metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 27 °C

Pondělí 16. května 2022. Svátek má Přemysl
Semafor (ilustrační foto) | foto: SXC

Místa, kde chodci umírají. Známe nejnebezpečnější úseky v Praze

  17:28
Podle policejních statistik k největšímu počtu dopravních nehod, ve kterých figurovali chodci, došlo na ulici Jana Želivského a Novodvorská.

Už přes dva roky funguje portál Chodci sobě, kde občané mohou upozorňovat nejen na rozbité chodníky, chybějící poklopy od kanálů, či absenci přechodů, ale také na nebezpečné křižovatky. Z celkových 864 podnětů se jich 167 podařilo vyřešit, nejvíce (77) v Praze 10. "Je to asi částečně tím, že je zde jeden velice aktivní uživatel, který nejenže podněty zadává, ale sám i stav jejich řešení monitoruje a často aktualizuje i informace o podnětech, které zadali jiní, ale i tím, že zástupci zdejšího odboru dopravy a životního prostředí podněty dost pečlivě hlídají a často sami posílají informace o opravených lokalitách. Dále je to například Praha 2 či 4, kde evidujeme kolem 20 vyřešených podnětů," sdělila pro Metro.cz Eva Šuchmanová ze sdružení Pražské matky, která portál administruje.

O nebezpečné křižovatce se ví, zatím ji hlídají strážníci

Podle ní jsou ale v Praze místa, která by si zasloužila větší pozornost správců komunikací. Jedním z nich je například nepřehledná křižovatka v Praze 3 v ulici Rokycanova a Prokopova. "Tam v roce 2009 zemřela pod koly náklaďáku devítiletá holčička, která při cestě ze školy přecházela na zelenou a nebyla řidičem, majícím v tu chvíli také zelenou a odbočujícím na přechod, vůbec zaregistrována," upozorňuje Eva Šuchmanová. O problému radnice trojky ví, snaží se jí řešit už od roku 2010, zatím ale neúspěšně. Podle mluvčího radnice Stanislava Kněnického radnice vypracovala projekt na zřízení kruhové křižovatky.

Ten prošel i bezpečnostním auditem. Bohužel s touto úpravou nesouhlasil vlastník komunikace, respektive jeho pověřený správce - Technická správa komunikací. "Ta následně nechal zpracovat jiný projekt na klasickou křižovatku vybavenou světelným signalizačním zařízením. Bohužel se v tomto případě prozatím nepodařilo najít takové řešení, které by odsouhlasily všechny zúčastněné strany," dodává Kněnický s tím, že v nejbližší době by k této záležitosti měla proběhnout další jednání. "Každé ráno, když chodí děti do školy, a každé odpoledne, když jdou domů, hlídkují na křižovatce městští policisté," dodává Kněnický.

Něco se zlepší, podle policejních statistik chodci umírali jinde

A kde jsou další problémová místa podle Šuchmanové? "Dále je možné mezi zmínit třeba často kritizované chybějící pěší propojení mezi Hlavním nádražím a Vinohrady, absenci přechodů na křižovatce Resslova a Karlovo náměstí či na Vinohradské a Jiřího z Poděbrad," dodala. Podle TSK se ale v těchto místech bezpečnost chodců zlepší. "V rámci připravované rekonstrukce světelně řízené křižovatky Vinohradská - náměstí Jiřího z Poděbrad budou realizovány úrovňové bezbariérové přechody pro chodce. Rekonstrukce světelného zařízení musí být koordinována s rekonstrukcí tramvajové trati," sdělila Metro.cz mluvčí TSK Barbora Lišková. V souvislosti s plánovanou revitalizací Karlova náměstí pak mají být na dopravně velmi silně zatížené křižovatce Resslova - Karlovo náměstí doplněny úrovňové bezbariérové přechody pro chodce. "V první etapě dojde k rekonstrukci tramvajové trati realizované se zohledněním připravovaného záměru doplnění přechodů pro chodce," dodala mluvčí TSK.

Jak ale vyplývá z loňských, leč zatím posledních statistik pražské policie, k nejvíce nehodám chodců došlo na ulici Jana Želivského mezi ulicemi Malešická a Jeseniova a na ulici Novodvorská v úseku od ulice Vavřenova po ulici Zálesí. "Křižovatkou, kde došlo k největšímu počtu nehod s chodci, je křižovatka Na Strži a Antala Staška, šlo o celkem tři nehody," sdělil mluvčí police Tomáš Hulan. Od loňského ledna do září se stalo v Praze celkem 433 nehod, které končily srážkou s chodcem. Při nich bylo usmrceno 13 osob, 85 osob bylo těžce zraněno a 325 bylo zraněno lehce. "Porovnáním s rokem 2012 evidujeme pokles počtu dopravních nehod s chodci o pět nehod, počet usmrcených osob je ale vyšší o čtyři osoby," dodal mluvčí Hulan.

Tady dávejte pozor

Místa a úseky s největším počtem nehod chodců, Praha leden - září 2013. Zdroj: PČR

 • Jana Želivského od ulice Malešická po ulici Jeseniova - celkem 8 nehod, 2 s lehkými zraněními.
 • Novodvorská od ulice Vavřenova po ulici Zálesí celkem 15 nehod, jedna s těžkým, tři s lehkým zraněním.
 • Mánesův most od ulice Letenská po ulici Křížovnická - celkem 10 nehod, dvě s úmrtím, jedna s těžkým a dvě s lehkým zraněním.
 • Křížovnická od ulice Kaprova po Smetanovo nábřeží - celkem 29 nehod, jedna s lehkým zraněním.
 • Na Příkopě od ulice Panská po Prašnou bránu - celkem 6 nehod, 3 s lehkým zraněním.
 • Ječná od Karlova náměstí po ulici Štěpánská - celkem 6 nehod, 3 s lehkým zraněním.
 • Jana Želivského od ulice Koněvova po ulici Jeseniova - celkem 11 nehod, jedna s těžkým, dvě s lehkým zraněním.
 • Na Strži - Antala Staška - celkem 8 nehod, jedna s těžkým, dvě s lehkým zraněním.
 • Plzeňská od ulice Za opravnou po ulici Makovského - celkem 10 nehod, jedna s úmrtím, dvě s lehkým zraněním.
 • Evropská od ulice Gymnazijní po Vítězné náměstí - celkem 11 nehod, jedna s těžkým, dvě s lehkým zraněním.
 • Českomoravská od Balabenky po Harfu - celkem 21 nehod, tři s lehkým zraněním.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vadí nám zmatené přípravy, říká k opravě Barrandovského mostu starosta Prahy 13 Vodrážka

vydáno 16. května 2022  4:06

Jedna z nejsledovanějších a zároveň nejdůležitějších oprav v historii hlavního města – Barrandovského mostu dnes započala. Vedení magistrátu je v...  celý článek

Komerční sdělení

Atletický Memoriál Augustina Rebce v Mělníku připomene hrdinného odbojáře

vydáno 16. května 2022

Město na soutoku Labe s Vltavou ožije ve středu 18. května sportem. Po osmé se totiž na mělnickou atletickou umělou dráhu pod Tyršovým domem vydají...  celý článek

Není kachle jako kachle. Města oblepená hnědým keramickým morem

PRAHA? AHA!
vydáno 15. května 2022  12:15

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Šestnáct tisíc za příživníka ročně. Průzkum ukázal, kolik lidí sdílí svá hesla na VOD službách

vydáno 15. května 2022  6:43

Máte heslo na Netflix? A mohla bych ho vidět? Takhle by nejspíš zněla kultovní věta z filmu Kulový blesk, kdyby se točilo dneska.  celý článek