpna 2022  17:20

Šířku záchranářské uličky či vozidla bránícího svozu odpadu bude v ulicích metropole monitorovat chytrá technologie.  celý článek

Sochy mezi námi. Narazíte na ně občas i tam, kde je vůbec nečekáte

PRAHA? AHA!
vydáno 7. srpna 2022  11:46

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek