metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 6 °C

Pondělí, 12. dubna 2021. Svátek má Julius.
Policejní zásah proti squatterům na Cibulce
Dalších 8 fotografií v galerii
Policejní zásah proti squatterům na Cibulce | foto: Pavel Tůma

Ministr Chovanec chce vysvětlit zásah proti squatterům, podle policie byl v pořádku

7. května 2015  13:17,  aktualizováno  16:42 ČTK
Zásah proti squatterům v objektu Cibulka byl podle ředitele pražské policie Luďka Procházky v souladu s předpisy a se zákonem. Zákrok byl připraven pod dohledem státní zástupkyně, která vydala předběžný souhlas se zadržením několika lidí. Zásah chce od policejního prezidenta vysvětlit ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), kterého zajímá, proč byla nasazena speciální pořádková jednotka, zda byl zásah přiměřený a kolik peněz stál. Jeden ze zadržených squatterů vyfasoval podmínku, podal ale proti ní odpor.

Podle Procházky bylo při středečním zásahu proti squatterům na místě 130 policistů. Důvodem bylo to, že je Cibulka rozsáhlý objekt a policisté chtěli zamezit tomu, aby se do něj nevraceli zpět lidé, kteří jej za dohledu policie opustili. Dalšími důvody bylo to, že tam podle informací policie mělo být 50 až 70 neoprávněných obyvatel a špatné zkušenosti z dřívějších podobných zásahů proti obyvatelům squatů.

Zásah se uskutečnil kvůli tomu, že majitel nemovitosti podal na squattery trestní oznámení. Podle Procházky se odehrál tak, že policie nejprve vyzývala squattery, aby objekt opustili. Pro opuštění nemovitosti podle něj měli dostatek času. Lhůtu jim policisté několikrát prodloužili, protože většina squatterů na výzvu policie přistoupila a požádala o další čas, aby si mohli zabalit věci. V objektu bylo nakonec podle Procházky 30 lidí, proti čtyřem museli policisté použít donucovací prostředky. „Provedení zákroku považuji z dostupných materiálů v souladu s předpisy a zákonem o policii,“ uvedl Procházka.

Squatter půjde k soudu

Jeden zadržený squatter dostal ve zkráceném soudním řízení dvouměsíční podmíněný trest. „Proti rozhodnutí podal odpor, případ se bude řešit v hlavním líčení,“ řekla dnes mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.

Devětadvacetiletý muž podle Zenklové jako jediný prokazatelně v nemovitosti žil, a to od 1. dubna. „Obvodní soud pro Prahu 5 uznal jeho vinu a uložil mu trest odnětí svobody v trvání dvou měsíců podmíněně odložený na 12 měsíců. Rozhodnutí není pravomocné, muž si proti němu podal odpor a soud nařídil hlavní líčení na 29. června,“ uvedla mluvčí. Za neoprávněný zásah do práva k domu lze podle trestního zákoníku uložit v základní sazbě až dva roky vězení nebo pokutu.

Zveřejněte videozáznam, vyzývá Stropnický

Podle Chovance by mohla být změna legislativy správnou cestou, jak postupovat proti squattingu. Bez změn v zákonech totiž nemůže policie sguattery tolerovat. „Rozumím tomu, že policie musí podle platné legislativy chránit soukromý majetek, za relevantní však považuji také otevření otázky, jak postupovat, pokud se soukromí vlastníci o svůj majetek řádně nestarají,“ doplnil Chovanec. Ministr zároveň policii vyzval, aby o podobných zásazích komunikovala s veřejností včas, jasně a transparentně.

Policie proti squatterům zasahovala několik hodin a už během zásahu se začaly množit spekulace ohledně jeho přiměřenosti. Pochybnosti vyjádřili i politici. Náměstek pražské primátorky Matěj Stropnický (Trojkoalice/SZ) řekl, že je nezbytné prověřit zákonnost akce. Vyzval policii ke zveřejnění videozáznamu. „To, že do objektu nebyl vpuštěn nikdo z nezávislých pozorovatelů, kteří by jednání obou stran sporu objektivně popsali, považuji minimálně za nestandardní,“ uvedl.

Neprodejná usedlost

  • Historie usedlosti Cibulka sahá do 14. století.
  • Je dlouhou dobu neudržovaná.
  • Od roku 2006 byla usedlost v nabídce realitních kanceláří, její cena se postupně snižovala ze 150 na 130 milionů korun.
  • Náklady na rekonstrukci jsou podle odhadů ještě vyšší.

Komentáře

Hlavní zprávy

Leteckým technikem se může stát i ten, kdo si dál rád hraje. Ženy tady voní benzinem

vydáno 11. dubna 2021  19:00

V hangárech 24. základny dopravního letectva v pražských Kbelích najdete pod jednou střechou letouny i vrtulníky. Celkem jich tu mají tři desítky a stará...  celý článek

Chytrolíni neprojdou. Kdo se vyhne testu, do školy nesmí

vydáno 11. dubna 2021  11:11

Ředitelé a učitelé základek měli jen několik dní na to, aby prostudovali desítky stran „návodů“, které jim pro návrat dětí do škol a testování zaslalo...  celý článek

Trolejbusem objedou svět, zatím shánějí techniky a řeší víza

vydáno 11. dubna 2021  6:52

Na první pohled je to šílenost. Přesto se parta kolem brněnského dobrodruha a podnikatele Alberta Fikáčka vydá trolejbusem kolem světa. S týmem...  celý článek

Do zahrady může dva tisíce lidí v jednu chvíli, říká ředitel Černý

vydáno 10. dubna 2021  11:37

Jak si v Botanické zahradě hlavního města Prahy v Troji poradili s absencí návštěvníků a jak se chystají na pondělní otevření venkovních prostor? Také o...  celý článek

Vaše fotky z Prahy