metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 3 °C

Pondělí, 24. ledna 2022. Svátek má Milena.

Větší foto
Stanice metra Strašnická | foto: Michal Barák, iDNES.cz

MHD jezdí méně. K plnému provozu se městské linky vrátí nejspíš až na konci ledna

  5:58
Na metro, tramvaje a autobusy musejí tento měsíc Pražané čekat déle. Organizátor dopravy Ropid totiž omezil provoz MHD. A to zhruba o devět procent.

„Činíme tak nejen s ohledem na každoroční pokles poptávky. K mírnému omezení nabídky spojů zejména ve špičkových obdobích dochází již mnoho let,“ říká mluvčí Ropidu Filip Drápal a pokračuje: „Letos s ohledem na epidemickou situaci nelze provoz omezovat zcela v závislosti na aktuální poptávce. Ta je nadále nižší až o třicet procent oproti obvyklým hodnotám. Proto jsou městské linky v Praze v provozu podle poloprázdninových jízdních řádů.“

Omezení provozu pražské hromadné dopravy je po Novém roce podle Drápala naplánováno také s ohledem na maximální nasazení většiny provozních pracovníků v závěru loňského roku. „Tehdy bylo při zvýšené nemocnosti i počtu karantén vynaloženo velké úsilí na to, aby až do vánočních svátků všechny spoje jezdily v maximálním rozsahu bez omezení,“ vzpomíná mluvčí Ropidu a dodává: „Prognózy Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR v souvislosti s nástupem koronavirové varianty omikron očekávají výrazný růst počtu nakažených i nutných karantén již v první polovině ledna. Provoz Pražské integrované dopravy je proto nyní nastaven tak, aby bylo co nejvíce eliminováno riziko mimořádného nevypravení části spojů, vyvolané potenciálním nedostatkem provozního personálu.“

V případě příznivého vývoje epidemické situace je nyní předpokladem, že bude možné se k plnému rozsahu provozu městských linek vrátit od pondělí 31. ledna.

V těchto dnech však dochází i k některým změnám Pražské integrované dopravy, které budou trvalé. Změnu pocítili od včera například obyvatelé Průhonic. Linka 385 je nově expresní a mezi Opatovem a Průhonicemi jezdí po D1. Místo ní jede přes Šeberov a Rozkoš nová linka 357. „Výrazně posílila také linka 122 do Újezdu u Průhonic a mírně oslabila linka 363 právě kvůli novému expresnímu spojení linkou 385,“ doplňuje Drápal.

Kromě několika změn ve Středočeském kraji se též mění spojení Prahy a okolí Čestlic. Již od soboty také platí změny na Kladně, kde vznikla nová linka 565 do Slaného místo linky 609, která je vedena pouze po území Kladna v nové trase. Linky 612 a 620 se vrací do centra Kladna – opět jedou přes Gymnázim a Náměstí Svobody.

Úprava linek se odehrála také v Kutné Hoře. Z linky 801 je vyčleněna část spojů do Bernardova a těch, které nejsou zajišťovány elektrobusy.

V neposlední řadě došlo v hlavním městě také na změny názvů některých zastávek. Například Cibulka se nově jmenuje Nádraží Cibulka. Zástavka Netušilská pak nese zbrusu nový název Blatov sever. Podrobnosti naleznete na webu pid.cz.

Intervaly

  • Na linkách městských autobusů se od 3. ledna prodloužily intervaly mezi spoji na páteřních linkách ráno z 6 na 7,5 minuty a odpoledne ze 7,5 minuty na 10 minut. 
  • U tramvají platí nově intervaly delší o jednu až dvě minuty jen odpoledne.
  • O 30 sekund se v metru začátkem roku prodlužují intervaly v ranní i odpolední špičce pracovního dne. Vlaky budou jezdit nejčastěji na lince C. Zde má docházet pouze k desetisekundovému prodlužování oproti běžnému provozu. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Devítku trápí, že jí Praha posílá problémové nájemníky

vydáno 24. ledna 2022  13:20

Párty po celou noc a divná individua. Starousedlíci se bouří proti sociálním bytům. Další přitom přibudou.  celý článek

Zapomenutý švec z Barrandova: Hravě spravím i napůl sežranou botu

vydáno 24. ledna 2022  5:11

Do barrandovské opravny obuvi Andreje Němce se v posledních dnech lidé moc nehrnou. Přesto je z něj celebrita.  celý článek

Jednorázové samotestovací sady. Jak s nimi správně naložit?

vydáno 23. ledna 2022  19:03

Vzít, strčit do plastového sáčku, zauzlovat ho, pak ho dát do druhého pytlíku, ten také zauzlovat a vyhodit do popelnice. Tak zní podle největší svozové...  celý článek

Tady býval ráj netuzexových československých hifi nadšenců

PRAHA? AHA!
vydáno 22. ledna 2022  23:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Vaše fotky z Prahy