metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 18 °C

Úterý, 17. září 2019. Svátek má Naděžda.
Úklid sněhu (ilustrační foto)
Úklid sněhu (ilustrační foto) | foto: David Sedlecký

Mírná zima šetří peněženku města. Spotřebovala se jen čtvrtina posypového materiálu

14. února 2014  14:43 ČTK
Pražská Technická správa komunikací na letošní zimní údržbě silnic kvůli teplému počasí výrazně ušetří posypový materiál. Jeho spotřeba je dosud zhruba čtvrtinová. Finanční úsporu zatím TSK nemá vyčíslenu, v listopadu 2013 městská rada schválila rozpočet 103,6 milionu korun.

"Spotřeba posypového materiálu k dnešnímu dni je zhruba na jedné čtvrtině oproti loňské zimě 2012/2013," uvedla mluvčí TSK Barbora Lišková. Pokud jsou pro silničáře v zimním období příznivé klimatické podmínky, jako je tomu letos, čistí ulice v režimu letní údržby komunikací. Spotřeba soli je tak dosud 5300 tun a roztoku chloridu vápenatého 1500 tun. Před rokem TSK v zimě použila 19 100 tun soli a 5200 tun roztoku chloridu vápenatého. Ve skladech má TSK na letošní zimu nachystáno 13.500 tun posypového materiálu, k dispozici je 75 sypačů a desítky dalších strojů.

Kolik ušetřila peněz, zatím nemá TSK vyčísleno. "Pokud neuklízíme sníh a neprovádí se preventivní posyp, vyjíždějí samosběrné metací vozy a při teplotách nad tři stupně Celsia se čistí splachováním vozovky. Finanční úspora zatím není přesně vyčíslena," uvedla Lišková. TSK v hlavním městě v rámci zimní údržby uklízí celkem 2142 kilometrů komunikací pro motorová vozidla. Z toho takzvané první pořadí, to znamená komunikace, které uklízí nejdříve, tvoří 1318 kilometrů. Ty musí mít uklizeny podle harmonogramu do čtyř hodin od chvíle, kdy je zasype sníh a je vyhlášen výjezd sypačů. Zároveň se stará o 278 hektarů ostatních ploch, tedy chodníků či náměstí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Mardoši: Vyhořel u ohně

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 16. září 2019  16:10

Na kytaru u táboráku jsem hrál naposled někdy ve čtrnácti. Od té doby mně sem tam někdo řekne, ať zahraju („hraješ přece v kapele“), ale to je v podstatě...  celý článek

Čechy trápí i jiné choroby než rakovina. Přitom jsou, na rozdíl od ní, nevyléčitelné

Ilustrační snímek
vydáno 16. září 2019  5:51

Onemocnění Karla Gotta zvedlo zájem veřejnosti o zhoubné nemoci.   celý článek

Naposled a osudově. Do kin vtrhne nabušený veterán Stallone

Rambo z roku 1985
vydáno 15. září 2019  6:18

Jeden z nejslavnějších akčních hrdinů, kteří se kdy objevili na filmovém plátně, symbol osmdesátých let i hojně nakoukávaný protagonista z pokoutně...  celý článek

S výrobkem platíme také za vzduch, který je kolem obalu

Pár háčků, jinak vzduch.
vydáno 14. září 2019  5:52

Spolu s výrobkem kupujeme i to, co vůbec nevyužijeme. Třeba návody ve všech jazycích.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám