metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 12 °C

Sobota, 16. října 2021. Svátek má Havel.

Malostranské náměstí musí začít žít už teď, říká náměstek Dolínek

  13:30
Parkoviště na Malostranském náměstí od léta zmizí a místo něj bude volná plocha. „Místo by mělo získávat svou novou tvář bez ohledu na to, kdy začne rekonstrukce, která ho promění podle architektonické soutěže,“ říká náměstek pražské primátorky Petr Dolínek.

Malostranské náměstí | foto: Ladislav PtáčekiDNES.cz

Co na náměstí teď bude?
Byli bychom rádi, kdyby se už od července rozběhly akce, které budou zajímavé, ale nebudou rušit starousedlíky a nebudou se podbízet turistům. Snažíme se najít aktivity, které by byly zajímavé pro všechny. Můžeme udělat tematické týdny, v sousedství sídlí vysoká škola. To nám dává spoustu možností.

Fotogalerie

Plocha zůstane prázdná?
Náměstí chceme osadit stolky a židlemi, možná nějakou lavičkou či stojanem na kola. Chceme spolupracovat s lidmi, kteří stojí třeba za holešovickými Jatkami78 nebo s Ondřejem Kobzou, který byl autorem projektu klavírů v ulicích.

Kdo bude program řídit?
Je třeba, aby program vytvářel koordinátor, nesmí to být nekoordinovaná zábava. Je to místo na půl cesty na Hrad, posledním, kde se lidé mohou občerstvit, odpočinout, něco si prohlédnout, něco se dozvědět a navíc je to místo výborně dopravně dostupné.

Plánujete nějaký zásah, zmizí třeba budka strážce parkoviště?
Nějaká drobná oprava je možná. Budka patří nájemci, ten si ji odveze.

Co bude se zvýšeným obrubníkem, který lemuje parkoviště?
Neplánujeme zásahy do vozovky, ale pokud se některý z okolních podniků rozhodne mít na náměstí zahrádku, může náměstí částečně vyrovnat. Parkovat se ve spodní části náměstí bez výjimek nebude.

Co by na náměstí nemělo do budoucna chybět?
Voda. Vodní prvky takovým prostranstvím nesmírně pomáhají. Velmi rychle se tam může objevit třeba pítko - jak pro lidi, tak pro zvířata.

Kdy začne rekonstrukce?
Příští rok určitě nezačne, nejdřív za dva roky. Je celkem jedno, kdy přestavba náměstí začne, ale je potřeba, aby Malostranské náměstí začalo žít už teď.

Autor:

Hlavní zprávy

Figurky z kaštanů umějí být zlověstné. Netflix vyvařil severské detektivky

Strážce streamu
vydáno 15. října 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Na místě činu v jednom z dánských lesů se najde ručně vyráběná figurka ze sirek a kaštanů. Na základě téhle snadno přehlédnutelné stopy pak na první...  celý článek

Dva dny, dvanáct jízd zdarma. Zkusil jsem novinku Lítačky

vydáno 15. října 2021  11:12

Rekola i Nexbike nové uživatele v řadě věcí překvapí. Máme pro vás pár tipů. Vyzkoušeli jsme je na vlastní kůži.  celý článek

V potírání hazardu Praha stále tápe. Ten bují na okraji české metropole

vydáno 15. října 2021  10:01

Znamená nulová tolerance gamblingu jeho úplnou nedostupnost? Vyhláška odčerpává z rozpočtů radnic stovky milionů.  celý článek

Polovina mediků si během studia nezkusila ošetřit chirurgickou ránu. Říká to čerstvý absolvent lékařské fakulty

vydáno 15. října 2021  9:06

Výuka trpí. Studenti lékařských fakult se nedostanou k pořádné praktické výuce. Do praxe odcházejí „nešikovní“. Ke škodě své i pacientů. Tvrdí to Jakub...  celý článek

Vaše fotky z Prahy