metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 14 °C

Čtvrtek 30. března 2023. Svátek má Arnošt
MŠ Husníkova v Praze 13 | foto: Praha 13

Místo pro dítě v obecní školce? Sen, za který musí rodiče bojovat

  6:00
První velká zkouška čeká v těchto dnech na tříleté děti. Mají však štěstí, boj o některé z tisíců míst v mateřských školách v metropoli za ně vybojují jejich rodiče.

Někde zápisy začaly už v únoru, ale většina jich začíná v těchto dnech. Loni městské části, které drtivou většinu školek v metropoli zřizují, nevyřídili zhruba 40 tisíc přihlášek. "V tom jsou však zahrnuty i žádosti, které byly současně podány na několik mateřských škol," upřesňuje Eva Kubátová z pražského magistrátu. Ale i s tím se radnice učí bojovat.

Třeba radnice Prahy 5 pro potřeby zápisu zpracování osobních údajů dětí a po úspěšném zápisu dítěte do vybrané školky uvolní místo vázané duplicitní přihláškou dalšímu zájemci. Další děti nevyhověly v některém z kritérií nebo byly mladší tří let.  Zájem o mateřské školy stále ještě roste, ale radnice se připravují na to, že populační vlna se z mateřských škol přelije na školy základní.

Podle pražských radnic nepřijetí dítěte není důvodem k panice – v období od září do prosince se mohou nějaká místa uvolnit a zbývá ještě šance pro pár nepřijatých dětí – některé přijaté děti v září nenastoupí, odstěhují se a podobně. "Ředitelky hlásí případná volná místa na radnici, kde se mohou rodiče informovat," popisuje mluvčí Prahy 13 Samuel Truschka. Při nepřijetí dítěte se může rodič odvolat na magistrát, který posoudí, zda nepřijetí dítěte bylo oprávněné.

Komentáře

Hlavní zprávy

Nahlédněte do velkolepé barokní knihovny. Ráno je to jenom za polovinu

vydáno 29. března 2023  20:20

Prague City Tourism rozšiřuje svou nabídku o turistickou trasu v Klementinu.  celý článek

Jak se chovat k čerstvé mamince? Šestinedělí je pořád ještě velké tabu

vydáno 29. března 2023  18:10

Péči porodní asistentky si ženy musí platit samy.  celý článek

Sportovní turistika přináší skrytě miliardy do pokladen. Největším magnetem je Praha

vydáno 29. března 2023  13:30

Nehlučí v ulicích do ranních hodin a skryté kouty nejsou cítit jejich zvratky. Existuje druh návštěvníků, který Česku slušně vydělává.   celý článek

Putin je hráč pokeru, který prohrál a nemá co ztratit, říká fotoreportér Dárvík Máca

vydáno 29. března 2023  11:00

Válka na Ukrajině se propadá do bahna a krve. Deníku Metro je ctí, že již od samého začátku konfliktu spolupracuje s Vojtěchem Dárvíkem Mácou,...  celý článek