metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 27 °C

Úterý, 27. července 2021. Svátek má Věroslav.

Mírový workshop o posílení postoje mládeže (YEPW): Jak chodit v online světě - Nebezpečí internetu

  7:56

Praha 16. února 2021 (PROTEXT) - IPYG (International Peace Youth Group) organizovala v sobotu, 30. ledna workshop, na kterém měly účast také mládežnické organizace, které se převážně věnují prevenci kyberšikany. Událost, která je součástí ročního projektu, má za cíl pojmenovat kyberšikanu a její dopad na mileniály (lidé narození kolem roku 2000) a rovněž na generaci Z tím, že propojí představitele občanské společnosti, např. neziskové organizace mající kampaně proti kyberšikaně, odborníky a také mladé lidi, kteří se především s tímto problémem setkávají.

Mírový workshop o posílení postoje mládeže (The Youth Empowerment Peace Workshop - YEPW) je platforma, která umožňuje mladým lidem z celého světa se setkat a zmobilizovat se k výměně názorů a perspektiv za účelem řešit stěžejní problematiku, které mládež světa čelí. YEPW má za cíl povzbudit mládež, aby se k těmto otázkám, které jsou přímo s nimi spojeny, vyjádřila. Zapojením občanské společnosti vytváří IPYG kampaně na sociálních sítích, zmobilizuje i odborníky, učitele, mládežnické organizace a influencery. První online událost YEPW projektu chce poukázat na nebezpečí a následky kyberšikany v kruhu mladých lidí, zvýšit povědomí o této problematice a poukázat na vliv a roli mládeže při řešení a změně situace.

Použití digitálních technologií s jistými omezeními narostlo v každodenním životě všech lidí. Usnadněná je ale nejen výměna informací během osamění, ale také kyber obtěžování. Kyberšikana je opravdovou pohromou, byla hojně rozšířená od raných počátků internetu a zhoršilo se to ještě více s příchodem sociálních sítí. Víc než 40 % lidí mladších 50 let už zažilo opakované útoky na sociálních platformách, z toho 22 % mladých lidí ve věku 18 - 24 let.

Tento fenomén šířících se pomluv, fotek, videí a zpráv vedoucí až k sebevraždě obětí těchto online útoků, narostl na 26 % v roce 2020 a ovlivnil 1 z 10 mladých lidí. Současná situace nadměrného množství online aktivit a osamocení spojené s pandemií COVID-19 vede mladé lidi k tomu, aby byli víc a víc aktivní na internetu a sociálních sítích.

Tento workshop organizovaný IPYG byl také příležitostí jak přispět k rozvoji nových perspektiv pomoci mladým lidem a jak zvýšit jejich povědomí o tomto fenoménu, který narůstal s příchodem sociálních sítí. Byla to příležitost připomenout si všechny existující formy kyberšikany a z toho vyplývající nebezpečí. V rámci prezentace a projevu zakladatelek projektu proti kyberšikaně bylo zahrnuto i jejich svědectví, ve kterém líčily svou osobní zkušenost s kyberšikanou. Toto svědectví se velice dotklo účastníků události a inspirovalo je k rozvoji prevence, o jejíž implementaci skrze kampaň pojednávali během diskuze. Mladé dívky popsaly, jak byly intenzivně online obtěžovány a napadány svými spolužáky ze školy. Zdůraznily, že přestože je kyberšikana virtuální fenomén, její následky jsou velmi reálné. Motivovány vlastními zkušenostmi a obeznámeny s dopadem kyberšikany na lidský život založily svůj projekt a už přes 5 let se věnují prevenci problematiky na sociálních sítích a skrze přednášky na školách.

Během tohoto workshopu IPYG také prezentovala online kampaň v boji proti kyberšikaně přes sociální sítě: ´Jak chodit v online světě´, kterou chce započít v roce 2021. Během času brainstormingu v malých skupinách účastníci shromáždili nápady, jak rozvinout a podpořit tento koncept, jehož záměrem je zápasit s tímto sužováním.

Kontakt:

e-mail: czech@hwpl.kr

hwpl.kr

Hlavní zprávy

Odpálený most zlobil D11. Vše komplikoval „dobře utajený“ kabel vysokého napětí

vydáno 27. července 2021  6:13,  aktualizováno  11:15

Trosky zdemolované stavby silničáři uklidili o den a půl později. Uvnitř to vypadalo jinak než v dokumentaci, kterou měli silničáři k dispozici.  celý článek

Bez pásů či bez sedačky. Nezodpovědní rodiče často vědomě riskují zdraví a životy svých dětí

vydáno 27. července 2021  10:43

Na silnicích ke denně k vidění ledacos. Třeba když na místě řidiče sice sedí dospělý muž, ovšem volant třímá asi čtyřleté dítě sedící na jeho klíně.  celý článek

Komerční sdělení

Vzhůru na lov! Jaké lovecké oblečení a vybavení by vám nemělo chybět?

vydáno 27. července 2021

Lovíte různá zvířata a pohybujete se fakticky neustále v lese? Pak zcela jistě víte, že byste se měli řádně obléct a vzít s sebou vhodnou výbavu. Vždyť v...  celý článek

Konec narkomanů na Andělu? Praha je dlouhodobě přehlíží

vydáno 26. července 2021  18:58

V Praze 5 jsou dvě ze tří pražských kontaktních center pro závislé. Zásahy policistů v civilu ovoce zatím ale nepřinášejí.   celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám