metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 0 °C

Čtvrtek, 27. ledna 2022. Svátek má Ingrid.

Větší foto
Ředitel odboru evropských fondů magistrátu Jan Hauser. | foto: praha.euMetro.cz

Miliardy evropských peněz pro metropoli. Část může získat i váš projekt

  16:30
Praha rozdělí v příštích sedmi letech miliardy z evropských grantů. Podle ředitele magistrátního odboru evropských fondů Jana Hausera stačí jen přijít s dobrým projektem a požádat si o ně.

Kolik peněz budete rozdělovat?

V pražském programu je 11 miliard korun, polovina je z Evropy. Dalších 20 miliard je pro Prahu v evropských programech z ministerstev. V součtu může Praha v letech 2014-2020 dosáhnout na třikrát více peněz než v minulosti.

Myslel jsem, že Praha jako bohatý region evropské peníze nedostává.

I bohaté regiony mají na Evropské peníze nárok. Jdou tam peníze na specifické věci. To je případ Prahy. Ta má dokonce jako jediný kraj v Česku vlastní operační program.

Na co se může čerpat?

V minulosti se platila řada parků, cyklotrasy a evropské peníze můžou i za to, že Praha byla letos rozkopaná víc než kdy dřív. Platily se opravy mnoha tramvajových úseků. Nový program je postaven nejen pro magistrát. Čerpat mohou například neziskové organizace, vědecké instituce. V následujících sedmi letech je největší balík peněz určen na výzkum a vývoj.

Takže už nebudou stát výzkumná centra za hranicemi Prahy?

Vědeckotechnické parky a podnikatelské inkubátory už nebudou jen v Klecanech nebo Břežanech, ale i v Praze. Peníze jsou určeny právě na praktický výzkum a inovace.

Jak budou peníze rozděleny?

Zhruba třetina peněz bude na inovace, další třetina na úspory energie, jak v energetice tak třeba v dopravě. Sem patří i peníze pro dopravu, třeba preference v dopravě – zejména pro autobusy. Dále třeba stavba parkovišť P+R na okrajích metropole.

A poslední třetina?

Třetí třetina je rozdělena do dvou oblastí – na sociální oblast a na vzdělání. V sociální oblasti je specifikum Prahy, zejména podpora osob ohrožených bezdomovectvím. Peníze bude možné čerpat i na podporu komunitního života. Toho by v metropoli mohlo být výrazně víc. Ve vzdělávací části pak půjde o péči o předškolní děti nebo na inkluzivní vzdělávání.

Kolik peněz je možné na projekty získat?

Evropa dá na každý projekt padesát procent. Praha je bohatý region, ostatní regiony dostávají i 85 procent. Ale mezi žadateli budou rozdíly – podnikatelé budou projekt skutečně spolufinancovat z poloviny, ale městské části nebo neziskovky mohou dostat až sto procent peněz potřebných na jejich projekt.

Od kdy je možné žádat?

První výzvy na vzdělávání už jsou vyhlášeny. Další výzvy se připravují. Je potřeba, aby se žadatelé nebáli a přišli se zeptat a my podle potřeb Prahy budeme vyhlašovat výzvy na další témata. V minulosti se stávalo, že se od stolu nastavila výzva, ale byl tam nějaký problém, který bránil v bezproblémovému čerpání.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Kvůli nové lávce do Karlína si dávají tramvaje v Holešovicích přednost

vydáno 27. ledna 2022  5:49

Na Bubenském nábřeží zbyla kvůli výstavbě pouze jediná kolej. Pro Pražany je to atrakce.  celý článek

Rozviklané nohy i politý stůl. V re-use centru Z pokoje do pokoje dělají z odpadu retro poklady

vydáno 26. ledna 2022  15:40

Z ostravských sběrných dvorů putují do re-use centra nejen nábytek, ale i nádobí, hračky, nářadí, kočárky nebo třeba lyže. OZO Ostrava může být pro Prahu...  celý článek

Inflace je brutální jako čas. Nikam se před ní neschováte

vydáno 26. ledna 2022  6:01

Ceny letí nahoru, hodnota peněz dolů. Ekonomové jsou v odhadech opatrní. Jak jejich výpočty odrážejí skutečnost?   celý článek

Vaše fotky z Prahy