metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / -1 °C

Sobota 28. ledna 2023. Svátek má Otýlie

Větší foto
Michal David | foto: MAFRA

Michal David: Udržet se na špičce pětačtyřicet let je dar

  8:57
Zpěvák a skladatel Michal David letos oslavil šedesátiny. Velké narozeninové koncerty musel odložit, ale nyní připravil pro fanoušky desku s názvem Moje zapomenuté ploužáky. Pro Metro hovořil také o chystaném muzikálu.

Podle čeho jste vybíral skladby na album? 
Jedná se o písně, které nějak zapadly, a tak jsem se rozhodl udělat výběr šestnácti ploužáků, které se dlouho, nebo třeba vůbec, nehrály v rádiích. Jsou to písně z mých alb z let 1980 až 2002.

Jsou na něm také vánoční písně včetně dvou duetů, jak k nim došlo?
Vánoční jsou čtyři. Padá a sněží je z osmdesátých let. Duet s Magdou Malou Na křídlech Vánoc jsme nahrál kdysi na její vánoční album. Nevím ani, zda vyšla na nějakém jiném CD. Duet s Filipem Antoniem Bílé návraty byl natočen pro charitativní televizní pořad Srdce dětem. A tu poslední – Přišel čas Vánoc – mi letos napsal můj bratranec Mirek Kludský. Ta píseň se mi líbila, tak jsem ji na album zařadil.

Letos jste oslavil šedesátiny. Bilancoval jste?
Ano, jsem pětačtyřicet let v hudební branži, napsal jsem asi šest set písní, deset muzikálů a odjel víc jak šest tisíc koncertů a vystoupení. Prodal více jak čtyři miliony nosičů. Za největší úspěch považuji to, jak dlouho jsem vydržel. Udržet se tolik let na špičce je dar.

K narozeninám vám vyšla speciální edice tří CD a jednoho DVD. Připomeňte, co na nich můžou lidé najít?
Víceméně všechny mé největší hity, různé magamixy, které jsou vždy pro mé fanoušky zajímavé, a film Decibely lásky. Je to limitovaná edice.

Velké narozeninové koncerty v O2 areně jste nakonec musel přeložit na příští rok? Jak moc vás mrzelo, že to neklaplo právě k šedesátinám?
Tak samozřejmě mrzelo. Ale je tam i dost komplikací okolo. Museli jsem odložit příjezd skupiny Village People z USA. Doladit s nimi smlouvu, protože byla datována. Zrušit letenky a domluvit se s dopravci na jejich posunutí. Naštěstí jak Village People, tak i dopravce nám vyšli vstříc. Ale práce to bylo jak na kostele. Také jsem musel o všem informovat mé fanoušky a čekat, že nebudou vracet vstupenky. Je jich přece jen prodáno přes dvaatřicet tisíc, a to není legrace. Mnoho peněz jsme investovali do reklamy a příprav. To vše je teď pozastaveno. Věřím ale, že koncerty odehrajeme v červnu příštího roku. Během něj chci mít ještě pár větších koncertů po republice se stejným repertoárem jako v O2 areně. Jen tam už nebudou Village People.

Stihl jste několik koncertů na konci léta. Byla to malá útěcha, když jste se mohl setkat alespoň s některými fanoušky?
Ano. Jsem rád, že jsem v září mohl dokončit Open Air Tour po vlastech českých. Koncerty mohlo navštívit tisíc diváků, což v mém případě není standard. V uplynulých letech jsem měl na těchto vystoupeních nejméně tři tisíce diváků, ale byl jsem rád i za tu tisícovku. Moc chci poděkovat těm, kteří se nebáli přijít v době koronaviru. Ale bylo to venku, tak věřím, že se nikdo nenakazil.

Jak vůbec hodnotíte letošní zvláštní rok z pohledu umělce? Jak jste neplánovaně volný čas využil?
Dost času mi zabralo album Moje zapomenuté ploužáky. Také zkoušíme nový muzikál s písněmi Waldemara Matušky Láska nebeská. Ale premiéru bude mít nejspíš nejdřív na jaře. Musím připravit jeho hudební složku.  

Komentáře

Hlavní zprávy

Není třeba vypínat radiátory a teple se oblékat i doma. Někdy stačí jen drobné úpravy

vydáno 28. ledna 2023  6:11

Když loni v září písničkář Pokáč uváděl svůj koncert v O2 areně mimo jiné slovy: „Chtěli jsme vám předvést velkou show, bohužel všechny prachy utratíme...  celý článek

Děti se projedou historickou tramvají se slevou a dozvědí se, kde je Čertův sloup

vydáno 27. ledna 2023  16:30

Dárek k vysvědčení v podobě symbolického jízdného historickou tramvají linky číslo 42 za 65 korun připravila na víkend pro dětské návštěvníky metropole...  celý článek

Příběh o zrodu Chippendales je majstrštyk kabelovky Hulu! Tedy pardon, Disney+

Strážce streamu
vydáno 27. ledna 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Osmidílná minisérie s krkolomným názvem Představujeme vám Chippendales! vypráví příběh o Somenovi „Stevovi“ Banerjee, indicko-americkém podnikateli, který...  celý článek

Made in Czech Republic neznamená ušité v Číně. Češi na sebe mohou být hrdí i v oblasti módy

vydáno 27. ledna 2023  7:11

Ten, kdo se pohybuje na trhu ryze tuzemských módních značek, se s tímhle problémem již mnohokrát setkal a v podstatě s ním téměř každý den bojuje....  celý článek