metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / -3 °C

Neděle, 17. ledna 2021. Svátek má Drahoslav.
Michal David
Větší foto
Michal David | foto: MAFRA

Michal David: Udržet se na špičce pětačtyřicet let je dar

7. prosince 2020  8:57 Pavel Urban Metro.cz
Zpěvák a skladatel Michal David letos oslavil šedesátiny. Velké narozeninové koncerty musel odložit, ale nyní připravil pro fanoušky desku s názvem Moje zapomenuté ploužáky. Pro Metro hovořil také o chystaném muzikálu.

Podle čeho jste vybíral skladby na album? 
Jedná se o písně, které nějak zapadly, a tak jsem se rozhodl udělat výběr šestnácti ploužáků, které se dlouho, nebo třeba vůbec, nehrály v rádiích. Jsou to písně z mých alb z let 1980 až 2002.

Jsou na něm také vánoční písně včetně dvou duetů, jak k nim došlo?
Vánoční jsou čtyři. Padá a sněží je z osmdesátých let. Duet s Magdou Malou Na křídlech Vánoc jsme nahrál kdysi na její vánoční album. Nevím ani, zda vyšla na nějakém jiném CD. Duet s Filipem Antoniem Bílé návraty byl natočen pro charitativní televizní pořad Srdce dětem. A tu poslední – Přišel čas Vánoc – mi letos napsal můj bratranec Mirek Kludský. Ta píseň se mi líbila, tak jsem ji na album zařadil.

Letos jste oslavil šedesátiny. Bilancoval jste?
Ano, jsem pětačtyřicet let v hudební branži, napsal jsem asi šest set písní, deset muzikálů a odjel víc jak šest tisíc koncertů a vystoupení. Prodal více jak čtyři miliony nosičů. Za největší úspěch považuji to, jak dlouho jsem vydržel. Udržet se tolik let na špičce je dar.

K narozeninám vám vyšla speciální edice tří CD a jednoho DVD. Připomeňte, co na nich můžou lidé najít?
Víceméně všechny mé největší hity, různé magamixy, které jsou vždy pro mé fanoušky zajímavé, a film Decibely lásky. Je to limitovaná edice.

Velké narozeninové koncerty v O2 areně jste nakonec musel přeložit na příští rok? Jak moc vás mrzelo, že to neklaplo právě k šedesátinám?
Tak samozřejmě mrzelo. Ale je tam i dost komplikací okolo. Museli jsem odložit příjezd skupiny Village People z USA. Doladit s nimi smlouvu, protože byla datována. Zrušit letenky a domluvit se s dopravci na jejich posunutí. Naštěstí jak Village People, tak i dopravce nám vyšli vstříc. Ale práce to bylo jak na kostele. Také jsem musel o všem informovat mé fanoušky a čekat, že nebudou vracet vstupenky. Je jich přece jen prodáno přes dvaatřicet tisíc, a to není legrace. Mnoho peněz jsme investovali do reklamy a příprav. To vše je teď pozastaveno. Věřím ale, že koncerty odehrajeme v červnu příštího roku. Během něj chci mít ještě pár větších koncertů po republice se stejným repertoárem jako v O2 areně. Jen tam už nebudou Village People.

Stihl jste několik koncertů na konci léta. Byla to malá útěcha, když jste se mohl setkat alespoň s některými fanoušky?
Ano. Jsem rád, že jsem v září mohl dokončit Open Air Tour po vlastech českých. Koncerty mohlo navštívit tisíc diváků, což v mém případě není standard. V uplynulých letech jsem měl na těchto vystoupeních nejméně tři tisíce diváků, ale byl jsem rád i za tu tisícovku. Moc chci poděkovat těm, kteří se nebáli přijít v době koronaviru. Ale bylo to venku, tak věřím, že se nikdo nenakazil.

Jak vůbec hodnotíte letošní zvláštní rok z pohledu umělce? Jak jste neplánovaně volný čas využil?
Dost času mi zabralo album Moje zapomenuté ploužáky. Také zkoušíme nový muzikál s písněmi Waldemara Matušky Láska nebeská. Ale premiéru bude mít nejspíš nejdřív na jaře. Musím připravit jeho hudební složku.  

Komentáře

Hlavní zprávy

S výstavbou moderního terminálu se začne nejdřív za čtyři roky. Nevyužité návrhy v koši neleží

Vítězný návrh na první podobu terminálu vysokorychlostní železnice v Česku.
vydáno 17. ledna 2021  5:56

Poblíž Nehvizd nacházejících se severovýchodně od hlavního města má za několik let začít vznikat jedna z nejmodernějších železničních staveb v Evropě....  celý článek

„Zabíjejte popírače klimatických změn.“ Název nové divadelní hry dráždí

Nápisy nad vchodem divadla oznamují nejbližší hru.
vydáno 16. ledna 2021  5:39

Švandovo divadlo uvede kontroverzní satiru Davida Finnigana on-line. Její název vyvolal velkou vlnu kontroverze i v Austrálii, kde měla hra premiéru.  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Arsène Lupin je černoch z Nedotknutelných. A nosí nový kabát

Omar Sy Strážce streamu
vydáno 15. ledna 2021  15:42

Legendární britský detektiv Sherlock Holmes se dočkal moderního pojetí hned několikrát. Proč by to nemohl u diváků zkusit jeho neméně slavný a všemi...  celý článek

Swingers party, Salátem přátele nezískáš nebo Máš nějaký kámošky? Hledali jsme vtipné wifiny

Vytáhněte mobil a vyrazte na lov! Pobavíte se.
vydáno 15. ledna 2021  9:09

Zapomeňte na pokémony. Vezměte mobil a vyrazte do ulic metropole. Zažijete neuvěřitelnou zábavu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy