metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 19 °C

Sobota 24. září 2022. Svátek má Jaromír
Semafor (ilustrační foto) | foto: SXC

Místa, kde chodci umírají. Známe nejnebezpečnější úseky v Praze

  17:28
Podle policejních statistik k největšímu počtu dopravních nehod, ve kterých figurovali chodci, došlo na ulici Jana Želivského a Novodvorská.

Už přes dva roky funguje portál Chodci sobě, kde občané mohou upozorňovat nejen na rozbité chodníky, chybějící poklopy od kanálů, či absenci přechodů, ale také na nebezpečné křižovatky. Z celkových 864 podnětů se jich 167 podařilo vyřešit, nejvíce (77) v Praze 10. "Je to asi částečně tím, že je zde jeden velice aktivní uživatel, který nejenže podněty zadává, ale sám i stav jejich řešení monitoruje a často aktualizuje i informace o podnětech, které zadali jiní, ale i tím, že zástupci zdejšího odboru dopravy a životního prostředí podněty dost pečlivě hlídají a často sami posílají informace o opravených lokalitách. Dále je to například Praha 2 či 4, kde evidujeme kolem 20 vyřešených podnětů," sdělila pro Metro.cz Eva Šuchmanová ze sdružení Pražské matky, která portál administruje.

O nebezpečné křižovatce se ví, zatím ji hlídají strážníci

Podle ní jsou ale v Praze místa, která by si zasloužila větší pozornost správců komunikací. Jedním z nich je například nepřehledná křižovatka v Praze 3 v ulici Rokycanova a Prokopova. "Tam v roce 2009 zemřela pod koly náklaďáku devítiletá holčička, která při cestě ze školy přecházela na zelenou a nebyla řidičem, majícím v tu chvíli také zelenou a odbočujícím na přechod, vůbec zaregistrována," upozorňuje Eva Šuchmanová. O problému radnice trojky ví, snaží se jí řešit už od roku 2010, zatím ale neúspěšně. Podle mluvčího radnice Stanislava Kněnického radnice vypracovala projekt na zřízení kruhové křižovatky.

Ten prošel i bezpečnostním auditem. Bohužel s touto úpravou nesouhlasil vlastník komunikace, respektive jeho pověřený správce - Technická správa komunikací. "Ta následně nechal zpracovat jiný projekt na klasickou křižovatku vybavenou světelným signalizačním zařízením. Bohužel se v tomto případě prozatím nepodařilo najít takové řešení, které by odsouhlasily všechny zúčastněné strany," dodává Kněnický s tím, že v nejbližší době by k této záležitosti měla proběhnout další jednání. "Každé ráno, když chodí děti do školy, a každé odpoledne, když jdou domů, hlídkují na křižovatce městští policisté," dodává Kněnický.

Něco se zlepší, podle policejních statistik chodci umírali jinde

A kde jsou další problémová místa podle Šuchmanové? "Dále je možné mezi zmínit třeba často kritizované chybějící pěší propojení mezi Hlavním nádražím a Vinohrady, absenci přechodů na křižovatce Resslova a Karlovo náměstí či na Vinohradské a Jiřího z Poděbrad," dodala. Podle TSK se ale v těchto místech bezpečnost chodců zlepší. "V rámci připravované rekonstrukce světelně řízené křižovatky Vinohradská - náměstí Jiřího z Poděbrad budou realizovány úrovňové bezbariérové přechody pro chodce. Rekonstrukce světelného zařízení musí být koordinována s rekonstrukcí tramvajové trati," sdělila Metro.cz mluvčí TSK Barbora Lišková. V souvislosti s plánovanou revitalizací Karlova náměstí pak mají být na dopravně velmi silně zatížené křižovatce Resslova - Karlovo náměstí doplněny úrovňové bezbariérové přechody pro chodce. "V první etapě dojde k rekonstrukci tramvajové trati realizované se zohledněním připravovaného záměru doplnění přechodů pro chodce," dodala mluvčí TSK.

