metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 1 °C

Úterý, 7. prosince 2021. Svátek má Ambrož, Benjamin.
Lídr Trojkoalice a předseda pražských zelených Petr Štěpánek | foto: Trojkoalice

Místo náměstka primátorky starostou Prahy 4. Voliči to od něj čekali

  8:00
Řešení starých kauz i referendum o hazardu plánuje nový starosta Prahy 4 Petr Štěpánek, který dal přednost křeslu starosty před postem náměstka pražské primátorky.

Jaké byly vaše první pocity po středečním zvolení starostou Prahy 4?
Že mne čeká hodně práce.

Jako lídr Trojkoalice jste se mohl stát náměstkem primátorky, proč jste se rozhodl jinak?
Byl jsem ve Straně zelených roky stínovým radním pro životní prostředí, a když se povedlo resort životního prostředí vyjednat pro starostku Slivence Janu Plamínkovou, rozhodl jsem se obsadit místo náměstka dalším zkušeným politikem, místostarostou z Prahy 3 Matějem Stropnickým. Voliči jej posunuli na kandidátce o hodně nahoru a mandát i zkušenosti má. Zůstávám předsedou klubu a odpovědnost lídra Trojkoalice tak vykonávám dál.

Takže jste se rozhodl pro Prahu 4?
Po 12 letech v opozici v Praze 4 voliči ode mne očekávali, že se v případě významného výsledku funkce starosty ujmu. Koneckonců ve svém volebním obvodu jsem zvítězil. A dělat starostu i náměstka primátorky mi přišlo nepoctivé ke koalici i k veřejnosti.

Chystáte nějaké změny? Jako dlouholetý zastupitel se asi nemusíte na radnici Prahy 4 rozkoukávat...
Zásadně zredukuji vozový park. Radnice má dnes 12 vozů, potřebuje jich jen pár. Ušetřené peníze mohou pomoci ve školství nebo seniorům. Hned první den jsem si dva sekretariáty sestěhoval do jedné místnosti a ušetřil i prostor na radnici. Změníme i způsob péče o zeleň, plošná „údržba“ se neosvědčila.

Jaké jsou vaše priority?
Obnova koupaliště Lhotka, lidem z Krče, Lhotky a Novodvorské to dlužíme. Uděláme tam biotopové koupaliště, jakýsi protipól sportovně laděných podolských bazénů. Naší prioritou je i ochrana Spořilova a okolí Jižní spojky před hlukem a nadměrnou dopravou a zklidnění Severojižní magistrály. Navýšíme místa v mateřských školkách, aby každá rodina z Prahy 4 měla jistotu, že se rodič může vrátit do práce. Chystáme víceleté granty, aby spolky mohly lépe hospodařit. Rozšíříme kapacitu pro bydlení seniorů, Praha 4 patří mezi městské části s nejstarší populací. V územních a stavebních řízeních budeme důsledně hájit zájem veřejnosti.

Budete nějak řešit staré kauzy, například akciovky, kvůli kterým si Praha 4 vysloužila pověst jedné z bašt kmotrů?
První z problémových akciovek, 4-volnočasová už de facto zanikla, konkrétní odpovědnost už řeší soud. U akciovek se asi vydáme podobnou cestou jako v Praze 3, kde je úspěšně spojili do jedné. Část tepelných zařízení prodáme přímo domům, kam je teplo dodáváno, část nabídneme hlavnímu dodavateli. Služby a ceny by se tak měly přiblížit standardu Pražské teplárenské.

Za problematickou je považována nová budova radnice na Budějovické.
Pronájem budovy radnice je velkou ranou pro rozpočet městské části a řešit se to také musí.

Co bude s prázdnými domy staré radnice?
Záměr přestavby prostor v sousedních domech na byty platí, vlastní budovu Nuselské radnice si ponecháme pro svatby, vítání občánků a další reprezentativní účely.

Jaký je názor nové koalice na regulaci hazardu?
Chystáme zásadní omezení hazardu a občany necháme v referendu rozhodnout o nulové toleranci k hernám a kasinům. Trojúhelník herna, zastavárna a vykradená auta musí ze čtyřky zmizet.

Kdo je Petr Štěpánek

Přírodovědec, vysokoškolský pedagog a komunální politik. Příští rok mu bude padesát.

  • Je předsedou pražských zelených a členem republikového předsednictva. 
  • Potkáte ho téměř vždy s helmou, protože po Praze jezdí zásadně na kole.
  • Od středy starosta Prahy 4.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z nových surovin nebudeme určitě stavět donekonečna

vydáno 6. prosince 2021  19:00

Kolik domků nebo obydlí vzniklo v dobách nouze z takzvaných bouraček? Využít staré cihly nebo trámy bylo samozřejmostí i nezbytností.  celý článek

Vážíte přes sto kilo? Radši si na lávku vezměte metr

vydáno 6. prosince 2021  5:42

Lávka vedoucí přes smíchovské koleje směrem do Radlic rezne. TSK Pražany před nebezpečím propadnutí varuje novou značkou.  celý článek

Za covidu se Češi do odvykání od cigaret příliš nehrnou, říká odbornice na odvykání

vydáno 5. prosince 2021  6:30

„Léčili jsme už i devítiletou dívenku,“ říká Eva Králíková, jedna z předních odbornic na odvykání kouření. Jestli na něčem trvá, tak na tom, aby se ani po...  celý článek

Ten sexuální predátor vypálil obří díru do celé generace dětí, říká mladá spisovatelka

vydáno 4. prosince 2021  16:00

Chodila do školy teprve krátce a už se setkala se sexuálním predátorem. V divadelním kroužku. Třicetiletá autorka Hana D. Lehečková si počkala, až ji to...  celý článek

Vaše fotky z Prahy