metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 5 °C

Úterý 28. března 2023. Svátek má Soňa

Další 2 fotografie v galerii
Deratizátoři v akci | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

Miliony potkanů se letos udusí svou krví. Lezou i do 13. patra

  10:33
Deratizátorům začíná sezona. Do října naplní pražskou stoku jedovatými pastmi.

Plochy pod magistrálou, městské parky, okolí stanic metra i kanalizační síť. Sem včera začali oficiálně deratizátoři z vybraných firem, především z Pražských vodovodů a kanalizací (PVK), umísťovat tisíce kilogramů nástrah. Jako každý rok cílí na potkany, jejichž počet se v­ metropoli rok od roku zvyšuje. Podle deratizátora PVK Zbyňka Kohoutka je to způsobeno tím, že se umějí rychleji množit. Jeden pár dokáže za rok mít až 70 mláďat.

„Hubení potkanů amatérsky? To bych nedoporučoval. Pokud nemá únikovou cestu, dokáže vás taková potvora pěkně pokousat. Jednoho kolegu hryzl a ten pak dostával do břicha spoustu injekcí,“ říká Kohoutek, zatímco společně se svým kolegou umísťují pomocí dlouhé roury pod kanalizační poklop na Václavském náměstí jednu z prvních pastí letošní sezony.

Potkani v Praze

5

  • Tolik potkanů připadá v hlavním městě na jednoho obyvatele. Praha proti nim loni rozmístila 12 204 kilogramů nástrah.

Nástrahy s názvem Hubex, které pracovníci PVK používají, obsahují například pekařské drobky, šrot, kukuřici, čokoládu a tuk. To aby mlsným hlodavcům chutnaly. Nejdůležitější složkou je však antikoagulant, který ředí krev. „Princip je takový, že potkan nemá dávicí reflex, takže se po pěti až sedmi dnech udusí vlastní krví. To ale obvykle nezdůrazňujeme. Nezní to příliš atraktivně. Ze stoky je pak voda odnese do čističky odpadních vod,“ dodává Kohoutek. První vlna deratizace potrvá do konce června, druhá od konce srpna do konce října.

Kohoutek nejdříve s ­kolegy dokončí svou práci na Václavském náměstí a ve Vrchlického sadech, následně se přesune do dalších městských částí. Podle šéfa pražských hygieniků Jana Jarolímka se místa výskytu těchto hlodavců často mění, protože neustále migrují. Právě kvůli migraci se v ­rámci deratizace ošetřují vždy větší plochy, čímž je možné zamezit dalšímu šíření potkanů. „Potkani se vyskytují na zanedbaných místech a stavbách. Také se jim líbí v neuklizených lokalitách, kde žijí lidé bez domova,“ komentuje pro deník Metro mluvčí hygieniků Zbyněk Boublík.

Při práci deratizátora není nouze o zajímavé historky. U ­některých z těch, které deníku Metro vyprávěl deratizátor Kohoutek, je pak mnohdy těžké určit, zda se opravdu staly, či jde o městskou legendu. „Nedávno jsme dostali hlášku, že se nějakému potkanovi podařilo vyšplhat až do třináctého patra panelového domu. To je na potkana úctyhodný výkon, to mi věřte. Před několika lety nás zase zavolali do mateřské školy na odchyt obrovského potkana. Děti si tam s ním hráli v domnění, že jde o kočku,“ vypráví Kohoutek.

Povinnost hubit škodlivé hlodavce je v Praze upravena zákonem o ochraně veřejného zdraví. Pokud by majitel nemovitosti povinnou deratizaci zanedbával, může dostat pokutu až do dvou milionů korun. „Nepamatuji si však, že bychom v poslední době nějaké pokuty udělovali,“ dodává mluvčí hygieniků Boublík.

Na volném prostranství a ­v ­domech deratizátoři umísťují nástrahy v ochranném obalu a místo standardně označí varováním. Místa, kde je nutné opatření provést, vytipovává pražská hygienická stanice. „Díky těmto plošným deratizacím jsou v Praze stavy potkanů na přijatelné úrovni,“ doplňuje Boublík.

Podle mluvčího PVK Tomáše Mrázka bude po skončení deratizační sezony podzim věnován kontrolám lokalit se zvýšeným výskytem potkanů a ošetření míst podle dodatečných požadavků hygieniků a ­odborů životního prostředí. „Na letošní rok máme naplánováno 13 a půl tisíce kilogramů na 13 a půl tisíce kanalizačních vstupů. Ačkoliv se nedá počet pražských potkanů přesně vyčíslit, mělo by to stačit,“ míní Mrázek.

Hubení potkanů stojí v hlavním městě miliony ročně

  • Ze zprávy hygieniků za loňský rok vyplývá, že na povrchovou deratizaci vynaložilo částku ve výši skoro 3 miliony korun a ­současně na provádění opatření v kanalizační síti poskytlo Pražským vodovodům a kanalizacím (PVK) dalších 600 tisíc.
  • Samotné PVK přitom na deratizaci stokové sítě v roce 2017 z vlastních zdrojů zaplatily asi 5 milionů korun. Podle informací magistrátu Praha letos na deratizační práce vynaloží dalších 3,7 milionu korun.
  • Kontrolu deratizačních opatření provádí v ­průběhu roku nejen hygienická stanice, ale i ­samotné odborné firmy a další instituce. Zaměstnanci hygieniků v­ roce 2017 uskutečnili 261 takových kontrol.
  • Pražané jsou o opatřeních s ­předstihem informováni prostřednictvím magistrátu a ­úřadů městských částí.
  • Technicky ani organizačně není možné potkany v Praze spočítat. Specializované deratizační firmy rovněž disponují jen hrubými odhady.

Komentáře

Hlavní zprávy

Když se zemědělci z hrabošů chytají za hlavu, ohrožená populace sýčků jásá

vydáno 27. března 2023  18:00

Nic není jen černé a bílé. Platí to i pro drobnou „myšku“, která dokáže zdecimovat úrodu.  celý článek

Moderní technologie usnadní učení, ale talent nahradit nedokáží, míní učitelé

vydáno 27. března 2023  11:51

Jednou z oblastí, kterou pandemie covidu popohnala, je rozvoj používání technologií ve výuce. Většina učitelů i rodičů si sice oddechla, že se už nemusí...  celý článek

Život se zrakovým postižením může být naplněný radostí, píše v rubrice Young mladá autorka

Young
vydáno 27. března 2023  5:33

Zrak je jedním z nejdůležitějších smyslů člověka. Každý, kdo má zdravé oči, by měl být opravdu rád a vážit si toho, že věci jako zalít si kávu, dojet...  celý článek

Pravidla pro elektrokoloběžky: Zákaz vjezdu do některých parků a nová parkovací stání

vydáno 26. března 2023  16:22

Už několik let řeší největší česká města problémy se sdílenými elektrokoloběžkami. Poházené na chodnících jako bariéry, často u přechodů, rozčilují...  celý článek