metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 31 °C

Středa, 12. srpna 2020. Svátek má Klára.
V Čakovicích se čelně střetla dodávka s vozem SUV (4.5.2016).
Větší foto
V Čakovicích se čelně střetla dodávka s vozem SUV (4.5.2016). | foto: Nehodáři

Migrace, vraždy, havárky. Jaký byl rok 2018?

2. ledna 2019  11:34 Pavel Hrabica Metro.cz
Ačkoli největší emoce budil loni jeden jediný medvěd, který se k nám zatoulal zřejmě ze Slovenska, pušky českých myslivců se zaměřily na divočáky. Za loňský rok jich odstřelili lovci neuvěřitelných 230 tisíc. V dobré paměti je divočák, který pobíhal centrem Českých Budějovic, kde zdemoloval obchod. Pokud platí, že na jednoho uloveného kňoura připadají až čtyři divoká prasata, která uniknou, měl by jich českou přírodou běhat asi milion. Rok 2018 ale nebyl pouze ve znamení lovu divočáků.

Peníze: noví milionáři
Že se nám žije lépe, o tom svědčí zadlužování domácností. V roce 2018 si Češi rozpůjčovali jeden bilion a 650 miliard korun. Což bylo o 300 miliard víc, než s kolika loni hospodařil český stát v rámci státního rozpočtu. Kupodivu jen menší část představovaly půjčky na bydlení – 293 miliard korun.

Žebříček českých miliardářů se ale příliš neměnil. Na čele byl i loni Petr Kellner. Ten je více než čtyřikrát bohatší než druhý v pořadí Andrej Babiš a více než pětkrát movitější než třetí Karel Komárek.

Spokojeno může být ale i 208 nových milionářů, které loni vygenerovala Sazka. Největší ranec si odnesl výherce ze Zlínska, a to přes 92 milionů korun. Na druhém místě skončil obyvatel jižní Moravy, toho v roce 2017 potěšilo 54 milionů korun. Třetí nejvyšší výhra padla v Praze – 49 milionů korun.

Migrace, vraždy, havárky
Za celý loňský rok zadržela policie 4100 nelegálních příchozích, z nichž mnozí jen putovali přes Česko dál na západ.

Že platíme za bezpečnou zemi, o tom svědčí i počet vražd. V Česku se loni vraždilo méně. Na konci prosince překročil počet násilně usmrcených stovku, zatímco v prosinci 2017 se číslo zastavilo na 134 obětech vražd. Oč méně umírali lidé tímto způsobem, o to víc se fatálně bouralo na silnicích. Tam počet mrtvých dosáhl 570, což je takřka o sedmdesát víc než o rok dříve a nejvíc za poslední tři roky. Příčiny? Nejčastěji rychlá jízda a mobily (nevěnování pozornosti řízení vozu).

Jinak jsme se ale chovali zřejmě slušněji. Policisté totiž zaevidovali necelých 180 tisíc trestných činů, o deset tisíc méně než v roce 2017.

Auta, kam oko dohlédne
Loni se radovaly automobilky. Z továren na českém území vyjelo 1,45 milionu nových vozů. Z toho ovšem pro letošek vyplývá, že bude zase méně místa na parkování, protože z uvedeného množství jich více než čtvrt milionu skončilo na českých silnicích. V praxi to znamená další parkovací zóny, a to nejen v hlavním městě. V Česku už téměř neexistuje větší město, které by nemělo vyhrazená stání pro rezidenty, alespoň v centrech. Nové zóny přibydou v Praze.

Komentáře

Hlavní zprávy

KOLOBLOG: „Haló? Zrovna šlapu, ale klidně mluv“

Ilustrační snímek Koloblog
vydáno 12. srpna 2020  16:25

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Některé cestovky turistům na povinný test přidají peníze

Filipínský zdravotník v ochranném obleku ukazuje odebraný vzorek pro testování...
vydáno 12. srpna 2020  13:41

Řecko má Čechy rádo. I jejich peníze. Přesto jim nyní vyslalo varování: Bez testů k nám teď nejezděte.  celý článek

Na domy se vrátila obří plachta. Horáková „kryje“ ilegální reklamu

Připomínka popravy Milady Horákové
vydáno 12. srpna 2020  10:01

Připomíná to zákopovou válku. Na jedné straně je Praha a soudy, na druhé majitel domů u Nuselského mostu a provozovatel reklam na nich. Kauza nelegálních...  celý článek

Otrnulo cestujícím? Strážníci řeší denně v metru přes 450 lidí bez roušky

Lidé v pražském metru se chrání rouškami. Od včerejška platí v Praze a několika...
vydáno 12. srpna 2020  5:16

Tři strážníci stojí u turniketů stanice metra Smíchovské nádraží. Další dva jsou na nástupišti. Zrovna nachytali cestujícího bez roušky. Během toho, kdy...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám