metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 2 °C

Neděle, 28. listopadu 2021. Svátek má René.

Větší foto
Michal David | foto: MAFRA

Michal David: Udržet se na špičce pětačtyřicet let je dar

  8:57
Zpěvák a skladatel Michal David letos oslavil šedesátiny. Velké narozeninové koncerty musel odložit, ale nyní připravil pro fanoušky desku s názvem Moje zapomenuté ploužáky. Pro Metro hovořil také o chystaném muzikálu.

Podle čeho jste vybíral skladby na album? 
Jedná se o písně, které nějak zapadly, a tak jsem se rozhodl udělat výběr šestnácti ploužáků, které se dlouho, nebo třeba vůbec, nehrály v rádiích. Jsou to písně z mých alb z let 1980 až 2002.

Jsou na něm také vánoční písně včetně dvou duetů, jak k nim došlo?
Vánoční jsou čtyři. Padá a sněží je z osmdesátých let. Duet s Magdou Malou Na křídlech Vánoc jsme nahrál kdysi na její vánoční album. Nevím ani, zda vyšla na nějakém jiném CD. Duet s Filipem Antoniem Bílé návraty byl natočen pro charitativní televizní pořad Srdce dětem. A tu poslední – Přišel čas Vánoc – mi letos napsal můj bratranec Mirek Kludský. Ta píseň se mi líbila, tak jsem ji na album zařadil.

Letos jste oslavil šedesátiny. Bilancoval jste?
Ano, jsem pětačtyřicet let v hudební branži, napsal jsem asi šest set písní, deset muzikálů a odjel víc jak šest tisíc koncertů a vystoupení. Prodal více jak čtyři miliony nosičů. Za největší úspěch považuji to, jak dlouho jsem vydržel. Udržet se tolik let na špičce je dar.

K narozeninám vám vyšla speciální edice tří CD a jednoho DVD. Připomeňte, co na nich můžou lidé najít?
Víceméně všechny mé největší hity, různé magamixy, které jsou vždy pro mé fanoušky zajímavé, a film Decibely lásky. Je to limitovaná edice.

Velké narozeninové koncerty v O2 areně jste nakonec musel přeložit na příští rok? Jak moc vás mrzelo, že to neklaplo právě k šedesátinám?
Tak samozřejmě mrzelo. Ale je tam i dost komplikací okolo. Museli jsem odložit příjezd skupiny Village People z USA. Doladit s nimi smlouvu, protože byla datována. Zrušit letenky a domluvit se s dopravci na jejich posunutí. Naštěstí jak Village People, tak i dopravce nám vyšli vstříc. Ale práce to bylo jak na kostele. Také jsem musel o všem informovat mé fanoušky a čekat, že nebudou vracet vstupenky. Je jich přece jen prodáno přes dvaatřicet tisíc, a to není legrace. Mnoho peněz jsme investovali do reklamy a příprav. To vše je teď pozastaveno. Věřím ale, že koncerty odehrajeme v červnu příštího roku. Během něj chci mít ještě pár větších koncertů po republice se stejným repertoárem jako v O2 areně. Jen tam už nebudou Village People.

Stihl jste několik koncertů na konci léta. Byla to malá útěcha, když jste se mohl setkat alespoň s některými fanoušky?
Ano. Jsem rád, že jsem v září mohl dokončit Open Air Tour po vlastech českých. Koncerty mohlo navštívit tisíc diváků, což v mém případě není standard. V uplynulých letech jsem měl na těchto vystoupeních nejméně tři tisíce diváků, ale byl jsem rád i za tu tisícovku. Moc chci poděkovat těm, kteří se nebáli přijít v době koronaviru. Ale bylo to venku, tak věřím, že se nikdo nenakazil.

Jak vůbec hodnotíte letošní zvláštní rok z pohledu umělce? Jak jste neplánovaně volný čas využil?
Dost času mi zabralo album Moje zapomenuté ploužáky. Také zkoušíme nový muzikál s písněmi Waldemara Matušky Láska nebeská. Ale premiéru bude mít nejspíš nejdřív na jaře. Musím připravit jeho hudební složku.  

Komentáře

Hlavní zprávy

„Většinu bytů kupujeme pro sebe. Virus mění trh“

vydáno 27. listopadu 2021  7:26

Činnost developerské firmy Sekyra Group sahá daleko za hranice hlavního města. U budoucí pražské čtvrti Smíchov City v páté městské části stavějí a budou...  celý článek

MasterChef je opět u konce. Nenáviděnou Pavlínu nahradila Slovenka Besky a Tymiaan

Strážce streamu
vydáno 26. listopadu 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Kulinářská show MasterChef Česko, která se v tuzemsku těší nemalé oblibě, dospěla tento týden opět ke svému konci. Vítězkou se stala šestadvacetiletá...  celý článek

Komerční sdělení

Nový MateBook, smartwatch a sluchátka od Huawei

vydáno 26. listopadu 2021  13:26

Na český trh přicházejí v těchto dnech novinky od společnosti Huawei. Jde o notebook MateBook 14s, hodinky Watch GT 3, sluchátka FreeBuds Lipstick, herní...  celý článek

Známý poutník vydává knihu o Česku. Jaké to je cestovat nyní? Návrat do historie

vydáno 26. listopadu 2021  5:05

Prázdniny v Česku, tak se jmenuje nejnovější spisovatelský počin cestovatele Ladislava Zibury. Nebyl by to on, aby i tady neprojevil svou schopnost...  celý článek

Vaše fotky z Prahy