Jak ale vyplývá z loňských, leč zatím posledních statistik pražské policie, k nejvíce nehodám chodců došlo na ulici Jana Želivského mezi ulicemi Malešická a Jeseniova a na ulici Novodvorská v úseku od ulice Vavřenova po ulici Zálesí. "Křižovatkou, kde došlo k největšímu počtu nehod s chodci, je křižovatka Na Strži a Antala Staška, šlo o celkem tři nehody," sdělil mluvčí police Tomáš Hulan. Od loňského ledna do září se stalo v Praze celkem 433 nehod, které končily srážkou s chodcem. Při nich bylo usmrceno 13 osob, 85 osob bylo těžce zraněno a 325 bylo zraněno lehce. "Porovnáním s rokem 2012 evidujeme pokles počtu dopravních nehod s chodci o pět nehod, počet usmrcených osob je ale vyšší o čtyři osoby," dodal mluvčí Hulan.

Tady dávejte pozor

Místa a úseky s největším počtem nehod chodců, Praha leden - září 2013. Zdroj: PČR

 • Jana Želivského od ulice Malešická po ulici Jeseniova - celkem 8 nehod, 2 s lehkými zraněními.
 • Novodvorská od ulice Vavřenova po ulici Zálesí celkem 15 nehod, jedna s těžkým, tři s lehkým zraněním.
 • Mánesův most od ulice Letenská po ulici Křížovnická - celkem 10 nehod, dvě s úmrtím, jedna s těžkým a dvě s lehkým zraněním.
 • Křížovnická od ulice Kaprova po Smetanovo nábřeží - celkem 29 nehod, jedna s lehkým zraněním.
 • Na Příkopě od ulice Panská po Prašnou bránu - celkem 6 nehod, 3 s lehkým zraněním.
 • Ječná od Karlova náměstí po ulici Štěpánská - celkem 6 nehod, 3 s lehkým zraněním.
 • Jana Želivského od ulice Koněvova po ulici Jeseniova - celkem 11 nehod, jedna s těžkým, dvě s lehkým zraněním.
 • Na Strži - Antala Staška - celkem 8 nehod, jedna s těžkým, dvě s lehkým zraněním.
 • Plzeňská od ulice Za opravnou po ulici Makovského - celkem 10 nehod, jedna s úmrtím, dvě s lehkým zraněním.
 • Evropská od ulice Gymnazijní po Vítězné náměstí - celkem 11 nehod, jedna s těžkým, dvě s lehkým zraněním.
 • Českomoravská od Balabenky po Harfu - celkem 21 nehod, tři s lehkým zraněním.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pracovní pohovor je pro matky hračka, pokud si sestaví mapu svých silných stránek

vydáno 24. září 2022  11:33

Během rodičovské dovolené je pro mámy i táty důležité zůstat v kontaktu se zaměstnavatelem a dále se vzdělávat.  celý článek

Základka ve Weberově dostane solární panely. Praha 5 chce být energeticky soběstačná

vydáno 24. září 2022  6:07

Recept, jak vyzrát na drahé energie a nespadnout do dluhů, nachází radnice Prahy 5. Už v květnu procházeli její pracovníci střechy základních škol a...  celý článek

Pátá řada Cobra Kai je opět boží. Z nenápadného sequelu Karate Kida je návyková pecka

Strážce streamu
vydáno 23. září 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Značka Karate Kid je u nás známá především díky VHS kazetám. Právě ony jsou důvodem, proč na tomhle fenoménu vyrostla řada dnešních (nejen) pozdních...  celý článek

Šatníkoví šíbři operují na YouTube či TikToku. Radí nám, co máme nosit

vydáno 23. září 2022  6:18

Módní hra je na poli sociálních médií čím dál vyhledávanějším tématem. Elegánů, kteří se nebojí se svým šatníkem experimentovat, přitom v tuzemsku zase...  celý článek