metro.cz

Počasí v Praze

-6 °C / -1 °C

Úterý, 22. ledna 2019. Svátek má Slavomír.
Libeňský most.
Větší foto
Libeňský most. | foto: iDNES.cz

Místo bourání Libeňáku může dnes padnout pražská koalice

27. dubna 2018  7:30 Filip Jaroševský Metro.cz
Jednání o budoucnosti mostu skončilo fiaskem. Pod pražskou koalicí se třese židle.

Tři hodiny debatování, hádky a neschválení jednacího programu. Místo informací o tom, jak bude řešena dopravní spojnice mezi Libní a Holešovicemi, slyšeli včera Pražané od svých zvolených zástupců jen hádky a spory.

„Navrhuji, abychom se s návrhem vypořádali tak, že ho vypustíme. Potvrdíme usnesení z roku 2016, které bylo správné. Tehdy jsme všichni hlasovali, aby se Libeňský most opravil ve stávající šíři,“ řekl zastupitel za Trojkoalici a starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Vzápětí se na něj snesla vlna kritiky, a to nejen z ANO a ČSSD, kteří prosazují zbourání mostu, ale také od opoziční zastupitelky za ODS Alexandry Udženiji. Té se nelíbilo, že Čižinský, ač je členem pražské koalice, a tedy i spojenec propagátorů bourání, plní funkci opozice. „Pan Čižinský nám s paní Kolínskou ukazují, že tu vůbec nemusíme sedět,“ rozohnila se opoziční zastupitelka Udženija.

Po třech hodinách dospěly debaty o programu do bodu, kdy ho zastupitelé nebyli ochotni schválit. Primátorka Adriana Krnáčová tak musela ukončit celé zasedání.

Včerejšímu schvalování demolice Libeňského mostu podkopli nohy také městští plánovači. Rada Institutu plánování a rozvoje totiž ještě před zahájením zastupitelstva vypustila do médií své stanovisko. V něm doporučuje magistrátu neřešit bourání mostu, ale naopak urychleně připravit výstavbu jeho náhrady.

Z odborné debaty o budoucnosti devadesátileté stavby se stal politický spor již před časem. Ač, co se jeho bourání týče, našli shodu primátorka Adriana Krnáčová a její náměstek pro dopravu Petr Dolínek, nebylo to nic platné. Zástupci ANO nyní vyčítají Trojkoalici, která s bouráním nesouhlasí, nejen problémy s Libeňským mostem, ale také to, že nemohla být projednána témata týkající se například školství.

Podle nich Trojkoalice, se kterou má ANO spolu s ČSSD podepsanou koaliční smlouvu, její podmínky porušila. „O případném vypovězení smlouvy se ANO rozhodne na pátečním mimořádném jednání zastupitelského klubu,“ uvedla včera primátorka Krnáčová.

Pokud by k rozvázání vztahů v koalici skutečně došlo a ANO se rozhodlo smlouvu vypovědět, stranám by začalo běžet třicetidenní smírčí řízení. Pokud by pražská koalice opět našla společnou řeč, na další zastupitelstvo, a tedy i verdikt o budoucnosti Libeňského mostu, by Pražané nemuseli čekat další měsíc. Lze je totiž svolat i v mimořádném termínu.

Zbořit, nebo opravit? Osud Libeňského mostu je nejistý

Podle odborníků by stavba nového mostu i komplexní rekonstrukce současného vyšly na obdobnou částku, a to 550 až 600 milionů korun.

Náměstek Dolínek se nechal slyšet, že zejména z hlediska budoucí údržby mostu se jeví jako nejekonomičtější most zbourat a pak se starat o nový. Jeho odpůrci ale oponují tím, že je nutné do celkových nákladů započítat nejen finanční prostředky vynaložené na nový most, ale také na samotnou demolici a zbudování objízdných tras.

Podle staršího plánu zbourání mostu po povodních Praha spočítala náklady na asi 350 milionů korun. Tuto možnost odborníci kvůli špatnému stavu pilířů zamítli.

Komentáře

Hlavní zprávy

Obchod se strachem. Rodiče platí dětem tisíce za kurzy

Ilustrační snímek
vydáno 22. ledna 2019  12:27

Pět set korun, ale i devět tisíc. O přípravy na středoškolské přijímačky je velký zájem.  celý článek

V paneláku mají zkušebnu a dokonce nahrávací studio. Sousedům to nevadí

Zkouška kapely klíč v panelákovém studiu.
vydáno 22. ledna 2019  10:58

V obyčejném panelovém domě na okraji Prahy si manželé Marianovi z bytu 5+1, ve kterém bydlí, vytvořili profesionální nahrávací a masteringové studio Klíč....  celý článek

Proměnu průduchu na droida R2D2 z Hvězdných válek mapuje nový dokument

Filip Brouk a jeho R2D2 na Folimance.
vydáno 22. ledna 2019  6:52

Když se před rokem a půl prakticky přes noc přeměnila betonová větrací šachta v parku Folimanka na třímetrový model robota z filmové série Star Wars,...  celý článek

Sloupek Mardoši: Zvonky dveří

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 21. ledna 2019  10:15

V našich představách nám spílali z oken, házeli věci, smáli se, zuřili, píše Mardoša pro deník Metro ve svém sloupku.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám