metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 21 °C

Pondělí 5. června 2023. Svátek má Dobroslav
Nejvíce emocí vzbuzuje změna u linky číslo 18. | foto: Petr Bechyně

MHD se mění a lidem to vadí. K revoluci v dopravě mají tisíce připomínek

  6:00,  aktualizováno  14:58
Zatímco jiné radnice řeší jednotlivé stížnosti či desítky připomínek k plánovaným dubnovým změnám v jízdních řádech, Praha 6 je jimi doslova zavalena. Eviduje již stovky podnětů, týkají se hlavně tramvaje číslo 18. Proti změnám rázně vystoupily i některé radnice.

Jste ze změn zmateni?

  • Pokud máte dotaz na změny v dopravě, nebo připomínku k nim, můžete se obrátit na facebookový profil Pražské integrované dopravy.
  • Na každý dotaz na zdi nebo ve zprávě se organizace Ropid pokusí co nejlépe odpovědět

„Zájem stále roste, evidujeme už přes tisíc nejrůznějších připomínek,“ řekl včera odpoledne mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši. Nejvíc z nich se týká změny trasy tramvajové linky č.18, kterou by v úseku Karlovo náměstí – Petřiny měly nahradit linky 2, 6 a 22. Další kritizovanou změnou je změna trasy autobusu 180. Linka je v Dejvicích nově vedena na Hradčanskou a ve směru na Dejvickou nahrazena linkou 118.

Připomínky dorazily i na další radnice, třeba Praha 7 jich eviduje několik desítek. „Očekáváme, že řadu připomínek si lidé schovávají na setkání se zástupci Ropidu, které chystáme na příští středu,“ uvedl mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš. Lidi na sedmičce podle něj nejvíce pálí chybějící přímé propojení z Holešovic do centra nebo linka, kterou by bylo možné využít od Libeňského mostu do středu metropole.

Podívejte se na revoluci v pražské dopravě

Některé pražské radnice už nyní proti plánovaným změnám protestují. Výhrady má například radnice Prahy 13. Vadí jí například změna provozu autobusu 174, který v některých úsecích nepojede vůbec nebo bude změněn interval. „Nepřipustím, aby změny vedly ke zhoršení možností cestování pro obyvatele městské části. Zejména budu dbát na to, aby bylo zachováno rozumné autobusové spojení na Velkou Ohradu a do starých Stodůlek,“ uvedl starosta Prahy 13 David Vodrážka (ODS).

Praze 2 zase vadí změny tras tramvajových linek 10 a 11. Navíc si postěžovala, že s radnicí změny Ropid neprojednal. „Nikdo to s námi předem neprojednal. Máme naplánovanou schůzku, tam nám ale chtějí změny jen představit,“ uvedl místostarosta Václav Vondrášek (ODS). S Ropidem se chystají jednat také zástupci Prahy 5. „Zásadní problém máme s prodloužením intervalů v jižní části našeho území, to se týká až 30 tisíc lidí,“ řekl mluvčí Prahy 5 Ivan Petr. Naopak radnice prý vítá prodloužení autobusové linky 118 ze Smíchovského nádraží do Dejvic.

Nejste spokojeni? Nebojte se ozvat

Místostarosta Prahy 4 Jiří Bodelos (ČSSD) na dnešním jednání zastupitelů Prahy 4 uvedl, že s Ropidem chce projednat změny některých autobusových tras, například linky 121.

Velký boj o změny se očenkává v Praze 6, v níž se otevření metra projeví nejcitelněji. „Zásadně nesouhlasíme s omezením autobusových linek spojujících Břevnov s Hradčanskou a Vítězným náměstím. Požadujeme zachování četnosti a směru linek,“ uvedla zástupkyně starosty Prahy 6 Petra Kolínská (SZ). Bude proto posílat Ropidu své připomínky, ke stejnému postupu nabádá i občany, vytvořila pro ně i anketu na webu.

Kam můžete posílat připomínky

Většina radnic má mailovou adresu, kam lze napsat připomínky k novým jízdním řádům. Radnice je pak slibují projednat s Ropidem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kostičky ze Sovětského svazu dobyly celý svět. Tetris se hrál i na mrakodrapu

vydáno 4. června 2023  17:33

Žádný složitý. V podstatě primitivní grafika. Přesto je hra návyková. Při svém vzniku způsobila dokonce v ruské akademii věd průšvih. Pojďme ale postupně....  celý článek

Jako Primark. V České republice se postupně otevírají legendární řetězce

vydáno 4. června 2023  13:35

Češi se brzy dočkají nového, Američany milovaného fastfoodu. Dámy si mohou zase v první tuzemské prodejně poprvé koupit prádlo od Victoria’s Secret.  celý článek

Devítkové souvislosti Oldřicha Nového a mladíka, který zemřel vinou nepozorného řidiče

PRAHA? AHA!
vydáno 4. června 2023  11:25

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Popeláři se připravují na zelenější budoucnost. Jejich flotila má nový přírůstek

vydáno 4. června 2023  6:04

Největší svozová firma v hlavním městě – Pražské služby – se připravuje na elektrickou budoucnost a plnění závazků vyplývajících z Klimatického plánu....  celý článek