metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 17 °C

Úterý, 19. října 2021. Svátek má Michaela.

Větší foto
Marek Neuman | foto: Mikuláš Gottwald

Místo broušení nožů vybírá ostří na sochu. Také vy mu můžete staré kousky přinést

  11:38
Býval kuchařem, momentálně si plní svůj sen.

Marek Neuman se v gastronomických provozech pohyboval takřka třicet let a k nožům měl tak vždycky blízko. A kromě toho, že ty běžné používal k výkonu své práce, začal záhy sbírat i v Česku raritní kousky a zajímat se o jejich výrobu a údržbu. Postupem času se začal svými úlovky chlubit na sociálních sítích, jenže místo závistivých komentářů mu od kolegů a kamarádů z branže začaly chodit dotazy, zda by pro ně nemohl taky nějaké nože sehnat a případně poradit, jak se o ně starat. Marek Neuman si proto na Facebooku založil stránku Nože zVostra, pár nožů objednal a řekl si, že je zkusí udat.

„Broušení nožů je neuvěřitelně krásná věc. Správně se o ostří postarat není jen tak, chce to svůj čas i podstatnou dávku vaší pozornosti, odměnou vám ale kromě dokonalé ostrosti jsou klidně i tři hodiny pravého meditačního flow, které vás zklidní a vyčistí vám hlavu,“ usmívá se Neuman. Rodák z Jaroměře se vyučil kuchařem v roce 1991 v Praze a hned po škole začal pracovat. Postupně vystřídal angažmá v několika pražských restauracích, když mu ale bylo 21 tak o sobě dalo nečekaně silně vědět jeho zdraví.

Socha z nožů

  • V době epidemie, kdy mají restaurace zavřeno, se nože moc nebrousí. Nově se rozhodl vybírat nevyužívaná ostří.
  • Do sbírky se může zapojit každý, nože lze do brusírny v ulici Bystrá 2430/12 (Horní Počernice) dopravit osobně, nebo poštou. 
  • Až jich bude zhruba tisíc, předá je uměleckému kováři Pavlu Bortníkovi, aby z nich udělal sochu. Tu poté vydraží a výdělek pošle brněnské dětské nemocnici, konkrétně její úrazové části.

Marek Neuman si tehdy shodou okolností po extrakci zubu naráz opařil při vaření nohu, a ještě procházel banální chřipkou. Dostal vysoké horečky a na nohou se mu začaly objevovat podivné skvrny. Jeho tehdejší šéf ho proto odvezl do nemocnice, kde ho okamžitě hospitalizovali s podezřením na meningitidu, posléze ale zjistili, že se v jeho těle projevila infekce vzácným zlatým stafylokokem. V průběhu několika dnů mu zcela ochrnula pravá půlka obličeje, v důsledku těžkého průběhu nemoci ztratil schopnost mluvit. Lékaři mu navíc během dalších vyšetření objevili šelest na srdci. Po vyléčení infekce putoval do pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) na operaci srdečních chlopní. Po několika měsíční hospitalizaci mu zabralo další dva roky naučit se znovu mluvit. Na jeho projevu je to dodnes občas znát a dlouhé mluvení ho vyčerpává.

Po úspěšné léčbě mu lékařská posudková komise nabídla možnost invalidního důchodu, ten ale Neuman odmítl. Rozhodl se pokračovat v kariéře kuchaře. Vystřídal několik restaurací, mimo jiné třeba podnik Stoletá bába s pěti sty místy na Kampě, kam chodíval i Karel Gott. Restauraci šéfoval až do roku 2011, jeho pracovní tempo se ale pořád zvyšovalo a Neuman s tím neustále zápasil. V dalších letech poté přešel do firmy, která vařila a rozvážela denně kolem třech tisíc jídel a nakonec pak do firmy, která otevírala po republice restaurace.

V roce 2017 se opět ozvalo zdraví a začal pociťovat zpomalené srdeční reakce. Po dalším vyšetření v IKEM mu lékaři implantovali kardiostimulátor. „V té době jsem začal docházet k tomu, že je na čase zvolnit. Moje práce se navíc dostala do bodu, kdy jsem hlavně sháněl zaměstnance do jednotlivých provozoven, což s gastrem nemá nic společného, a to mě už nijak nenaplňovalo,“ doplňuje.

Souběžně už si v té době začal plnit svůj sen. Díky profilu Nože zVostra se spojil s českou firmou vyrábějící nože z damaškové oceli a společně otevřeli v Horních Počernicích brusírnu a showroom, kde jsou k vidění i Neumanovy unikátní úlovky. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Caravaning Brno bude největší oborovou přehlídkou po dvou letech

vydáno 19. října 2021

Cestování karavany a obytnými vozy láká pořád víc Čechů. Přijďte si vybrat z nejširší tuzemské nabídky od 21. do 24. října na brněnské výstaviště.  celý článek

Plevel z Břevnovských sadů vymycují dobrovolníci zdarma

vydáno 18. října 2021  14:57,  aktualizováno  15:42

Aby ovocné stromky starých odrůd dobře prospívaly, je třeba jim věnovat celoroční péči.   celý článek

V MHD přibývá lidí bez respirátorů. Na podzim je větší riziko přenosu virů, varuje epidemiolog

vydáno 18. října 2021  5:35,  aktualizováno  15:28

Kýchání a kašlání se ozývá stále častěji. Kde jsou strážníci, ptá se čtenář. Tím, jak se zhoršuje celková covidová situace, to není mnoha lidem jedno.  celý článek

Chléb náš vezdejší má sice kvalitu, ale je podle českých pekařů prý moc levný

vydáno 18. října 2021  9:38

Zdražíme! Pekaři avizují, že jejich výrobky už levné nebudou. Kupodivu za to může i špatná úroda tolik nenáviděné řepky. Jenže není to všechno zase tak...  celý článek

Vaše fotky z Prahy